Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
Det ser Kræftens Bekæmpelse gerne i regeringsgrundlaget |
|
Forhandlingerne om regeringsgrundlaget er i fuld gang. Med regeringsgrundlaget signalerer regeringen, hvor den vil hen i den kommende regeringsperiode. Kræftens Bekæmpelse har en række ønsker til regeringsgrundlaget.
Kræftens Bekæmpelse vil holde den ny regering fast på at sikre en fortsat god udvikling af sundhedsvæsenet. Regeringen bør være insisterende ambitiøs på kvalitet, akut kræft, en styr-ket forebyggelsesindsats, et sammenhængende sundhedsvæsen med gode patientforløb samt rehabilitering og palliation.
Kvalitet koster ikke penge. Dårlig kvalitet koster liv. Kvalitetsforbedringer kommer alle pati-entgrupper til gode.
Akut kræft
Undersøgelse og behandling af kræftpatienter skal ske akut, uden ventetid. Forsinket diagno-stik og for lange behandlingsforløb er en del af forklaringen på, at kræftoverlevelsen i Dan-mark er dårligere end i de lande, vi normalt sammenligner os med.
Regeringsgrundlaget bør indeholde målsætningen om, at de tidsmæssigt veldefinerede forløb i kræftpakkerne overholdes. Hertil kommer, at diagnostik og behandling bør organiseres i pak-keforløb for den enkelte kræftsygdom og for patienter med uspecifikke symptomer.
Regeringsgrundlaget bør indeholde mål for oprettelsen af diagnostiske centre. På den måde kan den ny regering forkorte udredningsforløbet betydeligt. Det betyder øget kræftoverlevel-se.
Endelig skal praktiserende læger og speciallæger sikres let adgang til specialistundersøgelser af patienter, hvor der er begrundet mistanke om kræft.
Styrket forebyggelse
Regeringsgrundlaget bør indeholde målsætninger for en fornyet og forstærket forebyggelses-indsats mod tobak. Alle har ret til frihed fra tobaksforurenet luft.
Tobak er årsag til hvert fjerde dødsfald om året i Danmark og den væsentligste enkeltstående årsag til kræft. Oplysningskampagner kan ikke alene vende det billede. Politisk handling er en nødvendighed. Et røgfrit offentligt rum, forebyggelse af rygestart blandt unge og hjælp til borgere, der ønsker at stoppe med at ryge, bør skrives ind i regeringsgrundlaget.
En styrket forebyggelsesindsats med konkrete mål og metoder på områder som tobak, fedme, fysisk inaktivitet, UV-stråling, alkohol, sund kost, screening og regulering i arbejdsmiljø kan forebygge op mod halvdelen af alle kræfttilfælde.
Et integreret sundhedsvæsen med gode patientforløb
Fra første kontakt med sundhedsvæsenet til behandling og efterbehandling skal patienten op-leve et effektivt og trygt forløb, hvor patienten får den rette information undervejs. Derfor bør målsætningen om et integreret sundhedsvæsen med sammenhæng mellem sygehuse, patien-tens egen læge og hjemmeplejen indgå i regeringsgrundlaget. Patienten har krav på at vide, hvilken overlæge der har ansvaret for behandlingsforløbet. Tæt kontakt og sammenhæng be-tyder færre fejl, bedre behandling og bedre patientoplevelser.
Rehabilitering og palliation
210.000 danskere lever i dag med en kræftsygdom eller har haft kræft. Regeringsgrundlaget bør indeholde det mål, at alle kræftpatienter tilbydes omsorg, viden og handlemuligheder både før, under og efter kræftsygdommen.
Kræftpatienter med behov for rehabilitering bør sikres relevante tilbud, der understøtter kræftpatienten i at opnå et selvstændigt og meningsfuldt liv ved at forebygge eller reducere begrænsninger i fysiske, psykiske og/eller sociale funktionsevner så meget som muligt.
Uhelbredeligt syge kræftpatienter skal sikres tilstrækkelig hjælp til smertebehandling og symptomlindring samt psykosociale og eksistentielle problemer. Endelig bør det være en for-muleret målsætning i regeringsgrundlaget, at pårørende inddrages og bliver en central del af den palliative indsats.
Den nye regering bør være insisterende ambitiøs i forhold til at mindske den danske overdø-delighed i kræft.
Af Mette Rye Andersen, politisk konsulent
Sidst ændret: 30-09-2011
Nøgleord på siden: