Sitemap
Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden:

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

Aktiv monitorering

Aktiv monitorering (AM) er en behandlingsform, hvor man nøje følger med i kræftens udvikling og først griber til egentlig behandling, når det er nødvendigt


Det er ikke al prostatakræft, det er nødvendigt at behandle. Prostatakræft er hyppig hos ældre mænd, og den vil ofte udvikle sig langsomt. Er sygdommen relativ godartet, og har man en høj alder, er det ikke almindeligt at tilbyde behandling, da både helbredende og lindrende behandling har bivirkninger, som kan give flere problemer end sygdommen i sig selv.

En hel del prostatakræftpatienter får således den besked af lægen, at man foreslår, at kræften ikke skal behandles. De fleste patienter synes, at dette er højst mærkværdigt, men det kan faktisk være en rigtig god mulighed.

Hvad er AM
Medens man er under AM får man ikke nogen behandling for kræften, men går ofte til kontrol hos egen læge og/eller urologen på sygehuset. Der bliver ofte taget blodprøver for at fastslå PSA-tallet. Ca. hvert andet år bliver der taget en ny biopsi.

PSA-målingerne og biopsierne bruger lægen til at kontrollere kræftens udvikling eller mangel på samme. Hvis PSA stiger støt, eller pludselig stiger meget, vil du, sammen med lægen, skulle tage stilling til om behandling skal startes. Hvis man er nervøs for hvornår behandling eventuelt skal startes, kan man bede lægen om en PSA-tærskel, hvor behandling begynder at blive aktuelt.

Hvorfor AM
Man kan opnå at være symptomfri i adskillige år. Nogle vil aldrig få symptomer. Ved valg af aktiv behandling undgår man ikke de bivirkninger, som kan påvirke ens livskvalitet væsentligt.

Hvem egner sig for AM
AM er for patienter med en kræft der ikke har spredt sig og som ikke er aggressiv.

AM kan også bruge af patienter fra sidst i halvfjerdseren og op i firserne, hvis de lider af andre sygdomme, som kan være en større trussel for deres helbred end kræften. Behandling af kræften vil her kunne medføre en forværring af disse sygdomme eller kunne skabe helt nye problemer.

AM kan også være en god mulighed for patienter i 60 års alderen, med en kræft der vokser meget langsomt

Fordele:

Man har mulighed for at fortsætte tilværelsen, med god
livskvalitet, uden at mærke noget til kræften
Man kan undgå de bivirkninger som enhver form for
behandling uvægerligt vil medføre
Der bliver holdt godt øje med kræftens udvikling
 

Ulemper:

Risikoen for, at kræften udvikler sig uden, at der bliver grebet
ind, på trods af alle gode hensigter
Den, for mange mennesker, psykiske belastning det er, at gå
rundt med en ubehandlet kræft i kroppen

 


 

 

 

 



Carsten Lewinsky
PROPAS medicinudvalg

Sidst ændret: 19-09-2008


Nøgleord på siden:
Tilføj nøgleord:

Prostatakræftforeningen

Jernbanegade 23 B
4000 Roskilde
Tlf: 33 12 78 28
E-mail: sekretariat@propa.dk  

Sekretariatet har åbent
mellem kl. 9.30 og 15.30 på hverdage

Ring til kræftlinjen

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 80 30 10 30

Åbningstider
Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00
Helligdage lukket