Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
Det betaler sig at kæmpe i de lyserøde farver |
|
I alt 4.974 kvinder fordelt på 108 golfklubber har slået et slag for kampen mod brystkræft i landets største golfturnering for kvinder, Pink Cup.
Resultatet blev 2,3 mio. kr. – det størst indsamlede beløb i de fem år Pink Cup-turneringen har været afholdt. I år fik ikke mindre end tre golfklubber hole-in-one, som udløste 75.000 kr. fra mæglerfirmaet Willis. Pink Cup har i de 5 år indsamlet 6,2 mio. kr. til forskning, forebyggelse og rådgivning til de brystkræftramte og deres pårørende.
I Sorø Golfklub dystede 80 lyserøde golfpiger fra 40 forskellige klubber, der fik masser af udfordringer på banens kuperede og kurvede fairways med mange stengærder og søer. Golfino og Diners sørgede for at lyse banerne op i lyserødt med T-shirts, håndklæder og tasker. Pink Cup's ambassadør, den professionelle golfspiller, Amanda Moltke-Leth, og Carina Vagner slog et par huller med hvert hold. De flotte præmier blev sponsoreret af Lancôme, Bodum, Rosendahl og Noa-Noa, som havde doneret præmier, der blev uddelt under den festlige frokost.
Skanderborg Golfklub fik overrakt en pokal og diplom for den klub, som har indsamlet flest penge totalt set. Beløbet blev på 73.605,96 kr.
Tilmeldingen til næste års Pink Cup-turnering er sendt ud til landets golfklubber.
 |
| 80 lyserøde golfpiger til finalen i Sorø Golfklub |
- Af Helle Andersen, marketingkoordinator, Kræftens Bekæmpelse
Sidst ændret: 12-10-2007
Nøgleord på siden: