Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
Solarier er et hit inden konfirmationen |
|
Rigtig mange konfirmander gør sig klar til den store dag ved at få kulør under solariets stråler. Det er en rigtig skidt ide, mener Kræftens Bekæmpelse.
 |
| Bare et besøg i solariet om måneden giver to til tre gange øget risiko for at udvikle modermærkekræft |
Mange har deres solariedebut omkring konfirmationen, fordi de gerne vil se pæne ud i deres hvide tøj.
”Men bare et besøg i solariet om måneden giver to til tre gange øget risiko for at udvikle modermærkekræft. Og jo yngre man er, jo farligere er solariet. Derfor er det en kedelig tendens, at så mange unge bruger solarium,” siger Lena Theilgaard Andersen, der er forebyggelseskonsulent i Kræftens Bekæmpelse.
Og netop fordi mange unge går i solarium for første gang, når de skal konfirmeres, er konfirmationsalderen et godt tidspunkt at nå de unge på, mener Lena Theilgaard Andersen.
”Vi vil gerne nå dem på det tidspunkt for at undgå, at de kommer over i gruppen af 16–18-årige, der tager rigtigt meget sol,” forklarer hun.
Derfor gennemførte Kræftens Bekæmpelse og Århus Kommune en kampagne i starten af april for at få kommende konfirmanter til at droppe solariet.
En undersøgelse fra Kræftens Bekæmpelse og Trygfonden viser, at cirka en tredjedel af de unge mellem 13 og 15 år har været i solarium inden for de seneste 12 måneder.
Af Annemette Grant Larsen, kommunikationskonsulent
Sidst ændret: 29-04-2010
Nøgleord på siden: