Sitemap
Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden:

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

Thorsø Motionsløb

Favrskov Lokalforening afviklede i samarbejde med andre patientforeninger Thorsø-løbet 2008.


I Favrskov kommune blev motionsløbet Thorsø-løbet 2008 afviklet den 4. oktober. Motionsløbet var arrangeret af Motionsklubben under Thorsø – Tungelund Idrætsforening i samarbejde med Kræftens Bekæmpelses lokaludvalg i Hvorslev under Favrskov Lokalforening, Hjerteforeningen og Diabetesforeningen.

Selv om efteråret havde valgt at vise sig fra den lidt våde og blæsende side, var der stor tilslutning til løbet. Vejret betød derfor ikke så meget for de ihærdige løbere, der løb på ruterne 5 km eller 10 km. Der var også en gå-rute på 3 km. De lokale købmænd havde sponseret gratis frugt til Kræftens Bekæmpelse, der blev udleveret til de 250 løbere, efter løbet.

Kræftens Bekæmpelses nye banner blev anvendt første gang i forbindelse med motionsløbet Thorsø-løbet 2008.
På billedet ses Aase Damgaard og Knud Åge Møller, fra Favrskov Lokalforening.

Indsendt af Favrskov Lokalforening




Redigeret af projektassistent Lene Bruun Hansen

Sidst ændret: 29-10-2008


Nøgleord på siden:
Tilføj nøgleord:

Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
Kontakt

Ring til kræftlinjen

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen