Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
Træning hjælper lungekræftpatienter |
|
Også de lungekræftpatienter, der ikke kan opereres for deres sygdom har stor nytte af at deltage i et træningsprogram, viser en undersøgelse fra Rigshospitalet.
Professor Lis Adamsen fra Universitetshospitalernes Center for Sygepleje- og omsorgsforskning, har gennemført en interviewundersøgelse blandt 15 lungekræftpatienter med så udbredt sygdom, at de ikke kan opereres. De har alle deltaget i et tilbud om hård fysisk træning fire gange om ugen i seks uger på Rigshospitalet.
Patienterne har vist sig at være meget motiverede for at deltage i træningen. Og træningen hjælper i forhold til lungekræftpatienternes vejrtrækning, styrke og træthed.
Det er vigtigt, at træningen foregår som holdtræning med en professionel instruktør frem for at patienten skal træne alene derhjemme. Holdtræningen med instruktør giver lungekræftpatienterne inspiration, tryghed og motiverer til at træne intensivt.
Hver 10. lungekræftpatient får genoptræningsplan
Når der ses på antallet af genoptræningsplaner kan der konstateres en vis tilbageholdenhed med at ordinere genoptræning til lungekræftpatienter. Omkring hver 10. lungekræftpatient får en genoptræningsplan, når de udskrives fra sygehuset.
Professor Lis Adamsen vurderer, at lungekræftpatienter i Danmark bør have flere tilbud om træning.
Mindre stigning i antal genoptræningsplaner til patienter med kræft i luftvejene
Antallet af genoptræningsplaner til patienter med kræft i luftvejene, der udskrives fra sygehus, har været stigende over de seneste tre år. Men selv med det forøgede antal genoptræningsplaner er det kun cirka hver 10. patient med kræft i luftvejene, der får en genoptræningsplan.
Der er årligt mere end 4.500 nye tilfælde af kræft i luftvejene, hvoraf lungekræft udgør mere end de 4.000 tilfælde.
|
Genoptræningsplaner 2007 |
Genoptræningsplaner 2008 |
Genoptræningsplaner 2009 |
| Kræft i luftveje |
305 |
342 |
439 |
Skrevet af Ib Lindstrøm, analyse- og dokumentationskonsulent
Sidst ændret: 27-05-2011
Nøgleord på siden: