Sitemap

FORSKNING

Del med andre Print

Medarbejdere

Kontaktinformation for alle fastansatte medarbejdere ved Center for Kræftforskning

 



Forskning, ledelse / administration

Jørgen H. Olsen
Forskningschef

jorgen@cancer.dk
35 25 76 54

Julio E. Celis
Associeret forskningsleder

jec@cancer.dk
35 25 73 63

Helle Emilie Madsen
Chefsekretær

helle@cancer.dk
35 25 76 20

Bodil Kofoed
Kommunikationsrådgiver

bodkof@cancer.dk
35 25 76 11

Karl-Johan Pluzek
Konsulent

kjp@cancer.dk
35 25 72 90

Claus Skytte Rasmussen
Sekretariatschef

skytte@cancer.dk
35 25 76 33

Anne Marie Hansen
Forskningssekretær

amh@cancer.dk
35 25 73 43

Mette Bytoft-Thomsen
Centersekretær

bytoft@cancer.dk
35 25 76 61

Charlotte Elise Hansen
Regnskabsassistent

chahan@cancer.dk
35 25 73 01

 

Dyrestald

Lene Bregnholt Larsen
Leder af dyrestalden

lbl@cancer.dk
35 25 73 07

Lene Jørgensen
Dyreassistent

lej@cancer.dk
35 25 73 20

Lotte Svane Drifte
Dyreassistent

ldr@cancer.dk
35 25 73 20

Therese Brøndsted Sten
Dyreassistent

tbs@cancer.dk
35 25 73 20

Martin Dan Tramm Havndrup
Dyreassistentelev

marhav@cancer.dk
35 25 73 20

 

Biobank

Annette Christensen
Laboratorietekniker

anc@cancer.dk
35 25 73 15

 

Medieproduktion

 

Teknisk service

Torben Kent Olsen
Servicetekniker

tko@cancer.dk
35 25 73 32

 

Rengøring

Vibeke Vollmer
Teamleder

viv@cancer.dk
35 25 77 97

Wanda Wiwak
Laboratorieassistent

ww@cancer.dk
35 25 73 04

Zeliha Aslan
Rengøringsassistent

zehlia@cancer.dk
35 25 73 77

David R. Bjerregaard Ingram
Rengøringsassistent

dbi@cancer.dk
35 25 73 77

Malika Khoumani
Rengøringsassistent

maa@cancer.dk
35 25 73 77

Vilma Wulff
Rengøringsassistent

vilma@cancer.dk
35 25 73 77

 

Statistik, bioinformatik og registre

Klaus Kaae Andersen
Chefstatistiker

klaus@cancer.dk
35 25 76 55

Kirsten Frederiksen
Seniorstatistiker

kirstenf@cancer.dk
35 25 76 35

Søren Friis
Seniorforsker, ekstern lektor

friis@cancer.dk
35 25 76 24

Vanna Albieri
Statistiker

vanna@cancer.dk
35 25 76 69

Jane Christensen
Statistiker

jane@cancer.dk
35 25 76 41

Christian Dehlendorff
Statistiker

chrdehl@cancer.dk
35 25 79 21

Marianne Steding-Jessen
Statistiker

steding@cancer.dk
35 25 76 53

Kathrine Grell
Ph.d.-studerende

grell@cancer.dk
35 25 79 25

Luise Cederkvist Kristiansen
Ph.d.-studerende

luiseck@cancer.dk
35 25 79 25

Charlotte Skriver
Ph.d.-studerende

skriver@cancer.dk
35 25 74 31

 

Kost, gener og miljø

Anne Tjønneland
Forskningsleder

annet@cancer.dk
35 25 76 07

Per Guldberg
Gruppeleder

perg@cancer.dk
35 25 73 83

Ole Raaschou-Nielsen
Gruppeleder

ole@cancer.dk
35 25 76 17

Jytte Fogh Larsen
Projektkoordinator

jyttef@cancer.dk
35 25 76 03

Johnni Hansen
Seniorforsker

johnni@cancer.dk
35 25 76 40

Anja Olsen
Seniorforsker

anja@cancer.dk
35 25 76 06

Mette Sørensen
Seniorforsker

mettes@cancer.dk
35 25 76 26

Elin Andersson
Postdoc

eliand@cancer.dk
35 25 73 59

Kirsten Thorup Eriksen
Postdoc

kirsthor@cancer.dk
35 25 76 22

Jytte Halkjær
Postdoc

jytteh@cancer.dk
35 25 76 59

Louise Hansen
Postdoc

louhan@cancer.dk
35 25 76 02

Rikke Dalgaard Hansen
Postdoc

rikkehan@cancer.dk
35 25 76 52

Christina Funch Lassen
Postdoc

funch@cancer.dk
35 25 76 36

Aslak Harbo Poulsen
Postdoc

aslak@cancer.dk
35 25 76 14

Nina Roswall
Postdoc

roswall@cancer.dk
35 25 77 14

Jeppe Schultz Christensen
Ph.d.-studerende

jesscc@cancer.dk

Christina Dahl
Ph.d.-studerende

chd@cancer.dk
35 25 73 97

Christina Mackeprang Dahmcke
Ph.d.-studerende

chrdah@cancer.dk
35 25 73 92

Dorrit Irene Møller Hjortebjerg
Ph.d.-studerende

dorhjo@cancer.dk
35 25 79 26

Cecilie Kyrø
Ph.d.-studerende

ceciliek@cancer.dk
35 25 79 16

Rikke Baastrup Nordsborg
Ph.d.-studerende

baastrup@cancer.dk
35 25 76 86

Malene Outzen
Ph.d.-studerende

outzen@cancer.dk
35 25 79 20

Camilla Pedersen
Ph.d.-studerende

camped@cancer.dk
35 25 79 26

Kristina Elin Nielsen Petersen
Ph.d.-studerende

kripet@cancer.dk
35 25 76 75

Cecilie Abildgaard
Videnskabelig assistent

ceciliea@cancer.dk
35 25 73 59

Nick Martinussen
Datamanager

nick@cancer.dk
35 25 76 23

Katja Boll
Programmør

katja@cancer.dk
35 25 76 44

Andrea Meersohn
Programmør

andrea@cancer.dk
35 25 76 43

Ahmad Abdul-Al
Laborant

aaa@cancer.dk
35 25 73 41

 

Virus, livsstil og gener

Susanne Krüger Kjær
Forskningsleder

susanne@cancer.dk
35 25 76 63

Christian Munk
Seniorforsker

munk@cancer.dk
35 25 76 62

Allan Jensen
Seniorforsker

allan@cancer.dk
35 25 76 93

Lene Mellemkjær
Seniorforsker

lene@cancer.dk
35 25 76 12

Mette Tuxen Faber
Postdoc

tuxen@cancer.dk
35 25 79 22

Kirsten Egebjerg Jensen
Postdoc

kir@cancer.dk
35 25 76 56

Birgitte Baldur-Felskov
Ph.d.-studerende, læge

baldur@cancer.dk
35 25 76 90

Maria Blomberg
Ph.d.-studerende

blomberg@cancer.dk
35 25 76 39

Louise Baandrup
Ph.d.-studerende

baandrup@cancer.dk
35 25 76 87

Camilla Flarup Gosvig
Ph.d.-studerende

gosvig@cancer.dk
35 25 76 04

Charlotte Gerd Hannibal
Ph.d.-studerende

hannibal@cancer.dk
35 25 76 01

Marie Hargreave
Ph.d.-studerende

mariehar@cancer.dk
35 25 76 89

Camilla Præstegaard
Ph.d.-studerende

campra@cancer.dk
35 25 76 49

Christina Bording Rasmussen
Ph.d.-studerende

cbordi@cancer.dk
35 25 76 19

Malene Frøsig Svahn
Ph.d.-studerende

svahn@cancer.dk
35 25 77 39

Louise Thirstrup Thomsen
Ph.d.-studerende

ltt@cancer.dk
35 25 79 27

Julie Buchholt Hebnes
Videnskabelig assistent

hebnes@cancer.dk
35 25 77 38

Rikke Langballe
Videnskabelig assistent

riklan@cancer.dk
35 25 79 13

Tina Bech Olesen
Videnskabelig assistent

tinabech@cancer.dk
35 25 77 85

Thor Schütt Svane Nielsen
Data manager

thor@cancer.dk
35 25 74 08

Peter Bo Aarslev
Data manager

aarslev@cancer.dk
35 25 77 15

Lissa Churchward
Forskningssekretær

lissa@cancer.dk
35 25 76 13

Birgitte Blix Treschow
Forskningssekretær

blix@cancer.dk
35 25 76 21

 

Celledød og metabolisme

Marja Jäättelä
Forskningsleder

mj@cancer.dk
35 25 73 18

Tuula Kallunki
Gruppeleder, adjungeret professor

tk@cancer.dk
35 25 77 46

Anne Lykkesfeldt
Gruppeleder

al@cancer.dk
35 25 73 23

Tove Kirkegaard Clausen
Seniorforsker

tki@cancer.dk
35 25 73 29

Jesper Nylandsted
Seniorforsker

jnl@cancer.dk
35 25 73 30

Mikkel Rohde
Seniorforsker

mr@cancer.dk
35 25 73 38

Sonja Aits
Postdoc

sonjaa@cancer.dk
35 25 77 51

Elisabeth Corcelle
Postdoc

elc@cancer.dk
35 25 73 51

Thomas Farkas
Postdoc

tfa@cancer.dk
35 25 73 33

Anders Holm
Postdoc

anholm@cancer.dk
35 25 77 50

Bin Liu
Postdoc

liu@cancer.dk

Monika Marine Mortensen
Postdoc

monmor@cancer.dk
35 25 77 51

Anne Keldsbo Pedersen
Postdoc

akp@cancer.dk
35 25 77 50

Pietri Puustinen
Postdoc

ppu@cancer.dk
35 25 77 51

Bo Rafn
Postdoc

bra@cancer.dk
35 25 77 50

Christina Westmose Yde
Postdoc

cwy@cancer.dk
35 25 73 22

Annika Baude
Ph.d.-studerende

annika@cancer.dk
35 25 77 51

Ditte Marie Brix
Ph.d.-studerende

dittemb@cancer.dk
35 25 77 51

Knut Kristoffer Bundgaard Clemmensen
Ph.d.-studerende

knucle@cancer.dk

Anne Marie Ellegaard
Ph.d.-studerende

amel@cancer.dk
35 25 77 50

Stine Lauritzen
Ph.d.-studerende

stilau@cancer.dk
35 25 77 50

Astrid Munk Pedersen
Videnskabelig assistent

astmup@cancer.dk
35 25 77 44

Linda James
Forskningssekretær

linjam@cancer.dk
35 25 73 11

Louise Bro
Laborant

loubro@cancer.dk
35 25 73 50

Karina Grøn Henriksen
Laborant

kgh@cancer.dk
35 25 73 50

Birgit Reiter
Laboratorietekniker

ber@cancer.dk
35 25 73 39

Olga Magieres
Laboratorieassistent

omg@cancer.dk
35 25 73 50

Cellestress og overlevelse

Francesco Cecconi
Forskningsleder

cecconi@cancer.dk

35 25 77 96

Giuseppe Filomeni
Seniorforsker

giufil@cancer.dk
35 25 77 96

Daniela De Zio
Postdoc

dzio@cancer.dk
35 25 77 96

Laila Fischer
Forskningssekretær

lf@cancer.dk
35 25 73 02

 

Genomintegritet

Jiri Bartek
Forskningsleder

jb@cancer.dk
35 25 73 57

Jirina Bartkova
Seniorforsker

jib@cancer.dk
35 25 72 95

Christoffel Dinant
Seniorforsker

cdi@cancer.dk
35 25 77 65

Pavel Gromov
Seniorforsker

psg@cancer.dk
35 25 73 54

Irina Gromova
Seniorforsker

iig@cancer.dk
35 25 73 90

Apolinar Maya-Mendoza
Seniorforsker

apomm@cancer.dk
35 25 73 10

Petra Hamerlik
Juniorgruppeleder

pkn@cancer.dk
35 25 77 65

Melanie Blasius
Postdoc

blasius@cancer.dk

Claus Christensen
Postdoc

clc@cancer.dk
35 25 73 87

Martin Klima
Postdoc

klima@cancer.dk
35 25 73 34

Robert Strauss
Postdoc

strauss@cancer.dk
35 25 77 65

Kenji Watanabe
Postdoc

watanabe@cancer.dk
35 25 73 34

Kamila Magdalena Wolanin
Postdoc

kwolanin@cancer.dk
35 25 77 45

Jiri Bartek Jr.
Ph.d.-studerende

jirijr@cancer.dk
35 25 72 95

Martin Kosar
Ph.d.-studerende

kosar@cancer.dk
35 25 77 89

Marina Krarup Lange
Ph.d.-studerende

marinal@cancer.dk
35 25 73 34

Pavel Moudry
Ph.d.-studerende

moudry@cancer.dk
35 25 73 87

Jitka Ostrakova
Ph.d.-studerende

jitka@cancer.dk

Rikke Rasmussen
Ph.d.-studerende

rikras@cancer.dk
35 25 73 47

Kamilla Ellermann Jensen
Videnskabelig assistent

kamillae@cancer.dk

Vanda Turcanova
Videnskabelig assistent

vantur@cancer.dk
35 25 73 34

Doris Vejby-Sørensen
Forskningssekretær

vejby@cancer.dk
35 25 73 94

Dorte Holst Pedersen
Forskningssekretær

dop@cancer.dk
35 25 73 64

Ekaterina Dulina
Laborant

ekadul@cancer.dk
35 25 73 84

Anni Handesten
Laborant

anniha@cancer.dk
35 25 77 43

MyungHee Lee
Laborant

mhl@cancer.dk
35 25 77 45

Maria Grønvig Nielsen
Bioanalytiker

mgn@cancer.dk
35 25 77 43

 

Livet efter kræft

Christoffer Johansen
Forskningsleder

christof@cancer.dk
35 25 76 27

Susanne Oksbjerg Dalton
Seniorforsker

sanne@cancer.dk
35 25 76 18

Jeanette Falck Winther
Seniorforsker

jeanette@cancer.dk
35 25 76 70

Pernille Envold Bidstrup
Postdoc

pernille@cancer.dk
35 25 76 00

Line Kenborg
Postdoc

kenborg@cancer.dk
35 25 79 14

Kathrine Rugbjerg
Postdoc

rugbjerg@cancer.dk
35 25 76 37

Charlotte Weiling Appel
Ph.d.-studerende

appel@cancer.dk
35 25 76 38

Trine Gade Bonnesen
Ph.d.-studerende

trinegb@cancer.dk

Thorgerdur Gudmundsdottir
Ph.d.-studerende

thorgud@cancer.dk
35 25 76 48

Gry Gundgaard
Ph.d.-studerende

gryg@cancer.dk
35 25 77 84

Annika Berglind von Heymann-Horan
Ph.d.-studerende

heymann@cancer.dk
35 25 76 46

Signe Benzon Larsen
Ph.d.-studerende

benzon@cancer.dk
35 25 77 09

Trille Kristina Kjær
Ph.d.-studerende

trille@cancer.dk
35 25 76 08

Sofie de Fine Licht
Ph.d.-studerende

sofielie@cancer.dk
35 25 77 12

Hanin Salem
Ph.d.-studerende

salem@cancer.dk
35 25 76 69

Nis Palm Suppli
Ph.d.-studerende, læge

suppli@cancer.dk
35 25 76 32

Tina Veje Andersen
Videnskabelig assistent

veje@cancer.dk
35 25 79 19

Maja Halgren Olsen
Videnskabelig assistent

majols@cancer.dk
35 25 77 69

Andrea Bautz
Programmør

andreab@cancer.dk
35 25 76 47

Doris Shannon Rohrer
Projektassistent

dsr@cancer.dk
35 25 76 50

Liselotte Himmerslev
Projektkoordinator

lisehim@cancer.dk
35 25 77 11

Randi V. Karlsen
Projektkoordinator

randi@cancer.dk
35 25 76 65

Matilde Bille Larsen
Projektsygeplejerske

matilde@cancer.dk
35 25 76 29

 

Anvendt kræftforskning

Nils Brünner
Forskningsleder



José Moreira
Professor MSO



Birgitte Viuff
Lektor



Anne-Sofie Schrohl Rasmussen
Postdoc



Jan Stenvang
Postdoc



Natasja Spring Ehlers
Ph.d.-studerende



Mikkel Høeberg
Ph.d.-studerende



Lena Vinther Jensen
Ph.d.-studerende



Niels Frank Jensen
Ph.d.-studerende



Sune Boris Nygård
Ph.d.-studerende



David Hersi Smith
Ph.d.-studerende



Gertrud Elisabeth Krarup
Centerkoordinator



Annette Bartels
Bioanalytiker



Vibeke Jensen
Bioanalytiker



Signe Lykke Nielsen
Bioanalytiker



 


Til top

Tilbage



Kontakt: Laila Fischer, lf@cancer.dk

Sidst ændret: 13-11-2013



Kræftens Bekæmpelse

Center for Kræftforskning
Strandboulevarden 49
2100  København Ø

Tlf: 3525 7500
Fax: 3525 7734

Email: info@cancer.dk

Ring til Kræftlinjen

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen