Sitemap
Del med andre Print

Et langvarigt partnerskab

For 6. år i træk fortsætter Friendtex´ partnerskab med Kræftens Bekæmpelse. Et partnerskab hvor en kær lille tøjbamse indtager en stor hovedrolle. Salget af den lille bamse ved alle Friendtex´ homeparties har nemlig skaffet 2 millioner kroner til Kræftens Bekæmpelse.


170.697 bamser solgt pr. 1. oktober 2008

”Vi er utroligt stolte af resultatet af bamsesalget. Der er solgt ikke mindre end 170.697 bamser totalt i perioden fra 25.8.2003 - 1.10.2008. Vi er rigtig glade for at kunne hjælpe andre. Som samlet team har medarbejderne og jeg fået en ekstra dimension i arbejdsglæden, vel vidende, at vores succes skaber nye muligheder for mennesker i modgang”, udtaler administrerende direktør Jesper Rasmussen.

Mere end 3,6 millioner kroner til kræftsagen
”Det håndgribelige resultat af denne store velvilje fra vores kunder har indtil videre været en samlet støtte på mere end 3,6 millioner til den vigtige kamp mod kræft, hvoraf de 2 millioner er doneret til Kræftens Bekæmpelse i Danmark”, siger administrerende direktør Jesper Rasmussen.

”For Kræftens Bekæmpelse er det af stor vigtighed at have gode faste samarbejdspartnere som Friendtex. Det er bl.a. med til at sikre os kontinuitet, så vores forskning, patientstøtte og forebyggelse kan arbejde videre mod vores mål, nemlig et liv uden kræft”, udtaler marketing- og fundraisingchef Poul Møller.

Ønsker du information om, hvordan du bliver Friendtex forhandler, er du velkommen til at kontakte Friendtex på tlf. 96 27 75 75 eller skrive til info@friendtex.dk



Sidst ændret: 06-02-2009



Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
CVR: 55629013
Kontakt

Ring til kræftlinjen

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen