Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
Hvad fik dig til at stille op til regionsudvalget og senere til formandsposten?
Jeg har vel som de fleste andre en almindelig interesse for at gøre noget for kræftsagen. Jeg har været indsamler og bestyrelsesmedlem i lokalforeningen i Dronninglund nogle år.
Jeg blev spurgt om jeg ville stille op til regionsudvalget og det sagde jeg ja til.
Det samme skete på det konstituerende møde, hvor jeg blev opfordret til at blive formand. Det var jeg til gengæld mere betænkelig ved, da jeg ikke synes jeg havde den nødvendige faglige viden på kræftområdet. Men det endte med at jeg sagde ja til det også.
Jeg må sige, nu her et års tid senere, at det ikke har været det store problem med den manglede viden. Vi har haft et kanon godt samarbejde i regionsudvalget og med regions-konsulenten.
Efterfølgende kan jeg måske oven i købet se en fordel i ikke at være fagperson. Jeg kan stille de ”dumme” spørgsmål, som måske ikke er så dumme endda.
Hvad har været det mest spændende ved arbejdet i regionsudvalget? Vi havde et meget interessant møde med ca. 10 regionsrådspolitikere - det håber vi at kunne profitere af fremover.
Det er meget spændende, at være med til at strukturere og prioritere arbejdet og hvilke indsatsområder vi vil fokusere på. Og få lavet en plan for vores indsats.
Lige nu står vi for at skulle fremskaffe data på genoptræning og akut kræftbehandling. Det er et spændende pionerarbejde, men også lidt chokerende, at man ikke bare kan få de nødvendige data.
Du har haft megen pressekontakt – hvordan har det været? Nu er det ikke helt nyt for mig. Jeg har flere gange haft kontakt til pressen i forbindelse med mit tidligere arbejde i banken.
Det har været spændende, men jeg vil også gerne nævne at det har været super godt med det pressekursus som kommunikationsafdelingen afholdt for hele regionsudvalget. Det vil jeg bestemt opfordre alle andre regionsudvalgsmedlemmer rundt om i landet til at deltage i, hvis I får mulighed for det.
Dels var det godt med den konkrete træning foran kameraet, men vi fik samtidig meget viden om Kræftens Bekæmpelses nøglebudskaber og den måde en kommunikationsafdeling fungerer på.
Det har også åbnet for kontakten til kommunikationsafdelingen. Så sent som i sidste uge skulle jeg interviewes til TV-Nord og fik i den forbindelse et par gode råd og nogle friske tal fra kommunikationsafdelingen.
Har du nogen personlige kæpheste? Overholdelse af ventetidsgarantien og akut kræftbehandling synes jeg er meget afgørende. Det er helt afgørende at patienterne bliver behandlet så hurtigt som overhovedet muligt. Også i forbindelse med f.eks. strålebehandling hvor der fortsat er uacceptable lange ventetider for nogle diagnosegrupper.
Det er ligeledes meget vigtigt at der sker en fortløbende uddannelse af de praktiserende læger, så de bliver bedre til at ”fange” symptomerne på kræft langt tidligere i forløbene.
Har du nogle ønsker til den fremtidige organisering? Jeg ser frem til vores fællesmøde d. 6. mart hvor formænd og næstformænd for de 5 regionsudvalg skal mødes med ledelsen af Kræftens Bekæmpelse. Det tror jeg er en god idé at vi gør med jævne mellemrum.
Det kan også være en idé med et formand/næstformandsforum til drøftelse af forskellige problemstillinger – udveksling af erfaringer. Hvilke opgaver man koncentrerer sig om og hvordan man griber dem an?
Hvilke resultater har I opnået om 2 år? Så har vi fået en klar struktur på genoptræning og rehabilitering, så alle kræftpatienter får de tilbud de har ret til – og behov for. Det har fundet en acceptabel form – som er blevet implementeret i regionerne og kommunerne.
Jeg håber at vi til den tid ikke længere skal høre om patienter der ikke får den rette behandling og efterbehandling pga. misforståelser systemerne imellem.
Vi har fået løst ventetidsproblemerne.
Jeg forventer samtidig med at Kræftens Bekæmpelses forskere har fundet tre nye helbredelses-muligheder.