Sitemap

NYHEDER

Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden:

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

Rehabilitering er en hård og ensom kamp

Efter en vellykket mini-transplantation er Bente Lund Ejstrup, der i 19 år har haft lymfekræft, dybt taknemmelig over at være i live. - Men det er en både hård og ensom kamp at skulle genvinde kræfterne, siger hun og efterlyser egnede rehabiliteringstilbud

I 1991 fik den nu 58-årige Bente Lund Ejstrup fra Hjørring konstateret lymfekræft. For snart tre år siden var sygdommen så fremskreden, at lægerne på Rigshospitalet tilrådede hende en knoglemarvstransplantation. Men der skulle gå et helt år, inden den rigtige donor blev fundet, så Bente Lund Ejstrup kunne gennemgå en såkaldt mini-transplantation.

-Jeg er dybt taknemmelig over at være i live i dag. Så gør det ikke noget, at jeg skal gå til kontrol resten af livet, siger Bente Lund Ejstrup, selv om hun oplever hverdagen som en hård ensom kamp for at genvinde kræfterne.
Bente Lund Ejstrup må tage turen over til Rigshospitalet til sine kontrolbesøg. Men minitransplantationerne udføres nu også i Aarhus.

Farvel til jobbet
Til sin store sorg har hun for længst måttet opgive at vende tilbage til arbejdsmarkedet. Den ekstreme træthed, smerter og føleforstyrrelser i arme og ben samt den nedsatte immunitet hindrer hende i at genoptage sit tidligere aktive liv med hus, have og gæster.

Genoptræningsplanen fra hospitalet er ganske vist ekspederet videre til kommunen, men det kniber med egnede tilbud.

-Der mangler tilbud om fysioterapi og massage - altså særlig genoptræning rettet til knoglemarvstransplanterede. På grund af min nedsatte immunitet kan jeg jo ikke deltage i den almindelige kommunale genoptræning, siger Bente Lund Ejstrup, der må indlægges, hver gang hun pådrager sig en infektion.

Bivirkninger
Som så mange andre transplanterede skal Bente Lund Ejstrup indtage tilskud af binyrebarkhormon.

-Jeg døjer frygteligt med bivirkningerne. Tåler faktisk slet ikke stoffet, men der er jo ingen vej udenom, siger hun og understreger sin store tilfredshed med et hospitalsvæsen, der fungerer særdeles perfekt og kompetent.

-Men når det gælder rehabilitering, er vi transplanterede jo en relativ lille gruppe, og derfor findes der ingen specielle regler for os. Det har vi brug for. Jeg tror bestemt ikke, det skyldes manglende vilje i kommunerne, men snarere at man ikke er klar over, hvordan man bedst kan hjælpe knoglemarvstransplanterede videre.

Bente Lund Ejstrup føler selv, at hun gennem alle årene har fået en god behandling af sin kommune. På egen hånd forsøger hun desuden at genvinde kræfterne med forskellige former for motion, bl.a, pilates efter at have måttet opgive fysioterapeutbehandling, fordi det var alt for hårdt for hendes krop.



af journalist Lone Zilstorff

Sidst ændret: 14-04-2010


Nøgleord på siden:
Tilføj nøgleord:

Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
Kontakt

Ring til kræftlinien

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen