Sitemap
Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden:

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

Kontrol ved knoglesarkomer

Når du har afsluttet din behandling for knoglesarkom, bliver du tilbudt at gå til kontrol i 5 år. 
 

Når du skal til kontrol, foregår det på et af landets to sarkomcentre. Kontrollen foregår oftest ambulant, så det er ikke nødvendigt at være indlagt. 

Du skal til kontrol hver 3. - 6. måned i minimum 5 år efter behandlingen er afsluttet. 

 
Hvad sker der ved kontrolbesøg?
Ved kontrolbesøgene taler man med lægen om eventuelle symptomer og bliver undersøgt for, om der er tegn på, at sygdommen er vendt tilbage.

Hvordan man præcist bliver undersøgt ved kontrolbesøgene, afhænger af sygdommens forløb og hvilken behandling, man har været igennem.

 
Undersøgelser for tilbagefald ved kontrolbesøg
Ved lavmaligne sarkomer, som ikke spreder sig til lungerne, undersøger lægen én for at kontrollere, om der er tegn på, at kræften er kommet igen (lokalrecidiv). Man får altid taget et røntgenbillede af den knogle, hvor sarkomet sad.

Hvis sarkomet spreder sig, sker det overvejende med blodet og da oftest til lungerne. Derfor får man som regel foretaget en røntgenundersøgelse af lungerne, eventuelt suppleret med en CT-scanning. 

Hvis sarkomet har siddet i bækkenet eller i kroppen, får man ofte med mellemrum også foretaget en MR- eller CT-scanning. Hvis det er vanskeligt at stille diagnosen, kan man få foretaget en PET-CT-scanning.  

Vær opmærksom på kroppens signaler

!

Opdager du nye symptomer, eller bliver du bekymret mellem kontrolbesøgene, så henvend dig til det sarkomcenter, hvor du går til kontrol. 

Kontakt sarkomcentret, hvis du oplever:

  • Dyb smerte, ofte natlig i en knogle i mere end få uger 
  • Hævelse ved en knogle 
  • Et uforklareligt brud

    Kontakt din læge, hvis du oplever:


  • En ny knude 
  • Hoste 
  • Åndenød 
  • Smerter 
  • Vægttab uden grund 
  • Almen utilpashed 
     
    Oplever du et af disse symptomer, bør du i første omgang henvende dig til egen læge.
     
  •  
    Spørgsmål til lægen
    Kontrolbesøgene er en god anledning til, at man tager sine spørgsmål, bekymringer og problemer op. Det er en god ide at skrive sine spørgsmål ned i forvejen.
     

    En kvinde fortæller:

    Man synes, at når man er i behandling, så sker der noget. Der kæmpes for, at kræften skal forsvinde. Men så er det, den svære tid kommer: Ventetid på kontrol. Jeg tror altid det vil være svært.

    Jeg skal selv til kontrol nu – og så kommer perioden for mig, hvor jeg føler, at jeg har alle mulige symptomer.

    Gør opmærksom på symptomer eller gener
    Det er vigtigt, at man gør lægen opmærksom på nye symptomer eller ændringer, så lægen om muligt kan tilbyde behandling eller lindring. Det kan også være symptomer, som skyldes gener opstået efter behandlingen.

     
    Behandling af bivirkninger eller gener
    Lægen kan søge at behandle og lindre eventuelle bivirkninger eller opståede gener. Man kan også få justeret sin medicin, hvis der er behov for det. 

    Hvis man har problemer efter afsluttet behandling, kan man få gode råd om f. eks. kost, livsstil eller hjælpemidler, samt blive henvist til andre fagpersoner, der kan hjælpe.

    Til top  

     

    Gode råd om at gå til kontrol

    • Inden du afslutter behandlingen, så tal med lægen om, hvor tit du skal komme til kontrol og hvilke undersøgelser, du skal igennem ved kontrolbesøgene. 
       
    • Spørg om der er særlige symptomer, du skal være opmærksom på, og hvem du skal kontakte, hvis symptomerne opstår. 
       
    • Skriv ned, hvordan du har haft det siden sidste kontrol og giv denne viden videre til lægen. 
       
    • Tag en pårørende eller en ven med til kontrolbesøgene - det er en god støtte for mange.

    Justering af protese sker hos bandagist

    Hvis du har fået foretaget en amputation, skal du løbende have protesen rettet til. Det foregår ikke på sarkomcentrene, men hos en bandagist, hvor du selv kan henvende dig direkte.

    Her kan du få gode råd om de problemer, man kan have med protesen samt blive henvist til andre fagpersoner, der kan hjælpe.

    Læs mere:

    At være i kontrolforløb 
    Læs om at gå til kontrol og få gode råd om genoptræning, motion, kost, seksualitet og senfølger efter kræft.

    Arbejde og pension
    Læs om sygedagpenge og pension samt om mulighederne for at vende tilbage til arbejdsmarkedet på forskellige vilkår.

     

    Til top

    Tilbage



    Tekst: Mette Tandrup Hansen og læge Elisabeth Kjems

    Kilde: Overlæge dr. med Johnny Keller og overlæge dr.med. Akmal Safwat. Dansk Sarkom Gruppe, Danske Multidisciplinære Cancer Grupper (DMCG).

     

    Sidst ændret: 09-05-2011


    Nøgleord på siden:
    Tilføj nøgleord:

     
    Lægefaglig redaktør på cancer.dk:
    Overlæge, dr.med. Niels Ebbe Hansen

    Redaktionen på Hjælp og viden

    Linksamling

    Netbutik: Pjecer for patienter og pårørende


     


    Kræftens Bekæmpelse

    Strandboulevarden 49
    2100 København Ø

    Tlf. 35 25 75 00
    E-mail: info@cancer.dk
    Kontakt

    Ring til Kræftlinjen

    Professionel og gratis rådgivning
    Tlf.: 8030 1030

    Hverdage: 9.00-21.00
    Lør - søn. 12.00-17.00

    Spørg Brevkassen