Sitemap

NYHEDER

Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden:

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

Ventetid på PET/CT skanninger på Herlev Hospital væk om et år

Presset på de to PET/CT skannere på Herlev Hospital er nu så stort, at det kniber med at overholde kræftpakkernes tidsfrister på undersøgelser af patienter med nydiagnosticeret kræft. - For at få plads til disse akutte patienter er der desværre andre grupper af kræftpatienter, der venter op imod fem uger på at blive undersøgt, siger ledende overlæge Inge-Lis Kanstrup, der ser frem til at kunne øge kapaciteten med 50 pct. næste år, når endnu en skanner tages i brug.

Brugen af PET/CT skanning til mere præcis diagnosticering af kræftsvulster er hastigt stigende landet over. I år ventes antallet af skanninger at nå op på 40-45.000.
Adm. overlæge Inge-Lis Kanstrup ser frem til, at afdelingen kan øge sin kapacitet med 50 pct., når endnu en skanner tages i brug næste år.


-Når det gælder akutte kræftpatienter i pakkeforløb, kan vi som hovedregel opfylde tidsfristerne, men det medfører desværre, at vi ikke kan undgå længere ventetider for andre grupper af kræftpatienter, som ud fra et lægefagligt synspunkt har lige så stort behov for korrekt og hurtig diagnostik, siger adm. overlæge Inge-Lis Kanstrup fra Klinisk Fysiologiske Afdeling. 

Ventetid ved mistanke om tilbagefald 
Med en bevilling på 35 mill. kr. til endnu en PET/CT skanner og et helt nyt PET afsnit, ser afdelingen derfor frem til at kunne øge kapaciteten næste år med 50 pct. og dermed afkorte de nuværende fem ugers ventetid for kræftpatienter, hvor der er mistanke om tilbagefald af en tidligere kræftsygdom. Det samme gælder de nuværende lange ventetider for kræftpatienter, der er i behandling og skal kontrolleres undervejs.

-Vi er i øjeblikket særdeles hårdt presset på kapaciteten, men bestræber os samtidig på hele tiden at reservere nogle akuttider til patienter, hvor der virkelig er behov for at agere hurtigt, siger Inge-Lis Kanstrup og nævner som eksempel kvinder, der er henvist til skanning på grund af mistanke om livstruende kræft i underlivet.

Ti år med PET/CT  
Danmark tog som et af de allerførste lande i verden den nye PET/CT teknologi i brug, da Rigshospitalet for ti år siden fik sin første skanner. Siden er udviklingen gået rigtig stærkt, og alene i Region Hovedstaden er der nu i alt ti PET/CT skannere.

Med en PET/CT skanning kan lægerne undersøge, om en forandring, der er opdaget på eksempelvis et røntgenbillede eller en CT skanning, er godartet eller ondartet. Skanningen kan samtidig vise spredning af sygdommen til f. eks. andre organer og bruges derfor også til at fastlægge den videre behandling.

Kontrol under kemobehandling
For patienter i behandling med kemoterapi bruges undersøgelsen til at kontrollere, om en given behandling overhovedet virker på kræftsygdommen.

Den første PET/CT skanner kom til Danmark for ti år siden. I dag er det en uundværlig teknologi, når det gælder præcis diagnosticering af kræftsvulster.


-Da kemoterapi samtidig ofte har mange bivirkninger, er det utrolig vigtigt, at vi får undersøgt effekten undervejs, understreger Inge-Lis Kanstrup.

Fordobling på fire år
På Herlev Hospital er antallet af PET/CT undersøgelser steget fra 1.100 i 2006 til 2.250 i 2010.

Med den nye avancerede og hurtigere skanner, der tages i brug næste år, anslår overlæge Inge-Lis Kanstrup, at der kan gennemføres knapt 3.500 skanninger årligt. - Og som det ser ud nu, vil det imødekomme vores behov for hurtig hjælp til alle grupper af kræftpatienter, erklærer hun.

Bedre udnyttelse af cyklotronen
Klinisk Fysiologisk Afdeling ser også frem til en langt bedre udnyttelse af hospitalets cyklotron, når skanningskapaciteten øges.

Cyklotronen, der blev taget i brug sidste år, producerer de forskellige sporstoffer, som benyttes til PET skanninger. Det 25 ton tunge apparat med tilhørende laboratorier er en gave fra A.P. Møller og hustrus fond.

-Det er klart, at jo højere skanningskapaciteten er, desto større gavn får vi af den kostbare gave, vi har været så heldige at modtage, siger Inge-Lis Kanstrup.

PET/CT skanning

Pet/CT skanning kan betyde sikker diagnose og bedre behandling

Til top
Tilbage 




Af journalist Lone Zilstorff

Sidst ændret: 11-04-2011


Nøgleord på siden:
Tilføj nøgleord:

Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
Kontakt

Ring til kræftlinien

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen