Sitemap
Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden:

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

To aftaler

Flere har udtrykt en vis forvirring over, at der foreligger to aftaler for, hvordan udredning og behandling af kræft sker med mindst mulig ventetid. I denne artikel beskriver vi de to aftaler.


Der findes to aftaler:

  • Dels findes der nemlig en aftale, som regionerne så at sige har indgået med sig selv. Det er den såkaldte syvpunktsplan
  • Dels findes der en aftale, som regionerne og regeringen i fællesskab har indgået

Den ene aftale:
Regionernes egen plan for kræftområdet (7-punktsplanen)
Regionerne har både en interesse i at få bedret situationen på kræftområdet og samtidigt også en interesse i at vise både Christiansborg og de danske borgere, at regionerne, som sygehusejere, evner at tage udfordringerne på kræftområdet op. Derfor valgte de fem regioner at sætte sig sammen og forfatte syv servicemål for fire udvalgte kræftformer.

Det er disse servicemål, der tilsammen udgør den såkaldte syvpunktsplan. Det er ret ambitiøse og håndfaste mål, som regionerne opstiller i syvpunktsplanen. Blandt andet står der, at der ikke må gå mere end 48 timer (to hverdage) fra kræftmistanke til, at udredningen af borgeren sættes i gang; og det videre forløb for diagnostik og behandling foregår, så der kun optræder ventetid, der er strengt fagligt begrundet.

Et andet eksempel på et af målene er, at regionerne hver anden måned vil offentliggøre status på kræftsituationen på baggrund af relevante nøgletal.

Forskel fra region til region
Hver region kan selv tilrettelægge sine forløb, og i praksis har der også vist sig lidt forskellig tilgang til målene. I Region Syddanmark erklærer man i en pressemeddelelse, at man rydder skrivebordet hver dag, så alle ekspederes med det samme.
Der er lidt mere spillerum til regionernes sygehuse i et par af de andre regioners opfattelse af aftalen.
Fælles er dog, at regionerne synes at tage aftalen, de har lavet med sig, selv ganske alvorligt, hvilket har ført til at en række af ydelserne på sygehusene – eksempelvis scanning – nu tilbydes med væsentlig kortere ventetid end tidligere.

Regionernes egen plan kom i august 2007.

Den anden aftale:
Regeringens og Danske Regioners aftale for kræftbehandling

Lidt forskudt fra ovennævnte aftale indgik regeringen og Danske Regioner en aftale om akut behandling til kræftpatienter. Den aftale er på mange måder en konfirmation af syv-punktsplanen, dog undtaget eksempelvis 48-timers reglen.

Aftalens væsentligste punkt er, at de såkaldte forløbspakker, inden for en aftalt tidsplan, skal etableres på alle sygehuse.
Desuden er der i aftalen beskrevet, hvordan blandt andet en ekstra pose penge skal sikre, at både personale og apparatur findes i nødvendigt omfang.

Endelig må det også nævnes, at overvågning sættes i gang, når pakkeforløbene sættes i gang.

Forløbspakker
For at patienter med en konkret kræftform kan få udredning og behandling uden unødig ventetid, er det nødvendigt, at man undersøger, hvorledes det eksemplariske forløb for den konkrete kræftform er. Med den viden in mente skabes forløbspakker, der er national konsensus om, og som beskriver, hvilke undersøgelser og behandlinger der indgår i et forløb for en konkret kræftform. Herunder også en angivelse af, hvor lang tid de enkelte elementer i pakken bør tage.

Desuden indeholder pakken også standarder for information til patienter og pårørende.

Tidsplanen for forløbspakker:
I aftalen er der angivet følgende tidsplan for forløbspakker inden for de forskellige diagnoser. Forløbspakkerne skal være implementere på sygehusene tre måneder efter, at arbejdet med at beskrive pakkerne er påbegyndt.

Implementering starter Kræftformer Er implementeret
01.01.08 Hoved-halskræft, lungekræft, tarmkræft og brystkræft 01.04.08
01.03.08 Gynækologiske kræftformer 01.06.08
01.06.08 Blodkræft 01.09.08
01.08.08 Kræft i urinvejene, hjernen og nervesystemet samt modermærkekræft 01.11.08
01.10.08 Prostatakræft, øvre mave-tarmkræftformer og de øvrige resterende kræftformer 01.01.09


Aftalen mellem Danske Regioner og regeringen kom i oktober 2007.

Links:



  • Af Ib Lindstrøm, analyse- og dokumentationskonsulent

Sidst ændret: 21-12-2007


Nøgleord på siden:
Tilføj nøgleord:

Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
Kontakt

Ring til kræftlinjen

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen