Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
Succes med hård træning til lungekræftpatienter |
|
Lungekræftpatienter har stort udbytte af at deltage i hård fysisk træning og de vil meget gerne. Det viser en undersøgelse fra projekt LUFT på Rigshospitalet. Der er meget få tilbud til lungekræftpatienterne, der ikke kan opereres – undersøgelse viser, at der er et stort behov, som ikke bliver dækket.
 |
| -Lungekræftpatienter i Danmark er underforsynede med tilbud, siger professor Lis Adamsen |
Lungekræftpatienter, som ikke kan opereres, har en dårlig prognose og de lider meget ofte af åndedrætsbesvær, hoste og ekstrem træthed. På grund af de dårlige udsigter og patienternes ofte dårlige fysiske tilstand har der været en tilbageholdenhed overfor at give lungekræftpatienterne de samme tilbud, som mange andre kræftpatienter får, for at forbedre fysik og psyke.
Tre ud af fire deltager i træningen
Men det er helt forkert, viser et videnskabeligt arbejde på projekt LUFT på Rigshospitalet. De har lavet en kvalitativ interviewundersøgelse blandt 15 lungekræftpatienter med udbredt sygdom, som har deltaget i et tilbud om hård fysisk træning fire gange om ugen i seks uger på Rigshospitalet.
- Det viser sig, at patienterne rigtigt gerne vil deltage i træningen. Tre ud fire af patienterne deltog i alle de træningstimer, de kunne for deres behandling, selvom det skete sideløbende med, at de var i en hård kemobehandling. Og de har fået et stort løft både fysisk, psykisk og følelsesmæssigt, fortæller professor Lis Adamsen fra Universitetshospitalernes Center for Sygepleje- og omsorgsforskning, som har stået for interviewundersøgelsen.
Hjemmetræning bliver ikke fulgt
Det er vigtigt, at træningen foregår som holdtræning med en professionel instruktør. Det giver patienterne tryghed og inspirerer til at gennemføre træningen. Patienterne fik også besøg hjemme af en fysioterapeut og fik et hjemmetræningsprogram. Men det blev ikke fulgt.
- Vi vil ikke anbefale hjemmetræning til de her patienter. De har behov for at få struktur tilbage i den hverdag, som blev vendt helt op og ned med den alvorlige diagnose. Mange af dem siger, at de skal møde ’kolleger’, når de skal til træning. Samtidig føler de sig forskelsbehandlet og overset i forhold til andre kræftpatienter. Det er en meget tilsidesat gruppe. Men vores projekt viser, at det kan betale sig, at gøre noget for dem, siger Lis Adamsen.
Brug for flere tilbud i kommunerne og på kræftafdelingerne
Hun er imponeret over, hvor stor vilje patienterne lægger i træningen. Stort set igen af dem havde tidligere i deres liv deltaget i nogen form for holdidræt. Men nu er motivationen helt i top. Dels fordi patienterne kan mærke, at det hjælper på vejrtrækning, styrke og træthed, og dels fordi de har stor glæde af at være sammen med ligestillede.
- Mange af lungekræftpatienterne føler sig set ned på. De er jo typisk tidligere rygere og oplever ofte, at de selv får skylden for deres sygdom. Men her støtter de hinanden til et bedre liv. Problemet er, at lungekræftpatienter i hele Danmark er meget underforsynede med den her slags tilbud. Det må man tænke meget over på kræftafdelingerne og i de kommunale sundhedstilbud. Der er et stor behov, og patienterne vil gerne, siger professor Lis Adamsen.
Artiklen om interviewundersøgelsen er offentliggjort i tidsskriftet Scandinavian Journal of Medicine & Science in sports.
 |
| Lungekræftpatienter vil gerne deltage i hård fysisk træning, når det foregår på hold med ligestillede. Foto fra et andet hold end det her undersøgte hos LUFT på Rigshospitalet. |
Læs originalartiklen
Læs mere om Krop og Kræft
Til top
Tilbage
Af journalist Morten Jakobsen
Sidst ændret: 25-05-2011
Nøgleord på siden: