Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
Bøllehatte til børn i Rødby og Holeby |
|
Lokaludvalget i Rødby og Holeby er et af de cirka 50 lokaludvalg, som i maj sætter fokus på at skrue ned for solen. Alle dagpleje- og børnehavebørn i de gamle Rødby og Holeby Kommuner får en bøllehat.

Kræftens Bekæmpelses lokaludvalg i Rødby-Holeby afleverer bøllehattene til børnene i dagplejen den 14. og 15. maj. I uge 21 går turen til de seks børnehaver i Rødby og Holeby, samtidig med, at der fortælles om, at det er vigtigt at skrue ned for solen.
Stor opbakning til at skrue ned for solen Sparekassen Rødbys Legat har givet 8000 kroner til Kræftens Bekæmpelse i Rødby-Holeby, som gør det muligt at købe bøllehattene. C. H. Textiltryk i Nakskov laver tryk på bøllehattene meget billigt.
Kræftens Bekæmpelse lokaludvalg i Rødby-Holeby indkøber også solsejl til institutionerne. Pengene til solsejlene kommer fra overskuddet fra et velbesøgt arrangement på Lalandia, hvor chefpolitiinspektør, Per Larsen holdt foredrag. Overskuddet var på 6000 kroner, som lokaludvalget nu bruger på at skabe gode skyggepladser til børnene.
-Vi er utrolig glade for den opbakning vi oplever - både fra erhvervslivet og fra befolkningen. Det gør os i stand til at arbejde for at nedbringe antallet af hudkræfttilfælde.
Af Morten Lykkeberg, kommunikationskonsulent
Sidst ændret: 24-04-2008
Nøgleord på siden: