Sitemap
Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden: jacobs mor, jens

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

Giv et gavebrev – og giv langvarig støtte

Med et gavebrev giver du et fast beløb til Kræftens Bekæmpelse hvert år i ti år eller mere. Du bestemmer selv beløbets størrelse.

Gavebrev giver skattefradrag
Det er i dag kun muligt at trække gaver fra i skat, der overstiger 500 kr. Medlemskab kan ikke trækkes fra i skat. Med gavebrevet kan du trække det fulde beløb fra – uanset beløbets størrelse, så længe beløbet ikke overstiger 15.000 kr.

Gavebrev – en mulighed for langsigtet indsats
De fleste af vores forskningsprojekter løber over 5-10 år. Når du giver et gavebrev, kan vi med større økonomisk sikkerhed planlægge og gennemføre langvarige og måske afgørende forskningsprojekter.

Du kan til enhver tid opsige dit gavebrev
Du kan til enhver tid opsige din gavebrevskontrakt, men fradraget er juridisk forpligtende. Det betyder, at skattevæsenet vil kunne kræve, at du tilbagebetaler fratrukne beløb, hvis du opsiger gavebrevet, inden de 10 år er gået. I tilfælde af dødsfald ophører gavebrevet, og fradrag skal ikke tilbagebetales. Gavebrevet går ikke i arv, og der overgår ingen forpligtelser til pårørende.

Bestil et gavebrev





Sidst ændret: 06-08-2010





Nøgleord på siden: jacobs mor, jens
Tilføj nøgleord:

Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
Kontakt

Ring til kræftlinjen

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen