Sitemap
Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden:

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

Kontrol og tilbagefald ved kræft i svælget

Her kan du læse kort om kontrolforløb og mulighederne for behandling ved tilbagefald af kræft i svælget.

 

Kontrol
Når du har afsluttet din behandling, bliver du tilbudt at gå til kontrol i fem år. Kontrollen foregår på hospitalet og er ambulant, hvilket vil sige, at man ikke skal indlægges. Første kontrol er 14 dage efter sidste strålebehandling.

Kontrol ved kræft i svælget


Tilbagefald
Risikoen for, at kræft i svælget vender tilbage, afhænger af sygdommens stadium før behandling, og hvilken behandling man har fået. Der er forskellige muligheder for behandling ved tilbagefald, og behandlingen kan enten stile mod at fjerne al kræften eller, hvis dette ikke er muligt, at være lindrende. 

Behandling af tilbagefald ved kræft i svælget


Tilbage 
 



Tekst: Ida Nymand Ammundsen og læge Elisabeth Kjems
Kilde: Overlæge Elo Andersen, Danish Head and Neck Cancer Group (DAHANCA) og Danske Multidisciplinære Cancer Grupper (DMCG)

Sidst ændret: 16-12-2011


Nøgleord på siden:
Tilføj nøgleord:

 
Lægefaglig redaktør på cancer.dk:
Overlæge, dr.med. Niels Ebbe Hansen

Redaktionen på Hjælp og viden

Linksamling

Netbutik: Pjecer for patienter og pårørende


 


Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 35 25 75 00
E-mail: info@cancer.dk
Kontakt

Ring til Kræftlinjen

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen