Sitemap
Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden:

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

Inspiration til regionsudvalgene på årets Stribmøde

Lørdag den 5. november 2011 afholdes det årlige Strib-møde for regionsudvalgene. Mødet giver medlemmerne af regionsudvalgene mulighed for at udveksle erfaringer og hente inspiration til det daglige arbejde.

Programmet på årets Strib-møde sætter blandt andet fokus på arbejdet med patientuddannelse på sygehusene, Kræftplan III og palliation, som er tre af Kræftens Bekæmpelses fokusområder.

Særligt indbudt er udviklingssygeplejerske Grete Ingemann Sørensen fra Onkologisk Afdeling på Vejle Sygehus.

Hun vil dele erfaringer fra Vejle Sygehus, hvor man oplever, at det er nødvendigt, at kræftpatienter tilbydes patientundervisning på sygehuset. Mange kræftpatienter har brug for hjælp til at klare hverdagen under og efter kræftbehandlingen.

Derfor planlægger Vejle Sygehus opstart af patientskole som en del af den specialiserede rehabilitering, kræftpatienterne bliver tilbudt. Målrettede uddannelsesforløb kan give viden, støtte og handlemuligheder, som hjælper patienten til at håndtere den nye situation, en kræftsygdom er.

Ved Strib-mødet vil resultaterne af Kræftens Bekæmpelses første Barometerundersøgelse desuden blive fremlagt. Der er tilmeldt deltagere fra alle fem regionsudvalg.





Mette Rye Andersen, Politisk konsulent

Sidst ændret: 28-10-2011


Nøgleord på siden:
Tilføj nøgleord:

Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
Kontakt

Ring til kræftlinjen

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen