Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
Kontrol og tilbagefald ved testikelkraeft |
|
Her kan du læse kort om kontrolforløb og mulighederne for behandling ved tilbagefald af testikelkræft.
Når du har afsluttet din behandling, bliver du tilbudt at gå til kontrol på hospitalet. Kontrollen foregår typisk hver anden eller tredje måned de første par år. Derefter vil kontrollen foregå hvert halve år indtil det femte år. Ved kontrolbesøgene bliver man undersøgt og taler med en læge om eventuelle symptomer eller gener efter behandlingen.
Kontrol ved testikelkræft
Et eventuelt tilbagefald kommer som regel ret hurtig efter behandlingens ophør. Patienter uden tegn på spredning lige efter operationen har 20-30 procent risiko for at få tilbagefald af sygdommen i kontrolforløbet. Tilbagefald behandles på samme måde som testikelkræft, der har spredt sig allerede på diagnosetidspunktet – dvs. med strålebehandling eller kemoterapi.
Behandling af tilbagefald ved testikelkræft
Tilbage
Tekst: Ida Nymand Ammundsen og læge Elisabeth Kjems
Kilde: Overlæge, dr.med. Gedske Daugaard, Uro-Onkologisk Forum, Danske Multidisciplinære Cancergrupper (DMCG)
Sidst ændret: 13-10-2011
Nøgleord på siden: