Sitemap

NYHEDER

Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden: abritone

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

Ny forsøgsbehandling mod prostatakræft

Dendritcellevaccination er blot en af flere typer af kræftbehandlinger, hvor man udnytter patientens eget immunforsvar. I Danmark har behandlingen primært været afprøvet på modermærkekræft, nyrekræft og brystkræft, men nu bliver en forsøgsbehandling mod prostatakræft sat i gang på Herlev hospital.
 

Dendritceller er hjælpeceller i immunforsvaret. Deres opgave er at opsamle celler eller andet materiale, som ser fremmed ud – for eksempel virus og bakterier – og herefter aktivere T-cellerne, der er er i stand til at dræbe fremmede celler. Dendritcellerne præsenterer altså det fremmede materiale for T-cellerne, som efterfølgende genkender og bekæmper uønskede celler.

Nogle gange slår kroppens eget forsvar fejl, og kræft får lov til at udvikle sig. Med dendritcellevaccination forsøger man at aktivere patientens eget immunforsvar, så T-cellerne kan bekæmpe kræften. Det er altså ikke dendritcellerne, der i sig selv slår uønskede celler ned, men de fremprovokerer en immunreaktion, så kræftceller bliver angrebet af kroppens eget immunforsvar.
Læge og ph.d. studerende Eva Ellebæk står for forsøget med dendrticellevaccination mod prostatakræft på Herlev Hospital.


I Danmark har dette princip været afprøvet i en årrække mod blandt andet modermærkekræft, og nu vil behandlingen også blive tilbudt som forsøgsbehandling til patienter med fremskreden prostatakræft.

- Ved modermærkekræft har vi i et tidligere forsøg set, at behandlingen har givet sygdomsstabilitet hos lidt mere end halvdelen af patienterne. I dette forsøg skal behandlingen i første omgang vise, om vi i laboratoriet kan se, at patientens T-celler kan reagere mod og bekæmpe kræftcellerne. Men det er selvfølgelig også interessant, om behandlingen betyder noget for smertereduktion, sygdomsudvikling og overlevelse, siger læge Eva Ellebæk, der står bag forsøget sammen med overlæge og professor Inge Marie Svane, Herlev Hospital.

Sætter turbo på kroppens eget immunforsvar
Dendritcellevaccination er en såkaldt behandlende vaccine, der består af dendritceller, som tages fra patientens eget blod. Det sker i en særlig form for blodtapning, hvor patientens blod cirkulerer gennem en maskine i ca. fire timer, mens immuncellerne sies fra.

I laboratoriet bliver dendritcellerne opmodnet og mærket med nogle bestemte proteiner (antigener) på overfalden. I det her tilfælde overfladeproteiner, som er specifikke for prostatakræftcellerne. Herefter bliver dendritcellerne sendt tilbage i kroppen ved en indsprøjtning i låret.

- Dendritcellerne vandrer så op til T-cellerne i lymfeknuderne, hvor de præsenterer de overfladeproteiner, de er blevet mærket med. Det gør, at T-cellerne bliver aktiveret og begynder at bekæmpe celler med samme overfladeprotein - altså kræftcellerne når de møder dem ude i kroppen, siger Eva Ellebæk.

Få bivirkninger
Behandlingen med dendritcellevaccinen gentages en gang om ugen i to ud af tre uger i de første tre måneder, og hvis behandlingen virker godt kan vaccinationerne fortsættes. Selve vaccinen forventes ikke at give store bivirkninger, men behandlingen gives sammen med kemoterapi. Ikke kun fordi kemoterapi er standardbehandling til patienter med fremskreden og hormonresistent prostatakræft:

- Kemoterapi har faktisk vist sig at kunne have en gavnlig effekt på immunterapeutisk behandling. Det fjerner nogle af de celler, som hæmmer immunforsvaret og kan gøre det nemmere for T-cellerne at ramme kræftcellerne, fortæller Eva Ellebæk.

Da der er tale om et lodtrækningsforsøg (randomisering), vil kun halvdelen af de 40 patienter, som indgår i forsøget, få dendritcellevaccination sammen med kemoterapi. Den anden halvdel vil få kemoterapi, som er standardbehandling.

Læs mere om forsøgsbehandlinger mod kræft
Patienter med prostatakræft er en af de patientgrupper, som har mange tilbud om forsøgsbehandling, når de gængse behandlingstilbud er udtømt. Dem og andre forsøgsbehandlinger kan man læse mere om i Kræftens Bekæmpelse og SKAs (Sammenslutningen af Kræftafdelinger) database over forsøgsbehandlinger mod kræft. Her vil man også snart kunne læse om dendritcellevaccination mod prostatakræft. 
Forsøgsbehandling

Immunterapi
Prostatakræft
Til top
Tilbage


Af journalist Mai Brandi Ludvigsen

Sidst ændret: 27-10-2011


Nøgleord på siden: abritone
Tilføj nøgleord:

Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
Kontakt

Ring til kræftlinien

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen