Sitemap
Tilføj nøgleord:
Nøgleord på siden:

Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.

Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.

Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).

Tøser i terræn – kvinder løber for brysterne!

Lørdag den 30. april var en dejlig forårsdag – solen skinnede fra en skyfri himmel. En perfekt dag at holde Danmarks første orienteringsløb kun for kvinder og arrangeret af kvinder.

Orienteringsløbet fandt sted ved Byskolen i Hillerød, hvor løberne kunne løbe direkte ind i skoven – bl.a. forbi Fantasiens Ø og videre ind i Store Dyrehave.

Overskuddet gik til Kræftens Bekæmpelse og nærmere bestemt til brystkræftbekæmpelse.
Løbet skulle egentlige have været afholdt sammen med Lyserød Lørdag, som netop har fokus på brystkræft men blev bl.a. pga. vejret udsat her til foråret.

Orienteringsløb også for kvinder
Bag arrangementet stod Dansk Orienteringsforbund, som ønsker at flere kvinder får øjnene op for orienteringsløb som en motionsform. Løberne var fra 4 til 64 år og kom fra hele Københavns-området, mens arrangørerne repræsenterede klubber i Farum, Birkerød og Tisvilde.  Løbet havde været kort omtalt i Politiken sidste lørdag men åbenbart uden af ret mange fra Hillerød havde set det.

Tre ruter tre sværhedgrader
På dagen mødte 71 kvinder og gennemførte de 3 ruter af forskellig sværhedsgrad og længde. Bl.a. var der en børnebane på kun 1,5 km så alle kunne være med. I orienteringsløb gælder det først og fremmest om at have det sjovt og mindre om at komme først.

Du kan kravle du kan gå, du kan spæne af sted var oplægget på hjemmesiden www.toeser-i-terraen.dk

Man kan nemlig hurtigt bruge rigtig meget tid med at finde en post. Det fortalte en deltager som ellers er stedkendt i skoven.

Løb er socialt
Arrangørerne har ønsket at gøre dette løb lidt anderledes end andre, idet de lagde meget vægt på det sociale både før og efter løbet. Således var der indrettet cafehjørne, hvor man kunne få en kop kaffe og hjemmebagt kage, mens man diskuterede dagens strabadser. Desuden kunne man få en grundig instruktion i at læse et kort og bruge et kompas  – hvilket sikkert er en god ide i disse tider, hvor mange er vant til at slå GPS’en til når de skal fra A til B.

En rigtig sjov dag
Kræftens Bekæmpelse var naturligvis også repræsenteret med en lille stand, hvorfra der blev uddelt diverse foldere om brystkræft, kost og motion. Flere af pigerne fortalte, at de har haft brystkræft og har været igennem nogle barske forløb men er kommet over det og nu nyder at løbe.

Alt i alt en rigtig sjov dag med glade deltagere, og hvor arrangørerne allerede talte om at orienteringsløbet naturligvis skal gentages til næste år.


Skrevet af Lene Abild, Hillerød lokalforening

Sidst ændret: 13-05-2011


Nøgleord på siden:
Tilføj nøgleord:

Kræftens Bekæmpelse

Strandboulevarden 49
2100 København Ø

Tlf. 3525 7500
Email: info@cancer.dk
Giro: 302 6922
Kontakt

Ring til kræftlinjen

Professionel og gratis rådgivning
Tlf.: 8030 1030

Hverdage: 9.00-21.00
Lør - søn. 12.00-17.00

Spørg Brevkassen