Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
Skandia arbejdet frivilligt for Kræftens Bekæmpelse |
|
I dag er det første nationale frivillighedsdag. Skandia fejrer dagen ved at sende 100 medarbejdere på gaden, som arbejder frivilligt for Kræftens Bekæmpelse. Dagens sundhedsambassadører, som medarbejderne er blevet døbt, skal sætte fokus på motion og københavnernes nye motionsområde Befæstningen.
Mellem Avedøre og Utterslev Mose strækker Vestvolden sig - et næsten 15 kilometer langt militært voldanlæg. Her kan du opleve forsvarsanlæggets voldgrav, magasiner og underjordiske gange.

Men Vestvolden er også et stort rekreativt område, og i dag bliver området befolket af 100 medarbejdere fra forsikringskoncernen Skandia. De har fået to timer af virksomheden til at arbejde frivilligt og har besluttet, at timerne skal gå til Kræftens Bekæmpelse.
Test din kondition
I løbet af de to timer skal medarbejderne løbe, teste og evaluere det nye Sundhedsspor, som er kommet på Vestvolden. Et sundhedsspor er en rute i naturen på 1 - 2½ kilometer, hvor du kan teste din kondition. Testen foregår ved, at du går eller løber ruten, så hurtigt som du kan og tager tid på det. Bagefter kan du aflæse dit kondital på de tavler, der står ved målstregen.
Når medarbejderne har taget turen rundt om sundhedssporet, skal de som det næste rydde Voldgaden, som er stien på Vestvolden. På den måde hjælper Skandia-medarbejderne Rødovre Kommune med at gøre Vestvolden klar til åbningen den 15. oktober. Og sidst men ikke mindst skal medarbejderne dele flyers om Vestvoldsløbet på åbningsdagen ud i nærområdet. På den måde bliver Røvovre Centrum og de lokale butikker opmærksomme på arrangementet.
”Derudover får medarbejderne en række flyers om parkrun, fuldkorn og vores mange andre forebyggelsesaktiviteter med hjem. På den måde kan de hjælpe os med at sætte fokus på motion og forebyggelse i deres eget netværk,” fortæller projektleder Camilla Liv Andersen fra Kræftens Bekæmpelse.
Af Rebecca Vang, kommunikationskonsulent
Sidst ændret: 30-09-2011
Nøgleord på siden: