Behandling ved tilbagefald eller forværring af grad IV hjernekræft (glioblastoma multiforme) |
|
Hvis du har fået tilbagefald af hjernetumorer efter operation og kemo- og strålebehandling, kan behandling med bevacizumab (Avastin®) og irinotecan være en mulighed.
Kræft opstået i hjernen
Denne information handler om kræft opstået i selve hjernen (primær hjernetumor). Informationen drejer sig ikke om kræft, der har spredt sig til hjernen fra et andet sted i kroppen (hjernemetastaser).
Det er ikke endeligt afklaret, hvilken behandling man kan få, hvis man får tilbagefald af primær hjernekræft.
Men den seneste forskning har vist lovende resultater for behandling med bevacizumab (Avastin®) og irinotecan.
Du kan tilbydes behandling hvis:
- Du har grad IV primær hjernekræft (glioblastoma multiforme)
- Du har tilbagefald eller forværring af sygdommen efter at have modtaget stråle- og kemobehandling
- Du har næsten normal blodprocent, hvide blodlegemer og blodplader
- Blodprøver viser, at du har en acceptabel lever- og nyrefunktion inden for bestemte grænser
Du kan ikke tilbydes behandling hvis:
- Hvis lægen skønner, at du er for svækket til at tåle kemoterapi
- MR-scanning viser hjerneblødning
- Du har fået foretaget operation for mindre end 4 uger siden
- Du har fået stråle- eller kemoterapi for mindre end 4 uger siden
- Du har fået foretaget en vævsprøve inden for de sidste 7 dage
- Du har svær hjerte- eller karsygdom
- Du har øget risiko for blødning
- Du har øget risiko for, at der går hul på tarmen (perforation)
- Du har sår, der har svært ved at hele
- Du har forhøjet blodtryk trods maksimal blodtryksbehandling
Sådan foregår behandlingen
Behandlingen foregår i et ambulatorium, og det er ikke nødvendigt at blive indlagt. Du får behandling i et drop i armen hver 14. dag.
Du skal have taget blodprøver hver uge, for at lægen kan holde øje med, hvordan du tåler behandlingen. Blodprøverne kan du eventuelt få taget på dit lokale sygehus.
Hver 8. uge skal du have foretaget en MR-scanning af hjernen. Hvis scanningen viser, at kræften skrumper eller ikke vokser, vil man fortsætte behandlingen. Hvis kræften vokser, vil lægen afbryde behandlingen. Så længe lægen vurderer, at du har gavn af behandlingen, kan du fortsætte behandlingen.
Læs mere om medicinens virkning og bivirkninger:
Bevacizumab
Irinotecan
Det skal understreges, at de angivne bivirkninger er mulige bivirkninger, og at man ikke nødvendigvis får alle bivirkningerne.
Her kan du få behandlingen
Onkologiske afdelinger/Enheder for eksperimentel kræftbehandling på Ålborg eller Århus Sygehus, samt på Rigshospitalet.
Kontakt din læge på sygehuset, hvis du vil vide mere
Hvis du er interesseret i behandlingen, så tal med din læge på sygehuset. Lægen kan undersøge nærmere, om behandlingen kan være en mulighed for dig.
Til top
Tilbage
Tekst: Ida Nymand Ammundsen og Elisabeth Kjems
Kilde: Overlæge, dr.med. Michael Kosteljanetz og overlæge, dr.med. Hans Skovgaard Poulsen, Dansk Neuroonkologisk Gruppe (DNOG), Danske Multidisciplinære Cancer Grupper (DMCG)
Sidst ændret: 18-12-2012