Sitemap
Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden:

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

Læger undgår den svære samtale

Danske kræftpatienter bliver behandlet for længe, fordi lægerne undgår den svære samtale om at stoppe behandlingen. Sådan lyder det fra tidligere overlæge Torben Palshof fra onkologisk afdeling på Aarhus Universitetshospital.

Og det bekræftes af professor Frede Olesen, der er formand for Kræftens Bekæmpelse.

”Det er et problem, der diskuteres meget i fagkredse, og det er en meget vigtig diskussion,” siger han.

Læger undgår svære samtaler.
Frede Olesen peger på, at det største problem er, at mange kræftpatienter bliver behandlet af forskellige læger, hvor mange af dem ikke har erfaring med den svære samtale.

”Det duer ikke, at man hver gang møder en ny og måske forholdsvis uerfaren læge. Det kræver topprofessionalisme. Det kræver at man har en relation til patienten og den pårørende gerne over flere kontakter og konsultationer,” siger Frede Olesen.

Professoren mener samtidig, at det er nødvendigt at inddrage en erfaren læge og gerne patientens praktiserende læge, når den samtale skal tages - og det er rammerne ikke til i det danske sundhedsvæsen i dag.

”Når behandlingsudsigterne er meget meget beskedne, og effekten af behandlingen ikke står mål med bivirkningerne, så er det, at man skal tage dialogen med patienten. Og det er nødvendigt at få skabt rammerne for den dialog,” siger han.

Bodil Jespersen er leder af Det Palliative Team på Aarhus Universitetshospital og påpeger, at der ofte også ligger et tidsmæssigt aspekt i, at man springer samtalen over.

”Det tager jo kun 10 minutter at ordinere en CT-skanning og en ny serie kemoterapi, men det tager måske en time eller to timer at tale med patienten og de pårørende om, at nu er der ikke mere behandling, og nu er det et andet fokus, der skal sættes, og hvordan bliver den tid,” siger hun.


Sidst ændret: 20-01-2012


Nøgleord på siden:
Tilføj nøgleord:

Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
Kontakt

Ring til kræftlinjen

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen