Sitemap
Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden:

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

17.000 kroner til kræftramte og deres familier

I Gilleleje Hallen havde Gribskov Lokalforening pyntet op til amerikansk lotteri og banko. Da den sidste gevinst var uddelt, fik lokalforeningen 17.000 kroner til de kræftramte og deres familier. ”Vi er rigtig glade for den opbakning, vi har fået”, siger Tina Barslev, formand for Gribskov Lokalforening.

 

Selv om der i øjeblikket er finanskrise, har folk stadig lyst til at støtte kræftsagen. Det er den erfaring, lokalforeningen i Gribskov Kommune i Region Hovedstaden har fået.

Onsdag den 25. november holdt Gribskov Lokalforening amerikansk lotteri og banko i Gilleleje Hallen. Der var sponsergaver fra virksomheder og butikker, og mange havde fundet vej til hallen og til den vellykkede aften.

Der blev spillet og snakket, til den sidste vinder var fundet, og overskuddet blev på 17.000 kroner. Et resultat som Tina Barslev fra Gribskov lokalforening er meget stolt af.

”Man snakker om krisetider, og om at virksomheder og forretninger ikke vil være med til at støtte noget, fordi de skal holde på pengene. Men vi har virkelig fået stor støtte, og det er vi glade for. Det viser, at vores sag stadig er noget, som kan samle støtte”, siger hun. 



Line Jeanet Lauesen, pratikant

Sidst ændret: 11-12-2009


Nøgleord på siden:
Tilføj nøgleord:

Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
Kontakt

Ring til kræftlinjen

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen