Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
Bliv en kunstgenstand rigere og støt Stafet For Livet samtidig |
|
Lysceremonierne er en fast begivenhed ved Stafet For Livet, hvor der tændes levende lys i papirposer. Det er en smuk ceremoni, der giver mulighed for at mindes eller støtte en person i kampen mod kræft. Stafetten i Syddjurs anvender nu også lysposerne i en kunstudstilling. 19 professionelle danske og grønlandske kunstnere er gået sammen om at donere 50 kunstværker malet på lysposerne. Blandt den talentfulde skare af kunstnere vil man bl.a. kunne se værker af multikunstneren Leif Sylvester, Magda Høgh og Aka Høegh.
Til stafetten vil man kunne nyde det smukke syn af de 50 kunstværker. Man har også mulighed for, at få glæde af et eller flere af de smukke værker til daglig i sit eget hjem. Dette bliver muligt, da alle de unikke malerier bliver sat på en kunstauktion ved Nordens største auktionshus, Lauritz.com. Overskuddet af auktionen går til Kræftens Bekæmpelse, hvilket køber- og sælgersalæret også gør, takket være Lauritz.com. Dette er altså en enestående chance for at blive en kunstgenstand rigere og samtidig støtte Kræftens bekæmpelse.
Du kan blive ejer af et af de unikke værker ved auktionen der løber fra den 26. juni til den 7. september i Egå, Egå Havvej 2A. Ferniseringen er fredag d.26. august kl.17-18.
Se de smukke billeder og byd her
Af Julie Giese, praktikant
Sidst ændret: 02-09-2011
Nøgleord på siden: