Sitemap

FORSKNING

Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden:

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

Ny pille giver længere liv til patienter med prostatakræft

Et nyt middel har vist sig effektivt til at behandle prostatakræft, som ikke længere kan behandles med antihormonbehandling. I et stort forsøg har midlet forlænget overlevelsen for patienterne med mere end en tredjedel. Forskerne kalder 2010 for et stort år i behandlingen af prostatakræft. Efter flere år uden den store udvikling, har flere nye midler meldt sig på banen.
 

- I min klinik har jeg en patient, hvis knoglemetastaser helt er forsvundet, sagde en glad dr. Johann de Bono, da han fremlagde resultaterne for det nye middel mod prostatakræft.
Foto: ESMO
Næsten 1.200 patienter fra 13 lande har deltaget i et stort fase tre lodtrækningsforsøg med det nye middel Abiraterone. Midlet bruges mod prostatakræft med spredning, som er blevet modstandsdygtig overfor antihormonbehandling. Alle patienter i undersøgelsen havde tidligere prøvet en eller to kemoterapibehandlinger uden held. To tredjedele fik abiraterone, en tredjedel fik placebo – altså snydepiller.

Knoglemetastaser helt forsvundet
Abiraterone viste sig i en tidlig analyse af forsøget at kunne forlænge mange af patienternes liv, så derfor besluttede man for få uger siden at give placebopatienterne mulighed for at få midlet, selv om undersøgelsen ikke er afsluttet.

-I min klinik har jeg en patient, der har fået denne behandling i fire et halvt år. Hans metastaser i knoglerne er helt forsvundet, sagde en glad dr. Johann de Bono, da han mandag fortalte pressen om sine resultater. Senere på dagen skulle han fremlægge det samme for kollegerne på forskningskonferencen ESMO i Milano.

Midler, der formentlig vil ændre praksis for behandling
ESMO er den europæiske sammenslutning af kræftlæger, og de Bono og hans gruppes undersøgelse var udvalgt som en af seks, der blev præsenteret på den vigtigste del af den fire dage lange konference, hvor over 1.000 forskningsresultater bliver præsenteret.

- Det er disse seks resultater, vi tror mest på, kommer til at ændre praksis for kræftbehandling i nær fremtid, forklarede ESMOs præsident, David J. Kerr fra Oxford i Storbritannien.

Fjerner kræftcellernes egen evne til at producere hormon
Prostatakræftceller bruger det mandlige kønshormon testosteron til at dele sig, så kræften vokser. Derfor kan man behandle prostatakræft ved at fjerne det mandlige kønshormon – for eksempel ved antihormonbehandling. Men oftest vil kræften på et eller andet tidspunkt blive modstandsdygtig overfor den behandling, fordi cellerne selv bliver i stand til at udvikle hormonet.

- Når det sker, vil kræftcellerne stadig være fulde af hormoner, selv om manden er kastreret medicinsk. Så kan kræften sprede sig og danne metastaser. Men abiraterone er designet til at slå til, når kræftcellerne ikke længere kan nås med den medicinske kastration. Abiraterone hæmmer produktionen af testosteron i både testiklerne og i prostatakræftcellerne selv, forklarede Johann de Bono.

Virkningen vist på et meget sent tidspunkt i sygdommen
Abiraterone tages som en pille – en om dagen. Alle målepunkter i undersøgelsen viser klar fordel for abiraterone. De patienter, der fik abiraterone, levede i gennemsnitligt 14,8 måneder. Dem, der fik placebo levede i gennemsnit 10,9 måneder.

-3,9 måneder ser måske ikke ud af meget, men man må forstå, at i al den tid, man har behandlet prostatakræft, er der kun fire foregående midler, der har vist sig at give patienterne længere levetid. Vi har nu bevis for, at dette middel giver en forbedring på et meget sent stadium i sygdommen. Det er patienter, der tidligere har været behandlet med kemoterapi uden held, sagde dr. Johan de Bono.

Mest imponerende resultat i lang tid
Dr. Cora Sternberg fra Italien havde fået til opgave at perspektivere og vurdere undersøgelsen for tilhørerne efter de Bonos fremlæggelse. Og hendes vurdering var tydelig:

- Det er klart de mest imponerende resultater, jeg har set i lang tid for disse patienter, der ikke har haft gavn af tidligere behandling, efter deres kræft har spredt sig, sagde dr. Cora Sternberg.

Flere lignende midler på trapperne
- Dette er et vigtigt år for prostatakræft. Der er dukket flere nye midler op. Det kommer til at vare lidt tid, inden vi ser nøjagtigt, hvordan de virker hver især eller eventuelt i kombination, men det er skønt at have nye midler at behandle med. Jeg tror, vi måske kan komme derhen, hvor prostatakræft bliver en kronisk sygdom, som flere patienter kan leve længe med, fordi et nyt middel overtager, når det forrige holder op med at virke, sagde dr. De Bono.

Selv om der er bivirkninger ved abiraterone, er de ikke alvorlige og langt fra så belastende som ved kemoterapi. Lægerne påpegede dog, at der kan være endnu ukendte langtidsvirkninger ved denne type medicin, der blokerer for cellernes uvikling af hormon. Det kunne f.eks. være vægtøgning, tab af muskel- og knoglemasse samt diabetes.

Abiraterone bliver i øjeblikket også afprøvet på patienter, der ikke har været igennem kemoterapi for spredning af prostatakræft. Et andet lignende middel er også under afprøvning.

Kilde: ESMO Milano 2010, abstract nr. LBA5

Læs mere om prostatakræft

Til top

Tilbage



Af journalist Helle Falborg

Sidst ændret: 12-10-2010


Nøgleord på siden:
Tilføj nøgleord:

Kræftens Bekæmpelse

Center for Kræftforskning
Strandboulevarden 49
2100  København Ø

Tlf: 3525 7500
Fax: 3525 7734

Email: info@cancer.dk

Ring til Kræftlinjen

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen