Sitemap

NYHEDER

Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden:

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

Milepæl i behandlingen af lymfom

Behandling med Rituximab har forbedret overlevelsen for patienter med follikulært lymfom. Nu viser ny stor undersøgelse, at patienter, der fortsætter med at få behandling med midlet desuden halverer risikoen for tilbagefald de første par år, og det ventes i sidste ende at give længere overlevelse.

Overlevelseskurverne for den type Non-Hodgkin Lymfekræft, der hedder follikulært lymfom har været uændrede i årti efter årti i det 20. århundrede. Men for den seneste 10-års periode viser flere store opgørelser, at der er sket fremskridt.

-Tidligere var median-overlevelsen otte – ti år. Nu er den rykket til mindst 12, måske 15 år. Den dominerende faktor er Rituximab, fortæller overlæge Lars Møller Pedersen fra Odense Universitets Hospital.

I første omgang har antistoffet Rituximab været brugt i kombination med kemoterapi. Det har vist sig, at patienterne levede længere, hvis de fik kombinationen i stedet for kemoterapi alene.
Rituximab binder til proteinet CD20 på lymfekræftcellernes overflade, og det medvirker til, at kræftcellerne dør. Dermed forhindres eller udskydes tilbagefald af det follikulære lymfom.
Foto: Roche


Vedligeholdelsesbehandling halverer tilbagefald
Nu har en ny stor international undersøgelse kaldet PRIMA, som Lars Møller Pedersen blandt andre står bag, vist, at midlet halverer risikoen for tilbagefald af sygdommen, hvis det bagefter bruges som vedligeholdelsesbehandling. Resultaterne blev for nylig præsenteret på de store kræftforskningskonferencer ASCO og EHA. De viser, at de patienter, der fik Rituximab i to år efter kombinationsbehandlingen i første omgang havde slået sygdommen ned, halverede deres risiko for at få tilbagefald i løbet af to års opfølgning sammenlignet med dem, der ikke fik vedligeholdelsesbehandling.

-Det er selvfølgelig endnu alt for kort tids opfølgning til at vise, om overlevelsen er forbedret yderligere. Men det skal den nok vise sig at være. Det spring, der er set her er en af de tre-fire store milepæle, der er sket indenfor det seneste årti ved denne sygdom. Det er så god dokumentation, at det kommer til at være standardbehandling verden over, siger Lars Møller Pedersen.

Udskyder forværring af sygdommen
Follikulært lymfom udgør cirka 20 procent af de knap 1000 nye Non-Hodgkin lymfomtilfælde, der er om året i Danmark. I starten er patienterne ofte ikke særlig præget af sygdommen, men efter et tilbagefald får sygdommen mere fat, og behandlingseffekten falder for hvert tilbagefald.

-Det går ned ad bakke. Typisk vil patienterne dø efter cirka ti år, så det er meget vigtigt at undgå tilbagefald. Dels har patienten en længere årrække, hvor han eller hun er fri for sygdom og bivirkninger af behandlingen, dels lever de længere, siger Lars Møller Pedersen.

Det ventes, at de europæiske lægemiddelmyndigheder EMEA godkender Rituximab til vedligeholdelsesbehandling i løbet af efteråret.

Læs mere:

Non-Hodgkin lymfom



Af journalist Helle Falborg

Sidst ændret: 13-07-2010


Nøgleord på siden:
Tilføj nøgleord:

Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
Kontakt

Ring til kræftlinien

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen