Hjælp og viden

Medarbejdere

Kontaktinformation for alle fastansatte medarbejdere ved Center for Kræftforskning

Forskning, ledelse og administration

 

Jørgen H. Olsen
forskningschef
jorgen@cancer.dk
35 25 76 54
Julio E. Celis
associeret forskningsleder
jec@cancer.dk
35 25 73 63
Helle Emilie Madsen
chefsekretær
helle@cancer.dk
35 25 76 20
Bodil Kofoed
kommunikationsrådgiver
bodkof@cancer.dk
35 25 76 11
Claus Skytte Rasmussen
sekretariatschef
skytte@cancer.dk
35 25 76 33
Anne Marie Hansen
forskningssekretær
amh@cancer.dk
35 25 73 43
Charlotte Elise Hansen
regnskabsassistent
chahan@cancer.dk
35 25 73 01
Mette Bytoft-Thomsen
centersekretær
bytoft@cancer.dk
35 25 76 61

 

Statistik, bioinformatik og registre

Klaus Kaae Andersen
chefstatistiker
klaus@cancer.dk
35 25 76 55
Søren Friis
seniorforsker, ekstern lektor
friis@cancer.dk
35 25 76 24
Kirsten Frederiksen
seniorstatistiker
kirstenf@cancer.dk
35 25 76 35
Vanna Albieri
statistiker
vanna@cancer.dk
35 25 76 69
Jane Christensen
statistiker
jane@cancer.dk
35 25 76 41
Christian Dehlendorff
statistiker
chrdehl@cancer.dk
35 25 79 21
Anne Katrine Duun-Henriksen
statistiker
annduu@cancer.dk
35 25 73 61
Kathrine Grell
ph.d.-studerende
grell@cancer.dk
35 25 79 25
Luise Cederkvist Kristiansen
ph.d.-studerende
luiseck@cancer.dk
35 25 79 25
Charlotte Skriver
ph.d.-studerende
skriver@cancer.dk
35 25 76 52

Kost, gener og miljø

Anne Tjønneland
forskningsleder
annet@cancer.dk
35 25 76 07
Per Guldberg
gruppeleder
perg@cancer.dk
35 25 73 83
Ole Raaschou-Nielsen
gruppeleder
 ole@cancer.dk
35 25 76 17
Jytte Fogh Larsen
projektkoordinator
jyttef@cancer.dk
35 25 76 03
Johnni Hansen
seniorforsker
johnni@cancer.dk
35 25 76 40
Anja Olsen
seniorforsker 
anja@cancer.dk
35 25 76 06
Mette Sørensen
seniorforsker
mettes@cancer.dk
35 25 76 26
Elin Andersson
postdoc
eliand@cancer.dk
35 25 73 59
Christina Dahl
postdoc
chd@cancer.dk
35 25 73 97
Kirsten Thorup Eriksen
postdoc
kirsthor@cancer.dk
35 25 76 22
Jytte Halkjær
postdoc
jytteh@cancer.dk
35 25 76 59
Louise Hansen
postdoc
louhan@cancer.dk
35 25 76 02
Rikke Dalgaard Hansen
postdoc
rikkehan@cancer.dk
35 25 76 52
Cecilie Kyrø
postdoc
ceciliek@cancer.dk
35 25 79 16
Aslak Harbo Poulsen
postdoc
aslak@cancer.dk
35 25 76 14
Nina Roswall
postdoc
roswall@cancer.dk
35 25 77 14
Jeppe Schultz Christensen
ph.d.-studerende
jesscc@cancer.dk
35 25 79 26
Christina Mackeprang Dahmcke
ph.d.-studerende
chrdah@cancer.dk
35 25 73 92
Anne Kirstine Eriksen
ph.d.-studerende
ake@cancer.dk
35 25 74 15
Dorrit Irene Møller Hjortebjerg
ph.d.-studerende
dorhjo@cancer.dk
35 25 73 14
Malene Outzen
ph.d.-studerende
outzen@cancer.dk
35 25 79 20
Camilla Pedersen
ph.d.-studerende
camped@cancer.dk
35 25 79 26
Cecilie Abildgaard
videnskabelig assistent
cecilia@cancer.dk
35 25 73 59
Agnetha Linn Rostgaard Hansen
videnskabelig assistent
agnrha@cancer.dk
35 25 79 24
Lise Kristine Højsgaard Olsen
videnskabelig assistent
lisekho@cancer.dk
Kristina Elin Nielsen Petersen
videnskabelig assistent
kripet@cancer.dk
35 25 76 75
Nick Martinussen
datamanager
nick@cancer.dk
35 25 76 23
Katja Boll
programmør
katja@cancer.dk
35 25 76 44
Andrea Meersohn
programmør
andrea@cancer.dk
35 25 76 43
Annette Christensen
laboratorietekniker
anc@cancer.dk
35 25 73 15
Ahmad Abdul-Al
laborant
aaa@cancer.dk
35 25 73 41

 

Virus, livsstil og gener

Susanne Krüger Kjær
forskningsleder
susanne@cancer.dk
35 25 76 63
Christian Munk
seniorforsker
munk@cancer.dk
35 25 76 62
Allan Jensen
seniorforsker
allan@cancer.dk
35 25 76 93
Lene Mellemkjær
seniorforsker
lene@cancer.dk
35 25 76 12
Marie Hargreave
postdoc
mariehar@cancer.dk
35 25 76 89
Kirsten Egebjerg Juul
postdoc
kir@cancer.dk
35 25 76 56
Birgitte Baldur-Felskov
ph.d.-studerende
baldur@cancer.dk
35 25 76 90
Maria Blomberg
ph.d.-studerende
blomberg@cancer.dk
35 25 76 39
Louise Baandrup
ph.d.-studerende
baandrup@cancer.dk
35 25 76 87
Mette Tuxen Faber
ph.d.-studerende
tuxen@cancer.dk
35 25 79 22
Camilla Flarup Gosvig
ph.d.-studerende
gosvig@cancer.dk
35 25 76 04
Charlotte Gerd Hannibal
ph.d.-studerende
hannibal@cancer.dk
35 25 76 01
Julie Buchholt Hebnes
ph.d.-studerende
hebnes@cancer.dk
35 25 77 38
Tina Bech Olesen
ph.d.-studerende
tinabech@cancer.dk
35 25 77 85
Camilla Præstegaard
ph.d.-studerende
campra@cancer.dk
35 25 76 49
Christina Bording Rasmussen
ph.d.-studerende
cbordi@cancer.dk
35 25 76 19
Malene Frøsig Svahn
ph.d.-studerende
svahn@cancer.dk
35 25 77 39
Louise Thirstrup  Thomsen
ph.d.-studerende
ltt@cancer.dk
35 25 79 27
Elise Harder Christensen
videnskabelig assistent
elhach@cancer.dk
35 25 74 91
Rikke Langballe
videnskabelig assistent
riklan@cancer.dk
35 25 79 13
Peter Bo Aarslev
datamanager
aarslev@cancer.dk
35 25 77 15
Birgitte Blix Treschow
forskningssekretær
blix@cancer.dk
35 25 76 21
Lissa Churchward
forskningssekretær
lissa@cancer.dk
35 25 76 13

Virus, livsstil og gener

Susanne Krüger Kjær
forskningsleder
susanne@cancer.dk
35 25 76 63
Christian Munk
seniorforsker
munk@cancer.dk
35 25 76 62
Allan Jensen
seniorforsker
allan@cancer.dk
35 25 76 93
Lene Mellemkjær
seniorforsker
lene@cancer.dk
35 25 76 12
Marie Hargreave
postdoc
mariehar@cancer.dk
35 25 76 89
Kirsten Egebjerg Juul
postdoc
kir@cancer.dk
35 25 76 56
Birgitte Baldur-Felskov
ph.d.-studerende
baldur@cancer.dk
35 25 76 90
Maria Blomberg
ph.d.-studerende
blomberg@cancer.dk
35 25 76 39
Louise Baandrup
ph.d.-studerende
baandrup@cancer.dk
35 25 76 87
Mette Tuxen Faber
ph.d.-studerende
tuxen@cancer.dk
35 25 79 22
Camilla Flarup Gosvig
ph.d.-studerende
gosvig@cancer.dk
35 25 76 04
Charlotte Gerd Hannibal
ph.d.-studerende
hannibal@cancer.dk
35 25 76 01
Julie Buchholt Hebnes
ph.d.-studerende
hebnes@cancer.dk
35 25 77 38
Tina Bech Olesen
ph.d.-studerende
tinabech@cancer.dk
35 25 77 85
Camilla Præstegaard
ph.d.-studerende
campra@cancer.dk
35 25 76 49
Christina Bording Rasmussen
ph.d.-studerende
cbordi@cancer.dk
35 25 76 19
Malene Frøsig Svahn
ph.d.-studerende
svahn@cancer.dk
35 25 77 39
Louise Thirstrup  Thomsen
ph.d.-studerende
ltt@cancer.dk
35 25 79 27
Elise Harder Christensen
videnskabelig assistent
elhach@cancer.dk
35 25 74 91
Rikke Langballe
videnskabelig assistent
riklan@cancer.dk
35 25 79 13
Helle Hulegaard Sørensen
datamanager
helhus@cancer.dk
35 25 74 08
Peter Bo Aarslev
datamanager
aarslev@cancer.dk
35 25 77 15
Birgitte Blix Treschow
forskningssekretær
blix@cancer.dk
35 25 76 21
Lissa Churchward
forskningssekretær
lissa@cancer.dk
35 25 76 13

Celledød og metabolisme

Marja Jäättelä
forskningsleder
mj@cancer.dk
35 25 73 18
Tuula Kallunki
gruppeleder
tk@cancer.dk
35 25 77 46
Anne Lykkesfeldt
gruppeleder
al@cancer.dk
35 25 73 23
Jesper Nylandsted
seniorforsker
jnl@cancer.dk
35 25 73 30
Mikkel Rohde
seniorforsker
mr@cancer.dk
35 25 73 38
Sonja Aits
postdoc
sonjaa@cancer.dk
35 25 77 51
Tove Kirkegaard Clausen
postdoc
tki@cancer.dk
35 25 73 29
Elisabeth Corcelle-Termeau
postdoc
elc@cancer.dk
35 25 73 51
Thomas Farkas
postdoc
tfa@cancer.dk
35 25 73 33
Elena Favaro
postdoc
favaro@cancer.dk
35 25 77 33
Anders Holm
postdoc
anholm@cancer.dk
35 25 77 50
Bin Liu
postdoc
liu@cancer.dk
35 25 77 50
Monika Marine Mortensen
postdoc
monmor@cancer.dk
35 25 77 51
Anne Keldsbo Pedersen
postdoc
akp@cancer.dk
35 25 77 50
Pietri Puustinen
postdoc
ppu@cancer.dk
35 25 77 51
Bo Rafn
postdoc
bra@cancer.dk
35 25 77 50
Christina Westmose Yde
postdoc
cwy@cancer.dk
35 25 73 22
Atul Anand
ph.d.-studerende
anand@cancer.dk
Ditte Marie Brix
ph.d.-studerende
dittemb@cancer.dk
35 25 77 51
Knut Kristoffer Bundgaard Clemmensen
ph.d.-studerende
knucle@cancer.dk
35 25 77 51
Anne Marie Ellegaard
ph.d.-studerende
amel@cancer.dk
35 25 77 50
Stine Lauritzen
ph.d.-studerende
stilau@cancer.dk
35 25 77 50
Line Christoffersen
videnskabelig assistent
linchr@cancer.dk
35 25 77 51
Sarah Line Larsen
videnskabelig assistent
sarahl@cancer.dk
35 25 77 44
Astrid Munk Pedersen
videnskabelig assistent
astmup@cancer.dk
35 25 77 44
Siri Amanda Tvingsholm
videnskabelig assistent
siriat@cancer.dk
35 25 77 48
Linda James
forskningssekretær
linjam@cancer.dk
35 25 73 11
Birgit Reiter
laboratorietekniker
ber@cancer.dk
35 25 73 39
Louise Bro
laborant
loubro@cancer.dk
35 25 73 50
Dianna Skousborg Larsen
laborant
diasla@cancer.dk
35 25 73 50
Louise Vanderfox
laborant
louvan@cancer.dk
35 25 77 49
Olga Magieres
laboratorieassistent 
omg@cancer.dk
35 25 73 50

Cellestress og overlevelse

Francesco Cecconi
forskningsleder
cecconi@cancer.dk
35 25 74 01
Giuseppe Filomeni
seniorforsker
giufil@cancer.dk
35 25 74 02
Daniela De Zio
postdoc
dzio@cancer.dk
35 25 74 03
Valentina Cianfanelli
postdoc
valecia@cancer.dk
35 25 73 93
Emiliano Maiani
postdoc
maiani@cancer.dk
35 25 73 99
Salvatore Rizza
postdoc
rizza@cancer.dk
35 25 74 04
Søs Grønbæk Mathiassen
ph.d.-studerende
sosmat@cancer.dk
35 25 73 98
Costanza Montagna
videnskabelig assistent
montagna@cancer.dk
35 25 73 98
Vanda Turcanova
videnskabelig assistent 
vantur@cancer.dk
35 25 73 96
Laila Fischer
forskningssekretær
lf@cancer.dk
35 25 73 02

Genomintegritet

Jiri Bartek
forskningsleder
jb@cancer.dk
35 25 73 57
Jirina Bartkova
seniorforsker
jib@cancer.dk
35 25 72 95
Christoffel Dinant
seniorforsker
cdi@cancer.dk
35 25 77 65
Pavel Gromov
seniorforsker
psg@cancer.dk
35 25 73 54
Irina Gromova
seniorforsker
iig@cancer.dk
35 25 73 90
Apolinar Maya-Mendoza
seniorforsker
apomm@cancer.dk
35 25 73 10
Melanie Blasius
postdoc
blasius@cancer.dk
35 25 77 65
Claus Christensen
postdoc
clc@cancer.dk
35 25 73 87
Arnaldur Hall
postdoc
ahall@cancer.dk
35 25 77 89
Martin Kosar
postdoc
kosar@cancer.dk
35 25 77 89
Pavel Moudry
postdoc
moudry@cancer.dk
35 25 77 96
Robert Strauss
postdoc
strauss@cancer.dk
35 25 77 65
Kenji Watanabe
postdoc
watanabe@cancer.dk
35 25 73 34
Kamila Magdalena Wolanin
postdoc
kwolanin@cancer.dk
35 25 77 45
Jiri Bartek Jr.
ph.d.-studerende
jirijr@cancer.dk
35 25 72 95
Marina Krarup Lange
ph.d.-studerende
marinal@cancer.dk
35 25 73 34
Jitka Ostrakova
ph.d.-studerende
jitka@cancer.dk
Rikke Rasmussen
ph.d.-studerende
rikras@cancer.dk
35 25 73 47
Doris Vejby-Sørensen
forskningssekretær
vejby@cancer.dk
35 25 73 94
Dorte Holst Pedersen
forskningssekretær
dop@cancer.dk
35 25 73 64
Ekaterina Dulina
laborant
ekadul@cancer.dk
35 25 73 84
Anni Handesten
laborant
anniha@cancer.dk
35 25 77 43
MyungHee Lee
laborant
mhl@cancer.dk
35 25 77 45
Maria Grønvig Nielsen
bioanalytiker
mgn@cancer.dk
35 25 77 43

Livet efter kræft

Christoffer Johansen
forskningsleder
christof@cancer.dk
35 25 76 27
Jeanette Falck Winther
gruppeleder
jeanette@cancer.dk
35 25 76 70
Susanne Oksbjerg Dalton
seniorforsker
sanne@cancer.dk
35 25 76 18
Pernille Envold Bidstrup
postdoc
pernille@cancer.dk
35 25 76 00
Line Kenborg
postdoc
kenborg@cancer.dk
35 25 79 14
Kathrine Rugbjerg
postdoc
rugbjerg@cancer.dk
35 25 76 37
Charlotte Weiling Appel
ph.d.-studerende
appel@cancer.dk
35 25 76 38
Peter Haubjerg Asdahl
ph.d.-studerende
asdahl@cancer.dk
Trine Gade Bonnesen
ph.d.-studerende 
trinegb@cancer.dk
Thorgerdur Gudmundsdottir
ph.d.-studerende
thorgud@cancer.dk
35 25 76 48
Gry Gundgaard
ph.d.-studerende
gryg@cancer.dk
35 25 77 84
Annika Berglind von Heymann-Horan
ph.d.-studerende
heymann@cancer.dk
35 25 76 46
Trille Kristina Kjær
ph.d.-studerende
trille@cancer.dk
35 25 76 08
Signe Benzon Larsen
ph.d.-studerende
benzon@cancer.dk
35 25 77 09
Sofie de Fine Licht
ph.d.-studerende
sofielie@cancer.dk
35 25 77 12
Maja Halgren Olsen
ph.d.-studerende
majols@cancer.dk
35 25 77 69
Hanin Salem
ph.d.-studerende
salem@cancer.dk
35 25 76 79
Nis Palm Suppli
ph.d.-studerende
suppli@cancer.dk
35 25 76 32
Tina Veje Andersen
videnskabelig assistent
veje@cancer.dk
35 25 79 19
Anja Krøyer Kristoffersen
datamanager
anjkri@cancer.dk
35 25 76 58
Andrea Bautz
programmør
andreab@cancer.dk
35 25 76 47
Doris Shannon Rohrer
projektassistent
dsr@cancer.dk
35 25 76 50
Liselotte Himmerslev
projektkoordinator
lisehim@cancer.dk
35 25 77 11
Randi V. Karlsen
projektkoordinator
randi@cancer.dk
35 25 76 65
Matilde Bille Larsen
projektsygeplejerske
matilde@cancer.dk
35 25 76 29

Anvendt kræftforskning

Nils Brünner
forskningsleder
nibr@cancer.dk
José Moreira
professor MSO
jomo@cancer.dk
Birgitte Viuff
lektor
bivi@cancer.dk
Jan Stenvang
postdoc
jast@cancer.dk
Fang Chen
ph.d.-studerende
fanche@cancer.dk
Mie Grunnet
ph.d.-studerende
grunnet@cancer.dk
Mikkel Høeberg
ph.d.-studerende
mihe@cancer.dk
Lena Vinther Jensen
ph.d.-studerende
levj@cancer.dk
Bao Li
ph.d.-studerende
baoli@cancer.dk
Sune Boris Nygård
ph.d.-studerende
subn@cancer.dk
Huang Peide
ph.d.-studerende
huapei@cancer.dk
Annette Bartels
bioanalytiker
anba@cancer.dk
Vibeke Jensen
bioanalytiker
vije@cancer.dk
Signe Lykke Nielsen
bioanalytiker
sini@cancer.dk
Gertrud Elisabeth Krarup
centerkoordinator
gekr@cancer.dk

Juniorgrupper

Petra Hamerlik
juniorgruppeleder
pkn@cancer.dk
35 25 74 05
Madhavsai Kirit Gajjar
postdoc
makiga@cancer.dk
35 25 74 07
Kamilla Ellermann Jensen
videnskabelig assistent
kamillae@cancer.dk
35 25 74 06

Dyrestald

 

Lene Bregnholt Larsen
leder af dyrestalden
lbl@cancer.dk
35 25 73 07
Lene Jørgensen
dyreassistent
lej@cancer.dk
35 25 73 20
Lotte Svane Drifte
dyreassistent
ldr@cancer.dk
35 25 73 20
Therese Brøndsted Sten
dyreassistent
tbs@cancer.dk
35 25 73 20
Martin Dan Tramm Havndrup
dyreassistentelev
marhav@cancer.dk
35 25 73 20

Rengøring

Vibeke Vollmer
teamleder
viv@cancer.dk
35 25 77 97
Vilma Wulff
laboratorieassistent 
vilma@cancer.dk
35 25 73 04
Zeliha Aslan
rengøringsassistent 
zehlia@cancer.dk
35 25 73 77
David R. Bjerregaard Ingram
rengøringsassistent 
dbi@cancer.dk
35 25 73 77 
Kornrawee S. Jensen
rengøringsassistent
korjen@cancer.dk
35 25 73 77
Malika Khoumani
rengøringsassistent
maa@cancer.dk
35 25 73 77

Teknisk service

 

Helle Vestergaard Petersen
teknisk koordinator
helvep@cancer.dk
35 25 72 90
Torben Kent Olsen
servicetekniker
tko@cancer.dk
35 25 73 32
Karina Grøn Henriksen
laborant 
kgh@cancer.dk
35 25 73 05