Godt at fokusere på unges rygning |
|
Regeringens og Enhedslistens aftale om forbedringer af rygeloven har et godt fokus på, at begrænse rygningen blandt børn og unge, mener Kræftens Bekæmpelse. Røgfri skoler og gymnasier vil får antallet af unge rygere til at falde. Støtte til rygestop og højere bøder for at overtræde rygeloven er også rigtige skridt, mens den fortsatte adgang til rygekabiner og rygerum på arbejdspladserne desværre betyder, at et stort antal danskere fortsat vil blive udsat for tobaksforurenet luft på jobbet.
 |
| - Forbedringerne af rygeloven er et skridt i den rigtige retning, siger Kræftens Bekæmpelses direktør, Leif Vestergaard Pedersen |
Regeringen og Enhedslisten har lavet en aftale om stramning af rygeloven. Loven indebærer et totalt forbud mod rygning på børneinstitutioner, skoler, efterskoler og gymnasier, hvor et flertal af eleverne er under 18 år. Samtidig skærpes straffen for at overtræde rygelove ved f.eks. at sælge tobak til unge under 18 og indsatsen for rygestop øges. På arbejdspladserne skal det være slut med rygning på enkeltmandskontorer, men rygekabiner er fortsat tilladt.
Skridt i den rigtige retning
Kræftens Bekæmpelse mener, at den nye aftale om rygeloven er et skridt i den rigtige retningen, men politikerne kunne godt gå længere.
- Det er godt, at der er fokus på de unge. Vi har desværre set, at antallet af unge rygere ikke er faldet de senere år. Det vil ske nu, med et totalt forbud mod rygning på skoler og gymnasier for både elever og ansatte. Med et røgfrit skolemiljø udsætter vi ikke længere de helt unge for de negative rollemodeller, som har fået mange til at begynde at ryge. Færre unge rygere betyder færre rygedødsfald i fremtiden, siger Kræftens Bekæmpelses direktør, Leif Vestergaard Pedersen.
Fokus på rygestop
Aftalen betyder, at der skal gøres mere for at hjælpe rygere til rygestop. Bl.a. skal den gratis telefonrådgivning, Stoplinjen, markedsføres mere og have øgede åbningstider.
- Det er godt, at aftalen øger den offentlige indsats for rygestop. Vi ved at 70 procent af rygerne gerne vil stoppe. Nu får de en yderligere håndsrækning og det vil hjælpe flere til at kvitte tobakken.
Højere bøder for overtrædelser
Bødestørrelsen for at overtræde reglerne for, hvor der må ryges og for at sælge tobak til unge under 18 år bliver hævet markant, så det fremover koster 5.000 først gang en butik eller et værtshus bryder loven. 2. gang er bøde 10.000 og 3. gang bliver bøden på 20.000 kr.
- Det er helt rigtigt at hæve bøderne for at overtræde rygeloven – både når det gælder salg af tobak til børn og rygning på steder, hvor det er forbudt. Skrappere konsekvensen vil få flere til at respektere rygeloven, siger Leif Vestergaard Pedersen.
Skuffede over rygerum
På landets arbejdspladser går aftalen ikke langt nok. Der kan stadig laves rygerum eller rygekabiner på arbejdspladserne, mens der ikke længere må ryges på enkeltmandskontorer.
- Vi er skuffede over, at røgen ikke bliver fjernet helt fra arbejdspladserne. Det er godt at røgen bliver fjernet fra enmandskontorer, men skuffende, at det fortsat vil være tilladt at lave rygerum og rygekabiner på arbejdspladser. Vi ved, at rygekabinerne slet ikke kan fjerne tobakkens skadelige stoffer effektivt fra luften. Så rygekabinerne betyder, at mange stadig ufrivilligt vil blive udsat for tobaksforurenet luft på jobbet, siger Leif Vestergaard Pedersen.
Befolkningen er klar til bedre regler
Han håber at den nye rygelov vil få tilslutning fra et bredt flertal i Folketinget og mener, at politikerne sagtens kunne gå videre i bestræbelserne på at beskytte folk mod at blive udsat for tobaksforurenet luft.
- Befolkningen er helt med på at stramme på reglerne for at fremme befolkningens sundhed. Det ved vi fra en ny analyse fra TrygFonden og Mandag Morgen. Så politikerne kunne sagtens være gået længere ved f.eks. at fjerne røgen helt fra arbejdspladserne, hæve tobakspriserne og sende smøgerne ned under disken i supermarkederne. Det håber vi sker, når aftalen skal revideres igen om to år. Befolkningen er i hvert fald parat til det, siger Leif Vestergaard Pedersen.
EU-pres på tilsætningsstoffer
Aftalen indeholder også et afsnit om, at der skal lægges pres på i EU for at få tobaksindustrien til at offentliggøre de tilsætningsstoffer de putter i tobakken.
- Der er et stort behov for at regulere tobaksindustriens tilsætningsstoffer. Det er godt at regeringen vil lægge pres på det område i EU med en fælles europæisk liste over tilsætningsstoffer og forbud mod f.eks. slikcigaretter, som lokker unge til at ryge. Og vi er glade for, at regeringen er klar til at gå enegang, hvis der ikke kan laves en fælles EU-aftale på de her områder. Det løfte vil vi holde regeringen fast på, siger Leif Vestergaard Pedersen.
Se aftalen mellem regeringen og Enhedslisten
Af journalist Morten Jakobsen
Sidst ændret: 22-04-2012