Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
Aalborg Lokalforening har afholdt gåtur i Mølleparken. I Aabenraa skinnede solen over cykelløbet Løjt Rundt, ved Storåløbet i Holstebro blev der samlet 21.000 kr. ind og Maribo Lokalforening har deltaget i OBS festival. Og så har der været frivilligmøder i Gram og Middelfart. Læs mere om arrangementerne her.
Sol over Aabenraa
Søndag 17. august blev cykelløbet Løjt Rundt afholdt. Solcyklen gennemførte løbet i tiden 1 time og 40 minutter. Cyklen blev kørt af Sundhedsudvalgsformand Karsten Meyer Olsen, Aabenraa Kommune. Et fint samarbejde mellem Aabenraa Lokalforening og Åbenrå Kommune. Aabenraa Lokalforening og Aabenraa kommune har været rundt til en række arrangementer sommeren over med en fælles stand.
|
 Sundhedsudvalgsformand Karsten Meyer Olsen gennemfører løbet på 1 time og 40 minutter.
|
Gåtur i Mølleparken i Aalborg til fordel for Kræftens Bekæmpelse
Aalborg Lokalforening havde lørdag den 30. august kl.13.00 arrangeret gåtur i den flotte Møllepark. Turen startede fra Aalborg Sygehus nye Medicinerhus. Optakten til gåturen, på henholdsvis 5 eller 8 km, var en fantastisk flot opvisning af 11 piger fra Gug Rope Skipping. Dernæst skød skuespiller Henrik Lykkegaard fra Cirkusrevyen vandreturen i gang.
Overskuddet fra salg af billetter gik til Kræftens Bekæmpelse. Inkluderet i billettens pris fik deltagerne desuden adgang til Aalborgtårnet og Nordjyllands Kunstmuseum. Vandrerne kunne på turen nyde en medbragt juice og et stk. frugt, som alle fik udleveret inden start.
Et amerikansk lotteri, der foruden mange andre flotte præmier også indeholdt 4 stk. billetter til High School Musical – The Ice Tour i Gigantium, blev også udsolgt.
I alt 216 betalende mødte op til denne dejlige vandretur i flot solskin og høj himmel.
Lokalforeningen Aalborg havde i samarbejde med Fodslaw arrangeret denne tur.
Fodslaw solgte kaffe og kage, og overskuddet ved dette salg blev foræret til Kræftens Bekæmpelse.
I år var det femte år, at vandreturen blev gennemført, og den bliver gentaget i 2009 den sidste lørdag i august kl. 13.00.
Fire maraton på 24 timer og 21.000 kr. samlet ind til Kræftens Bekæmpelse
Sidste år deltog 28 årige Anders Juul Jensen i Stafet For Livet og løb hele tre maratoner på de 24 timer. I år gentog Anders Juul Jensen succesen ved Storåløbet den 30. august i Holstebro. Formålet var at samle penge ind til Kræftens Bekæmpelse. Pengene blev samlet ind ved, at alle kunne gætte på, hvor mange meter Anders Juul Jensen kunne nå at løbe på 24 timer. Derudover var der en række firmaer, der støttede med sponsorrater.
Undertiden var det hårdt og "op ad bakke", men Anders Juul Jensen kæmpede bravt og kom i mål. Kampen mod kræft er jo også et 24 timers arbejde, hvor man må kæmpe og heldigvis ofte kommer i mål. Anders Juul Jensen løb 178,480 km – mere end fire maraton- og tjente godt 21.000 kr. ind til Kræftens Bekæmpelse. En utrolig flot indsats. Bravo Tours havde udlovet et rejsegavekort på 10.000 kr. til den, der kunne gætte, hvor langt Anders Juul Jensen løb. Vinder blev Bente Ingvardsen fra Holstebro. |

|
OBS Festival i Maribo Hallerne
Lørdag den 30. august var der OBS-Festival i Maribo Hallerne. Festivalen satte fokus på livsglæden og livsmodet, der kan være svært at finde, når man rammes af alvorlig sygdom. Initiativet til festivalen er taget af Frivilligcentret i Guldborgsund Kommune og Frivilligcentret i Lolland Kommune. Frivilligcentrene havde inviteret de lokale patient- og handicapforeninger til via festivalen at sætte fokus på livsglæde og livsmod.
Lokalforeningen for Kræftens Bekæmpelse i Nykøbing og Maribo deltog på festivalen. Det blev en god dag, hvor der blev knyttet kontakter til andre patientforeninger. At mødes med andre patient- og handicapforeninger åbner øjnene for, at det ofte er de samme udfordringer man har, hvad enten man er kræftpatient, hjertepatient eller har en anden kronisk sygdom. Det er en god måde at synliggøre, at vi alle har brug for hinanden
Festivalen blev åbnet kl. 10.00 af Grethe Sønck, som læste ”Poesiens blå Blomst” højt. Der var underholdning hele dagen for både store og små. Den Grønne Julemand uddelte glade budskaber og Sine & Frække Rikke fra ”Scenen er Din” optrådte på scenen. Gospelkoret Englestøv sang Gospel og Hospitalskloven Soffi optrådte og overrakte præmier.
|
 Nykøbing Falster Lokalforenig
 Maribo Lokaludvalg
|
Frivilligmøderne er i fuld gang De to første frivilligmøder er afholdt. Det første møde på Gram Slot og det andet møde på Brogården i Middelfart. Resten af måneden fortsætter frivilligmøderne landet over.
|
 |
Af Lene Bruun Hansen, projektassistent
Sidst ændret: 05-09-2008
Nøgleord på siden: