Nøgleord på siden:
Klik på ’Tilføj’ for at skrive det nøgleord, som du vil tilføje til siden. Du kan tilføje ét ord eller et samlet udtryk ad gangen.
Klik på ’Se’ for at se, hvilke nøgleord andre brugere har tilknyttet til denne side. Klikker du på et bestemt nøgleord, vil du få en liste over de sider, hvor netop dette nøgleord findes.
Klik på ’Find’ for at komme til en oversigt over alle nøgleord (tagcloud).
Nordjyderne sløser med solcremen |
|
Nordjyderne er landets sløveste, når det gælder om at smøre solcreme på. Det viser tal, som Kræftens Bekæmpelse står bag.
"Det er meget beklageligt, at nordjyderne tilsyneladende har en soladfærd, som er værre end andre danskeres,” siger Anja Philip, der er projektchef for Kræftens Bekæmpelse og TrygFondens Solkampagne.
Fire ud af ti nordjyder svarer i undersøgelsen, at de ofte husker det beskyttende lag, når de går ud i middagssolen.
Det er færre end i resten af landet. Til sammenligning svarer hver anden københavner, at han ofte smører solcreme på.
”Skal man forsøgsvis udlægge tallene positivt, kan man håbe på, at det nordjyske forbrug er så lavt, fordi de i stedet holder siesta eller tager tøj på,” siger Anja Philip, der dog tilføjer, at der desværre ikke umiddelbart er noget, der tyder på, at det forholder sig sådan.
Tallene viser dog, at danskerne hele generelt er blevet en anelse bedre til at smøre sig ind de senere år. Tre ud af fire bruger ofte eller sommetider solcreme.
Af Rebecca Vang, kommunikationskonsulent
Sidst ændret: 05-08-2011
Nøgleord på siden: