Sitemap

NYHEDER

Del med andre Print

Ditliv bidrager til, at man bliver afklaret på egen situation

Ditliv er et tilbud til kræftpatienter og deres pårørende, der selv vil gøre noget aktivt for at få det bedre inden for fire områder: Mad, bevægelse, søvn og tanker. En evaluering af tilbuddet viser blandt andet, at 74 procent af deltagerne oplever, at Ditliv bidrager til en større afklaring af deres situation, og mødet med andre mennesker i samme situation har stor betydning.

Det er meget forskelligt, hvordan vi mennesker reagerer på en kræftdiagnose og behandlingen. Man kan ikke det samme som før, mister måske appetitten, eller man måske ikke længere orker at spænde løbeskoene. Andre får behov for professionel støtte og hjælp til at komme videre, mens andre klarer det meste selv.

Det er baggrunden for, at Kræftens Bekæmpelse tilbyder Ditliv-kurser på indtil videre fem af foreningens kræftrådgivninger – et rådgivningstilbud til kræftramte og deres pårørende. Ditliv er en værktøjskasse med viden, inspiration, gode råd og enkle redskaber inden for fire områder: Mad, bevægelse, søvn og tanker.

Ditliv-kurser tilbydes indtil videre på fem af foreningens kræftrådgivninger.

-De fire områder er jo en del af vores hverdag, og vi håber, at Ditliv kan være med til at styrke folks muligheder for at handle. Det kan nemlig påvirke livskvaliteten i en god retning, og et lille skridt på ét område kan give en afsmittende effekt på de andre områder, siger projektleder Christine Paludan-Müller fra Kræftens Bekæmpelse.

Givtigt at mødes med andre i samme situation
Ditliv blev afprøvet som rådgivningstilbud i efteråret 2011. Evalueringen viser, at 74 procent af deltagerne oplever, at Ditliv bidrager til en større afklaring af deres situation. 8 ud af 10 angiver, at de har haft fokus på kost, bevægelse og mentale ressourcer efter kurset. 7 ud af 10 har haft fokus på søvn. 88 procent fortæller også, at de har nået 1 til 3 af de personlige mål, de satte sig ved kursets start, eksempelvis mere motion. Deltagelse af pårørende og mødet med andre mennesker i samme situation havde også stor betydning for deltagerne.

-På de kommende kurser vil der blive mere fokus på oplevelser og erfaringsudveksling blandt deltagerne, og de fire områder – mad, bevægelse, søvn og tanker bliver vægtet lige, som evalueringen også pegede i retning af, fastslår Christine Paludan-Müller.

På vej til at blive et landsdækkende tilbud
I efteråret og foråret 2013 tilbydes der Ditlivkurser hos Kræftrådgivningen i Århus, Herning, Odense, Vejle og Lyngby, og der arbejdes på at udvikle mere fleksible og kortere kurser på disse rådgivninger.

Region Sjælland starter med Ditliv introduktionsaftener i løbet af efteråret 2012, mens det endnu ikke er besluttet, hvornår Aalborg går i gang.

-Målet er, at kurserne inden for et par år bliver et tilbud på alle foreningens kræftrådgivninger, siger Christine Paludan-Müller.

www.ditliv.dk
Man behøver rent faktisk ikke deltage i et kursusforløb, hvis man gerne vil have en hjælpende hånd til at komme videre. Viden og værktøjer til selvhjælp findes nemlig på www.ditliv.dk. Et site, der hele tiden bliver udbygget, senest med eksempelvis ’Tænk godt’ videoer med Bobby Zachariae, professor på Psykoonkologisk Forskningsenhed på Aarhus Universitetshospital.

En ny brugerundersøgelse af www.ditliv.dk viser stor tilfredshed med de fire områder.

-Brugerne efterspørger nyt indhold og motivation løbende og gerne i Facebook regi, hvor de er i forvejen. Og i løbet af denne måned lancerer vi en Ditliv facebookside for blandt andet netop at sprede kendskabet til tilbuddet, nå nye og andre målgrupper, siger Christine Paludan-Müller.

Læs om Ditliv
 

Til top

Tilbage



af informationsmedarbejder Jytte Dreier

Sidst ændret: 06-08-2012



Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
Kontakt

Ring til kræftlinien

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen