Sitemap

NYHEDER

Del med andre Print

Der ryges flere cigaretter pr. ryger

Faldet i salget af tobak følger ikke med faldet i andelen af danskere, der ryger. Det viser en ny gennemgang af 90 års tobakssalg og spørgeundersøgelser om rygning. Den viser også, at der er brug for tal på både tobakssalget og spørgeundersøgelser, hvis man skal tegne et dækkende billede af danskernes rygning.

Der er færre, der ryger i dag, end der har været i mange år. Men selv om der også bliver solgt mindre tobak, er faldet ikke helt fulgt med faldet i rygere.

- Siden 1970’erne er andelen af danskere, der ryger, halveret, men det samlede salg af tobak er faldet mindre end 30 procent, og ser man på salg af cigaretter og røgtobak bliver der i solgt lige så mange gram per indbygger i dag som for 30 år siden, siger Kim Clemmensen, der er medicinstuderende og student i Kræftens Bekæmpelse og førsteforfatter til artiklen.

Ifølge opgørelsen toppede danske kvinders rygning i 1970’erne, hvor omkring 45 procent af kvinderne røg, og det har i perioder været mere reglen end undtagelsen at være ryger som mand. Da rygningen var på sit højeste i 1950’erne, var det næsten 80 procent af de mandlige voksne danskere, der røg. I dag er det er 22 procent af de danske mænd og 24 procent af de danske kvinder, der ryger, og der er dermed ikke den store forskel på mænd og kvinders rygning mere.

Behov for flere typer undersøgelser
Artiklen, der netop er offentliggjort i Danish Medical Journal, bygger dels på salget af tobak i Danmark fra 1920-2010 og dels på forskellige spørgeundersøgelser om danskernes rygevaner fra 1953-2010. Tilsammen giver det et nuanceret billede af, hvor mange der ryger, og hvor meget de ryger.

- Der er behov for begge typer undersøgelser, hvis man vil have det fulde billede af rygemønsteret. Når der ikke er klar overensstemmelse mellem de to mål for rygningen i Danmark, er det vigtigt at bruge oplysninger fra begge målinger. Vi er nødt til at spørge, hvem der ryger for at vide, hvem man skal rette forebyggelsesindsatsen mod, mens salg af tobak kan give et billede af, hvor mange penge man skal regne med at bruge på rygerelateret sygdom i sundhedsvæsenet, siger Kim Clemmensen.

At hverken salgsstatistikker eller spørgeundersøgelser kan gøre det alene, tyder også de udenlandske erfaringer på. I USA har man eksempelvis set et fald i andelen af dagligrygere, men en stigning i andelen af lejlighedsvise rygere. I New Zealand har man på trods af færre rygere ligefrem set en stigning i salget af cigaretter.

Flere rygere er storrygere
Undersøgelsen har beregnet et indeks for, hvor meget tobak per dag dem, der angav at ryge, købte på givne tidspunkter. I 1994 var det 16 gram tobak, mens det i 2010 var 22 gram. En cigaret vejer ca. et gram.

Undersøgelsen viser også, at andelen at storrygere, dvs. dem der ryger mere end 15 cigaretter om dagen, er faldet i hele befolkningen. Til gengæld udgør de en større del af dem, der ryger, fordi der er færre, der ryger i dag.

Link til den videnskabelige artikel
Rygning og kræft

Til top
Tilbage



Af journalist Mai Brandi Ludvigsen

Sidst ændret: 06-06-2012



Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
Kontakt

Ring til kræftlinien

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen