Sitemap

Biologiske fakta om brystet

Brystet er sammensat af mange små kirtler, som er lejret i fedt og bindevæv. Brystkirtlerne består af kirtelceller, som kan producere mælk, og udførselsgange, der kan transportere mælk. Disse udførselsgange samler sig i større og større gange frem til brystvorten. En lille del af brystet strækker sig op mod armhulen.

 

Brystet i tværsnit. Illustration: Birger Hansen
Her ses brystet i tværsnit. Brystet består af mange små kirtler, som er lejret i fedt og bindevæv. Brystkirtlerne kan producere mælk, og udførselsgangene kan transportere mælken frem til brystvorten. Illustration: Birger Hansen.

I puberteten udvikles mælkekirtler og mælkegange. Efter overgangsalderen svinder de ind og erstattes delvist af fedtvæv. Når en menstruation nærmer sig, kan brysterne føles ømme, tunge og knudrede. Graviditet og amning ændrer også brystet størrelse og fasthed.
 
Hvis kræft opstår i brystet
Brystkræft opstår som regel i en mælkegang. Der kan gå mange år, før cellerne nedbryder mælkegangens væg og bliver til en knude, man kan føle.
 
Brystkræft kan sprede sig (metastasere) fra knuden i brystet til lymfekar og lymfeknuder samt til blodkar og herfra videre ud i kroppen. Kræftcellerne kan på denne måde spredes med lymfen eller blodet i form af mikro-metastaser til andre steder i kroppen.  
 
Mikro-metastaser er vanskelige at opdage, men kan med tiden føre til genopblussen af sygdommen et andet sted i kroppen. Derfor får man ofte udover den lokale behandling (operation og evt. strålebehandling) også medicinsk behandling. Medicinsk behandling bliver nemlig ført rundt med blodet i hele kroppen, hvor den kan slå eventuelle mikro-metastaser ihjel.

Lymfesystemet i brystet og armhulen. Illustration: Lotte Clevin
Her ses brystets lymfekar og lymfeknuder. De lymfeknuder, der hører til brystet, findes i armhulerne, langs brystbenet og bag kravebenet. Lymfen transporterer affaldsstoffer fra vævene samt lymfocytterne (immunforsvarsceller) via lymfebanerne til blodbanen. Illustration: Lotte Clevin.
 
På vejen passerer lymfen igennem lymfeknuderne, som fungerer som en slags filter, der kan fange f.eks. kræftceller. Derfor hæver de lokale lymfeknuder, når kræftceller spreder sig.

Til top

Tilbage

 



Tekst: Mette Tandrup Hansen og læge Elisabeth Kjems
Kilde: Professor dr.med. Henning Mouridsen, Danish Breast Cancer Cooperative Group (DBCG). Danske Multidisciplinære Cancer grupper (DMCG).

Sidst ændret: 22-10-2009


 
Lægefaglig redaktør på cancer.dk:
Overlæge, dr.med. Niels Ebbe Hansen

Redaktionen på Hjælp og viden

Linksamling

Netbutik: Pjecer for patienter og pårørende


 


Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 35 25 75 00
E-mail: info@cancer.dk
Kontakt

Ring til Kræftlinjen

Professionel og gratis rådgivning

Tlf.: 80 30 10 30

Åbningstider:
Hverdage: 9.00-21.00
Lør-søn: 12.00-17.00
Helligdage lukket