Sitemap

NYHEDER

Del med andre Print

Kostfibre beskytter mod tyktarmskræft

Nyt studie bekræfter, at kostfibre har en beskyttende effekt mod tyktarmskræft. Det er især kostfibre fra kornprodukter som rugbrød og havregryn, der viser sig at være særligt gavnlige mod sygdommen.

At kostfibre spiller ind på mæthedsfornemmelsen og fordøjelsen, er efterhånden velkendt for de fleste. Men at de grove kulhydrater skulle have en indflydelse på udviklingen af tyktarmskræft, kan forskere fra Kræftens Bekæmpelse nu bekræfte.

Spis endelig løs af havregrynene. Ud over at hjælpe fordøjelsen på vej beskytter de mod tyktarmskræft.

Ifølge et nyt studie, der inkluderer omkring 120.000 danskere, nordmænd og svenskere, er der nemlig en klar sammenhæng mellem det at spise mange kostfibre og risikoen for at udvikle tyktarmskræft.

- Samlet set viser både tidligere studier samt vores studie, at det har en tarmkræftforebyggende virkning at spise mange kostfibre, især fra kornprodukter, siger forsker Louise Hansen fra Kræftens Bekæmpelse, der står bag undersøgelsen.

Fuldkorn gør forskellen
I løbet af 11,3 år fik 1168 personer fra studiet konstateret kræft i enten tyk- eller endetarmen. Blandt mændene fandt forskerne en 26 procent lavere risiko for tyktarmskræft for hver ekstra 10 gram kostfiber, der blev spist per dag. Da forskerne kiggede nærmere på hvilke fødevarer, fibrene stammede fra, kunne de konstatere, at det kun var kostfibre fra kornprodukter, der hang sammen med den lavere risiko for tarmkræft.

Blandt kvinderne fandt man ingen sammenhæng mellem tarmkræft og total kostfiberindtag. Men også hér kunne forskerne fastslå, at de kvinder, som spiste mange kostfibre fra kornprodukter, havde en lavere risiko for at udvikle tarmkræft.

- Der er altså noget, der tyder på, at ikke alle kostfibre er lige gavnlige, når det kommer til kræftforebyggelse. Og at fibre fra fuldkornsprodukter er særligt vigtige, siger Louise Hansen.

- Men det er dog ikke sådan, at fibre fra frugt og grønt ikke er gode – de påvirker formentlig sundheden indirekte ved at give større mæthed og dermed lavere risiko for fedme, hvilket er en vigtig risikofaktor for mange kræfttyper, også tarmkræft.

Hvorfor fibre fra kornprodukter og fuldkorn har en forebyggende virkning, mens fibre fra frugt og grønt ikke har, er ifølge Louise Hansen endnu uklart. Men en del af forklaringen er formentlig, at det ikke bare er fibrene, men også andre dele af kornet, som har en effekt, og at kornprodukter i højere grad giver mæthedsfornemmelse og stabilt blodsukker.

Om kostfibre

De nuværende anbefalinger lyder på et dagligt indtag på 25-35 g kostfibre for voksne (Nordiske Næringsstofanbefalinger). Kostundersøgelser viser, at danskerne spiser ca. 20 g kostfibre om dagen.

De vigtigste kilder til kostfibre i danskernes mad er brød og andre kornprodukter, grøntsager, kartofler og frugt.

Eksempler på fiberrige fødevarer
100 g havregryn svarer til 9 g kostfibre
100 g groft knækbrød svarer til 16,3 g kostfibre
100 g knoldselleri svarer til 4 g kostfibre
100 g ærter svarer til 6 g kostfibre
100 g grønne bønner svarer til 3 g kostfibre
100 g svesker svarer til 7,5 g kostfibre
100 g jordbær svarer til 1,6 g kostfibre

 

Til top

Tilbage



Af journalist Rasmus P.V. Jakobsen

Sidst ændret: 08-08-2012



Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
Kontakt

Ring til kræftlinien

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen