|
Sol er godt og sol er sundt, men det kan også gøre djævelsk ondt. Og alle der har prøvet at være solskoldet ved, at man har det rigtig skidt, når huden strammer og brænder. Hvad værre er, så kan solen give hudkræft. Antallet af danskere, der får hudkræft er eksploderet, så det nu er den hyppigste kræftform i Danmark. Men man kan heldigvis let undgå hudkræft ved at tænke sig om i solen.
Lær de tre råd: Siesta, solhat og solcreme. Så kan du gå sommeren i møde i absolut topform.
Siesta I Sydeuropa har de styr på det med solen. De fleste steder lukker og slukker butikkerne midt på dagen, for så er det siesta tid. På det tidspunkt er der alligevel sjældent kunder i butikken, for sydpå har de lange tradition for, at folk går indenfor, når solen står højst på himmelen. Og der er god grund til at holde en pause fra solen mellem 12 og 15. Halvdelen af dagen UV – stråling falder nemlig i denne periode så derfor er der god grund til at være ekstra varsom.
Solhat Tøj er super godt til at holde strålerne på afstand. Men alt tøj er ikke lige effektivt. Hvis man vil tjekke, hvor godt tøjet er til at beskytte mod solen, kan man holde stoffet op mod lyset. Hvis der trænger meget lys gennem stoffet, kan man være sikker på, at solstrålerne også kan trænge igennem stoffet.
Solcreme Der findes et utal af forskellige solcremer med forskellig faktor. Solcremens faktor er et tal der fortæller, hvor meget cremen beskytter. Du skal bruge faktor 15 i Danmark og én med endnu højere faktor, hvis du er sydpå. Det er også vigtigt, at bruge solcreme rigtigt. Det har nemlig vist sig, at mange mennesker bruger alt for lidt solcreme og derfor virker den ikke, som den skal. Hvis du husker sætningen: én krop, én håndfuld, er du godt hjulpet.De solcremer der findes på hylderne i butikkerne, virker forskelligt. De har enten et fysisk eller et kemisk filter og af og til blander man også de to typer.
Fysisk filter Cremer, der har et fysisk filter, indeholder stoffer, lægger sig som en tynd hinde oven på huden. Når strålerne rammer huden, reflekterer de solens stråler tilbage, hvor de kommer fra.
Kemisk filter Det kemiske solfilter virker ved, at der er nogle stoffer, der trænger ned i huden og suge solstrålerne til sig. Det lyder jo ikke særligt smart, når det gælder om at undgå strålerne. Men rent faktisk suger de strålerne til sig inden strålerne får forvildet sig helt ned i de nederste hudlag og laver ballade i form af skader. Hvilken solcreme man lægger krop til afhænger af forskellige ting. Nogle synes det er vigtigt, at cremen er nem at smøre på huden og den hurtigt trænger ind. Hvis man er et badedyr, der ikke kan holde sig fra bølgerne, er det smartest at bruge en vandfast solcreme. Hvis man har allergi, kan der også være mange gode grunde til at udse sig en creme, der passer til godt til ens hud. |
|