Sitemap
Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden:

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

Kræftens Bekæmpelse åbner kreativt værksted i Silkeborg

Billedkunstnere bakker op om nyt initiativ

 
Kræftsyge har brug for at være sammen om andet end deres sygdom. Derfor står Kræftens Bekæmpelse bag et nyt kreativt værksted på Th. Langs Skole i Silkeborg. Her kan kræftramte og pårørende at få prøvet deres kreative evner af med assistance fra billedkunstner Birgit Korsholm og Hans Christian Thomsen, der hjælper til på det kreative værksted og leverer materialer til de kreative aktiviteter.

Det er Kaja Laugesen fra lokalforeningen i Kræftens Bekæmpelse, som står bag det nye tilbud. De første interesserede har allerede meldt sig til værkstedet, der åbner første gang onsdag 24. august fra kl. 18.30 til kl. 21. Herefter vil det fremover være kreativt værksted tirsdag aften.


Af Rebecca Vang, kommunikationskonsulent

Sidst ændret: 19-08-2011


Nøgleord på siden:
Tilføj nøgleord:

Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
Kontakt

Ring til kræftlinjen

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen