Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
Lungekræftpatienter får ikke rehabilitering |
|
Det kniber med rehabilitering til lungekræftpatienter. Dog er der fra 2008 til 2009 en mindre stigning i antallet af genoptræningsplaner til personer med kræft i luftvejene.
Patientforeningen Lungekræft har foretaget en undersøgelse af rehabilitering af lungekræftpatienter. Lungekræftforeningen konstaterer i den forbindelse at rehabilitering af lungekræftpatienter ikke har et tilfredsstillende omfang. Det bekymrer lungekræftforeningen, som understreger, at mange lungekræftpatienter har stort behov for fysisk, psykisk og social rehabilitering efter behandlingen.
Hvad angår den fysiske rehabilitering viser Kræftens Bekæmpelses seneste opgørelse af antallet af genoptræningsplaner til personer med kræft i luftvejene, en mindre stigning. Tal fra Sundhedsstyrelsen som Kræftens Bekæmpelse har bearbejdet viser nemlig, at kræft i luftvejene i 2008 udløste en genoptræningsplan til 342 patienterne, i forbindelse med at de blev udskrevet fra sygehuset. I 2009 er det tal steget således at 439 patienter med kræft i luftvejene, fik en genoptræningsplan. Årligt får mere end 4.000 danskere konstateret kræft i luftvejene.
Tal vedrørende genoptræning af kræftpatienter i 2009 i forbindelse med udskrivning fra sygehus, offentliggøres i april 2011.
Af Ib Lindstrøm, analyse- og dokumentationskonsulent
Sidst ændret: 25-03-2011
Nøgleord på siden: