Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
Rigtig mange vil deltage på Kræftens Bekæmpelses repræsentantskabsmøde den 17. - 18. maj i Kolding. 375 har indtil nu meldt sig. Det er rekord. Begejstring og virkelyst blandt Kræftens Bekæmpelses demokratiske bagland er årsagen.
Med 375 deltagere bliver det det største repræsentantskabsmøde nogensinde. Sidste år deltog 334. Lokalforeningerne kan – afhængig af kommunestørrelsen – sende et antal deltagere til repræsentantskabsmødet.
 |
| Det var også muligt at blive begejstret på repræsentantskabsmødet sidste år. Billedet er taget fra en af de fælles pauser. |
Begejstring er årsagen Afdelingschef og landssekretær Bjarne Heide Jørgensen vurderer, at det er den store begejstring, der er blandt de frivillige, som bl.a. kan læses i det høje deltagerantal.
- Vi oplever, at der er stor energi, virkelyst og begejstring blandt de frivillige i lokalforeningerne. Jeg tror, det får rigtig mange til at tage på repræsentantskabsmøde. 2007 var jo præget af sammenlægninger i vores lokalforeninger, og nu oplever jeg, at den store energi er tilbage.
Bjarne Heide Jørgensens oplevelse af begejstring blandt de frivillige i lokalforeningerne bakkes op af en undersøgelse fra december 2007. Undersøgelsen, som blev lavet blandt 500 frivillige, viser, at Kræftens Bekæmpelses frivillige i lokalforeningerne er meget tilfredse med deres arbejde.
På repræsentantskabsmødet er der blandt andet aflægning af beretning, valg til hovedbestyrelsen og drøftelse af arbejdet i Kræftens Bekæmpelse. Siden mødepapirerne er sendt ud, har en hovedbestyrelseskandidat mere meldt sig.
Af Morten Lykkeberg, kommunikationskonsulent
Sidst ændret: 08-05-2008
Nøgleord på siden: