Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
HPV vaccine til hele målgruppen fra 2012 |
|
Kræftens Bekæmpelse har gennem længere tid påpeget, at HPV vaccinationsprogrammet burde omfatte alle kvinder op til 26 år. Sundhedsminister Bertel Haarder (V) har nu besluttet, at en gratis vaccine mod livmoderhalskræft skal tilbydes fra 2012.
Kræftens Bekæmpelse noterer sig med stor tilfredshed, at sundhedsministeren har besluttet at tilbyde alle kvinder under 26 år gratis vaccination mod human papillomavirus (HPV). Det hidtidige vaccinationsprogram har haft et omfang, der betyder, at alle piger, som i dag er 18 år, har fået tilbudt vaccinen.
Kræftens Bekæmpelses medlemmer af regionsudvalgene er i de seneste år blevet opfordret til at huske deres lokale folketingsmedlemmer og folketingskandidater på, at alle kvinder op til 26 år bør have tilbudt gratis HPV-vaccine. Mange har fulgt opfordringen.
Monitorering af hvor mange der vaccineres
Når vaccinationsprogrammet for kvinder op til 26 år kører, vil der foregå en monitorering af, hvor stor en andel af kvinderne i målgruppen, der lader sig vaccinere. De tal vil naturligvis tilgå regionsudvalgene, så de kan vurdere, hvordan de kan være med til at sikre, at deltagelsen i vaccinationsprogrammet bliver så høj som mulig.
I den forbindelse kan det som eksempel nævnes, at Regionsudvalget i Region Sjælland for et par år tilbage udsendte en pressemeddelelse, der henledte opmærksomheden på, at for få yngre kvinder tager imod indbydelsen om at lade sig undersøge for forstadier til livmoderhalskræft.
Pressemeddelelsen gav betydelig omtale i regionens mange lokalaviser og også på den lokale TV2 station. En sådan omtale får med stor sandsynlighed nogle ekstra kvinder af sted til lægen.
Af Ib Lindstrøm, Analyse- og dokumentationskonsulent
Sidst ændret: 26-08-2011
Nøgleord på siden: