Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
21,2 millioner kroner til brystkræftsagen |
|
Kræftens Bekæmpelses Støt Brysterne kampagne kulminerede lørdag den 30. oktober med et stort BrystGalla indsamlingsshow på TV3. Ved afslutningen af showet havde kampagnen indsamlet 21,2 millioner kroner mod 17,9 millioner kroner i 2009. Og der tikker stadig støttebeløb ind. Konkurrencerne og de fleste af auktionerne slutter i dag mandag den 1. november kl. 12.00.
-Brystkræft er og bliver en vigtig sag for danskerne. Det viser årets brystkræftkampagne med al tydelighed. 21,2 millioner kroner er der indtil videre blevet samlet ind mod 17,9 millioner kroner sidste år. Det er fantastisk, og vi er meget taknemmelige, siger Poul Møller, marketingchef i Kræftens Bekæmpelse.
 |
| Camilla Ottesen, Ibi Støving og Peter Schmeichel var værter under årets BrystGalla indsamlingsshow, som blev sendt på TV3 lørdag den 30. oktober. |
Brystkræftkampagnen blev afsluttet med et stort BrystGalla indsamlingsshow på TV3 lørdag den 30. oktober. I hele oktober måned har man kunnet købe mange forskellige produkter, herunder årets Støt Brysterne armbånd, der alene har indbragt 6,3 millioner kroner. En lang række virksomheder har solgt produkter til fordel for den gode sag. I 95 byer blev der holdt Lyserød Lørdag med arrangementer som f.eks. mandeløb og zumbadans.
Støtbrysterne.dk
På www.stoetbrystene.dk har private og virksomheder samlet 650.000 kroner ind, hvilket er det samme beløb som sidste år.
SMS konkurrence og auktion
Til kl. 12.00 i dag mandag den 1. november kan man byde på de mange forskellige produkter på www.lauritz.com’s brystkræftauktioner eller deltage i sms-konkurrencen om bl.a. en Skoda Fabia Greenline, et gavekort på 75.000 kr. til husholdningsartikler eller en luksusrejse til Maldiverne.
Alle de indsamlede penge går til Kræftens Bekæmpelses arbejde med brystkræft inden for forskning, patientstøtte og forebyggelse.
Det er syvende år, at Kræftens Bekæmpelses Støt Brysterne kampagne finder sted.
Fakta om brystkræft
4.000 danske kvinder får hvert år konstateret brystkræft.
Sygdommen rammer oftest kvinder over 50 år.
Hvert år dør knap 1.300 kvinder af brystkræft. Ca. 50.000 kvinder lever med sygdommen.
7 ud af 10 brystkræftpatienter får diagnosen hormonfølsom brystkræft.
Læs om Støt Brysterne kampagnen
Læs om brystkræft
Til top
Tilbage
af informationsmedarbejder Jytte Dreier
Sidst ændret: 31-10-2010
Nøgleord på siden: