Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
Kommunen havde spørgsmålene, og de frivillige organisationer havde svarene om frivilligpolitik i Faaborg-Midtfyn
Faaborg-Midtfyn kommune havde inviteret cirka 20 personer fra en række frivillige organisationer til temamøde om frivillighedspolitik i kommunen den 4. december. Fra Kræftens Bekæmpelse deltog Else Jensen fra lokalforeningen og regionskonsulent Charlotte Lykke Palmus. Udover de frivillige organisationer deltog det kommende Sundhedsudvalg.
Mødet blev afholdt efter "cafémodellen", hvor der ved tre borde blev stillet forskellige spørgsmål. De frivillige og politikerne drøftede blandt andet, hvad en frivillighedspolitik skal indeholde, hvordan samarbejdet skal fungere osv.
Der var en rigtig god stemning på mødet, og fornemmelsen var, at kommunen i høj grad gerne vil samarbejde med de frivillige - en udbytterig aften for alle parter.
På baggrund af de input kommunen fik på mødet, vil der blive udarbejdet et forslag til en frivillighedspolitik, som efterfølgende kommer ud til høring.
Af regionskonsulent Charlotte Lykke Palmus
Nøgleord på siden: