Gå til sygdomsliste

Medarbejdere

Kontaktinformation for alle fastansatte medarbejdere ved Center for Kræftforskning

Forskning, ledelse og administration

Mef Christina Nilbert
forskningschef
nilbert@cancer.dk
35 25 76 54
Julio E. Celis
associeret forskningsleder
jec@cancer.dk
35 25 73 63
Helle Emilie Madsen
chefsekretær
helle@cancer.dk
35 25 76 20
Mette Vinter Weber
kommunikationsmedarbejder
mvw@cancer.dk
35 25 72 35
Claus Skytte Rasmussen
sekretariatschef
skytte@cancer.dk
35 25 76 33
Roza Zandi
forskningskoordinator
rozaz@cancer.dk 
35 25 77 40
Anne Marie Hansen
forskningssekretær
amh@cancer.dk
35 25 73 43
Dorte Holst Pedersen
forskningssekretær
dop@cancer.dk
35 25 73 64
Mette Bytoft-Thomsen
centersekretær
bytoft@cancer.dk
35 25 76 61
Charlotte Elise Hansen
regnskabsassistent
chahan@cancer.dk
35 25 73 01

 

 

Kost, gener og miljø

Anne Tjønneland
forskningsleder
annet@cancer.dk
35 25 76 07
Per Guldberg
gruppeleder
perg@cancer.dk
35 25 73 83
Anja Olsen
gruppeleder 
anja@cancer.dk
35 25 76 06
Ole Raaschou-Nielsen
gruppeleder
ole@cancer.dk
35 25 76 17
Louise Hansen
forskningskoordinator
louhan@cancer.dk
35 25 76 02
Johnni Hansen
seniorforsker
johnni@cancer.dk
35 25 76 40
Jytte Halkjær
seniorforsker
jytteh@cancer.dk
35 25 76 59
Mette Sørensen
seniorforsker
mettes@cancer.dk
35 25 76 26
Christina Dahl
postdoc
chd@cancer.dk
35 25 73 97
Ulla Hvidtfeldt
postdoc
ullah@cancer.dk
35 25 72 47
Cecilie Kyrø
postdoc
ceciliek@cancer.dk
35 25 79 15
Aslak Harbo Poulsen
postdoc
aslak@cancer.dk
35 25 76 14
Nina Roswall
postdoc
roswall@cancer.dk
35 25 77 14
Jesse Daniel Thacher
postdoc
jesse@cancer.dk 
35 25 76 92
Anne Kirstine Eriksen
ph.d.-studerende
ake@cancer.dk
35 25 74 16
Agnetha Linn Rostgaard Hansen
ph.d.-studerende
agnrha@cancer.dk
35 25 79 24
Louise Katrine Larsen
ph.d.-studerende
louisekl@cancer.dk
35 25 79 17
Dorthe Furstrand Lauritzen
ph.d.-studerende
dorthefl@cancer.dk
35 25 76 73
Julie Elbæk Pedersen
ph.d.-studerende
juliep@cancer.dk
35 25 76 92
Kajsa Petersen
ph.d.-studerende
kajpet@cancer.dk
35 25 76 92
Julie Volk
ph.d.-studerende
julvol@cancer.dk
35 25 76 16
Kristina Elin Nielsen Petersen
projektleder
kripet@cancer.dk
35 25 76 75
Nick Martinussen
datamanager
nick@cancer.dk
35 25 76 23
Katja Boll
programmør
katja@cancer.dk
35 25 76 44
Annette Christensen
laboratorietekniker
anc@cancer.dk
35 25 73 15
Ahmad Abdul-Al
laborant
aaa@cancer.dk
35 25 73 41

 

Virus, livsstil og gener

Susanne Krüger Kjær
forskningsleder
susanne@cancer.dk
35 25 76 63
Allan Jensen 
gruppeleder
allan@cancer.dk
35 25 76 93
Lene Mellemkjær 
gruppeleder
lene@cancer.dk
35 25 76 12
Marie Hargreave
seniorforsker
mariehar@cancer.dk
35 25 76 89
Christian Munk
seniorforsker
munk@cancer.dk
35 25 76 62
Mette Tuxen Faber
postdoc
tuxen@cancer.dk
35 25 79 22
Charlotte Gerd Hannibal
postdoc
hannibal@cancer.dk
35 25 76 01
Louise Thirstrup Thomsen
postdoc
ltt@cancer.dk
35 25 79 27
Freija Verdoodt
postdoc
freija@cancer.dk
35 25 77 29
Annet Bens
ph.d.-studerende
annetb@cancer.dk
35 25 77 29
Hanna Kristina Bertoli
ph.d.-studerende
hkb@cancer.dk
35 25 75 00
Elise Harder Christensen
ph.d.-studerende
elhach@cancer.dk
35 25 74 91
Cecilie A. D. Dornonville de la Cour
ph.d.-studerende
cadc@cancer.dk
35 25 75 00
Mathilde Gottschau
ph.d.-studerende
matgot@cancer.dk 
35 25 74 98
Mads Ravn Grabas
ph.d.-studerende
mgrab@cancer.dk
35 25 75 00
Sonia Guleria
ph.d.-studerende
sonia@cancer.dk
35 25 76 90
Rasmus Hertzum-Larsen
ph.d.-studerende
rahela@cancer.dk
35 25 75 76
Christina Louise Rasmussen
ph.d.-studerende
clr@cancer.dk
35 25 75 00
Kristian Reinholdt
ph.d.-studerende
krei@cancer.dk
35 25 75 00
Freja Lærke Sand
ph.d.-studerende
freja@cancer.dk
35 25 76 87
Cecilie Dyg Sperling
ph.d.-studerende
sperling@cancer.dk
35 25 74 34
Aivara Urbute
ph.d.-studerende
urbute@cancer.dk 
35 25 76 68
Louise Ryttergaard Olsen
datamanager
loro@cancer.dk 
35 25 77 15
Birgitte Blix Treschow
forskningssekretær
blix@cancer.dk
35 25 76 21

Celledød og metabolisme

Marja Jäättelä
forskningsleder
mj@cancer.dk
35 25 73 18
Mesut Bilgin
gruppeleder
mesutb@cancer.dk
35 25 77 50
Tuula Kallunki
gruppeleder
tk@cancer.dk
35 25 77 46
Jesper Nylandsted
gruppeleder
jnl@cancer.dk
35 25 73 30
Elisabeth Corcelle-Termeau
seniorforsker
elc@cancer.dk
35 25 73 51
Kenji Maeda
seniorforsker
kenjim@cancer.dk
35 25 73 51
Mikkel Rohde
seniorforsker
mr@cancer.dk
35 25 73 38
Atul Anand
postdoc
anand@cancer.dk
35 25 77 51
Knut Kristoffer Bundgaard Clemmensen
postdoc
knucle@cancer.dk
35 25 77 51
Bin Liu
postdoc
liu@cancer.dk
35 25 77 50
Pietri Puustinen
postdoc
ppu@cancer.dk
35 25 77 51
Stine Lauritzen Sønder
postdoc
stilau@cancer.dk
35 25 77 50
Qing Yang
postdoc
qing@cancer.dk
35 25 77 50
Theresa Louise Boye
ph.d.-studerende
theboy@cancer.dk
35 25 77 48
Mads Møller Foged
ph.d.-studerende
mmf@cancer.dk
35 25 77 50
Jano Dicroce Giacobini
ph.d.-studerende
jagi@cancer.dk
35 25 75 00
Swantje Christin Häger
ph.d.-studerende
hager@cancer.dk
35 25 77 48
Malene Bredahl Hansen
ph.d.-studerende
maleneb@cancer.dk
35 25 77 48
Lya Katrine Kauffeldt Holland
ph.d.-studerende
lyho@cancer.dk
35 25 75 00
Inger Ødum Nielsen
ph.d.-studerende
inger@cancer.dk
35 25 74 62
Jonathan Lucien Stahl
ph.d.-studerende
stahl@cancer.dk
35 25 75 00
Linda James
forskningssekretær
linjam@cancer.dk
35 25 73 11
Tiina Naumanen Dietrich
laborant
tiinadie@cancer.dk
35 25 77 19
Dianna Skousborg Larsen
laborant
diasla@cancer.dk
35 25 73 50
Louise Vanderfox
laborant
louvan@cancer.dk
35 25 77 49
Olga Magieres
laboratorieassistent 
omg@cancer.dk
35 25 73 50

Cellestress og overlevelse

Francesco Cecconi
forskningsleder
cecconi@cancer.dk
35 25 74 01
Giuseppe Filomeni
gruppeleder
giufil@cancer.dk
35 25 74 02
Lisa Frankel
gruppeleder
frankel@cancer.dk 
35 25 76 30
Valentina Cianfanelli
seniorforsker
valecia@cancer.dk
35 25 73 93
Daniela De Zio
seniorforsker
dzio@cancer.dk
35 25 74 03
Valérie Bodemeyer
postdoc
valerieb@cancer.dk
35 25 73 98
Søs Grønbæk Holdgaard
postdoc
sosmat@cancer.dk
35 25 73 98
Luca Di Leo
postdoc
luca@cancer.dk 
35 25 75 00
Salvatore Rizza
postdoc
rizza@cancer.dk
35 25 74 04
Cristina Valacca
postdoc
criv@cancer.dk
35 25 75 00
Marie Holm Abildgaard
videnskabelig assistent
mhb@cancer.dk 
35 25 79 68
Sólveig Hlín Brynjólfsdóttir
videnskabelig assistent
shb@cancer.dk 
35 25 79 68
Aida Rodriguez-López
videnskabelig assisten
arl@cancer.dk 
35 25 79 68
Vanda Turcanova
videnskabelig assistent 
vantur@cancer.dk
35 25 73 96
Laila Fischer
forskningssekretær
lf@cancer.dk
35 25 73 02

Genomintegritet

Jiri Bartek
forskningsleder
jb@cancer.dk
35 25 73 57
Irina Gromova
gruppeleder
iig@cancer.dk
35 25 73 90
Apolinar Maya-Mendoza
gruppeleder
apomm@cancer.dk
35 25 73 10
Dorte Helena Payne-Larsen
gruppeleder
dhl@cancer.dk
35 25 77 65
Jirina Bartkova
seniorforsker
jib@cancer.dk
35 25 72 95
Christoffel Dinant
seniorforsker
cdi@cancer.dk
35 25 77 65
Pavel Gromov
seniorforsker
psg@cancer.dk
35 25 73 54
Daniel Gómez Cabello
postdoc
daca@cancer.dk
35 25 77 65
Panagiotis Galanos
postdoc
panos@cancer.dk
35 25 73 47
Arnaldur Hall
postdoc
ahall@cancer.dk
35 25 77 89
Scott Maynard
postdoc
scottm@cancer.dk
35 25 77 89
Joanna Maria Merchut-Maya
postdoc
jomema@cancer.dk
35 25 73 10
Robert Strauss
postdoc
strauss@cancer.dk
35 25 77 65
Zita Gál
ph.d.-studerende
zita@cancer.dk
35 25 77 89
Christoffer Lynge Halvorsen
ph.d.-studerende
lynge@cancer.dk
35 25 75 00
Lea Milling Korsholm
ph.d.-studerende
lemiko@cancer.dk
35 25 77 89
Jitka Ostrakova
ph.d.-studerende
jitka@cancer.dk
35 25 73 47
Georgios Pappas
ph.d.-studerende
pappas@cancer.dk
35 25 75 00
Riccardo Vanzo
ph.d.-studerende
vanzo@cancer.dk
35 25 77 89
Ekaterina Dulina
laborant
ekadul@cancer.dk
35 25 73 84
Lisbeth Schade Hansen
laborant
lsh@cancer.dk
35 25 77 43
Ekaterina Petrovicheva
laborant
ekakre@cancer.dk
35 25 73 34
MyungHee Lee
laborant
mhl@cancer.dk
35 25 77 45
Maria Grønvig Nielsen
bioanalytiker
mgn@cancer.dk
35 25 77 43
Nanna Bjørn Volqvartz
forskningssekretær
nbv@cancer.dk 
35 25 73 94

Livet efter kræft

Pernille Envold Bidstrup
gruppeleder
pernille@cancer.dk
35 25 76 00
Susanne Oksbjerg Dalton
gruppeleder
sanne@cancer.dk
35 25 76 18
Trine Allerslev Horsbøl
postdoc
trineah@cancer.dk 
35 25 76 46
Trille Kristina Kjær
postdoc
trille@cancer.dk
35 25 76 08
Gunn Ammitzbøll
ph.d.-studerende
gunnam@cancer.dk
35 25 75 00
Karoline Doser
ph.d.-studerende
kdoser@cancer.dk
35 25 77 83
Beverley Lim Høeg
ph.d.-studerende
bevlim@cancer.dk
35 25 72 99
Ida Rask Moustsen
ph.d.-studerende
idamou@cancer.dk
35 25 74 27
Maja Halgren Olsen
ph.d.-studerende
majols@cancer.dk
35 25 77 69
Hanin Salem
ph.d.-studerende
salem@cancer.dk
35 25 76 79
Lena Saltbæk
ph.d.-studerende
lesa@cancer.dk
35 25 79 90
Randi V. Karlsen
projektkoordinator
randi@cancer.dk
35 25 76 65

Statistik og farmakoepidemiologi

Klaus Kaae Andersen
chefstatistiker
klaus@cancer.dk
35 25 76 55
Christian Dehlendorff
teamchef
chrdehl@cancer.dk
35 25 79 21
Elisabeth Anne Wreford Andersen
seniorstatistiker
elian@cancer.dk
35 25 76 69
Kirsten Frederiksen
seniorstatistiker
kirstenf@cancer.dk
35 25 76 35
Søren Friis
seniorforsker, ekstern lektor
friis@cancer.dk
35 25 76 24
Gitte Lerche Aalborg
statistiker
gla@cancer.dk
35 25 75 00
Vanna Albieri
statistiker
vanna@cancer.dk
35 25 76 69
Frederica Belmonte
statistiker
febe@cancer.dk 
35 25 75 00
Anne Katrine Duun-Henriksen
statistiker
annduu@cancer.dk
35 25 73 61
Cristina Boschini
ph.d.-studerende
boschini@cancer.dk
35 25 75 00
Charlotte Skriver
ph.d.-studerende
skriver@cancer.dk
35 25 76 52
Anne Julie Tybjerg
videnskabelig medarbejder
tybjerg@cancer.dk 
35 25 75 00

Hjernetumorbiologi

Petra Hamerlik
gruppeleder
pkn@cancer.dk
35 25 74 05
Alex Frias Hernandez
postdoc
alex@cancer.dk
35 25 75 00
Diana Aguilar Morantes
postdoc
diana@cancer.dk
35 25 76 34
Kirstine Juul Elbæk
ph.d.-studerende
kijuel@cancer.dk
35 25 75 00
Elisabeth Anne Danma Obara
ph.d.-studerende
eliobara@cancer.dk
35 25 74 07
Monica Marie Blomstrøm
videnskabelig assistent
monicab@cancer.dk
35 25 75 76
Henriette Pedersen
videnskabelig assistent
henped@cancer.dk
35 25 74 13

Cellereplikationslaboratoriet

Marin Barisic
gruppeleder
barisic@cancer.dk
35 25 74 05
Susana Eibes González
postdoc
susana@cancer.dk
35 25 77 26
Marie Kirstine Lavrsen
postdoc
lavrsen@cancer.dk
35 25 73 42
Girish Rajendraprasad
postdoc
girish@cancer.dk
35 25 73 42
Claudia Guasch Boldú
ph.d.-studerende
claudia@cancer.dk
35 25 73 39
Yulia Steblyanko
ph.d.-studerende
yulia@cancer.dk
35 25 73 40
Martina Barisic
laboratoriemanager
martina@cancer.dk
35 25 73 58

Laboratorium for biologisk informatik

Elena Papaleo
gruppeleder
elenap@cancer.dk
35 25 77 11
Emmanuelle Bignon
postdoc
embi@cancer.dk
35 25 77 41
Burcu Aykac Fas
postdoc
burcu@cancer.dk
35 25 75 00
Matteo Lambrughi
postdoc
matl@cancer.dk
35 25 72 48
Emiliano Maiani
postdoc
maiani@cancer.dk
35 25 77 41
Zeljka Sanader Marsic
postdoc
zsm@cancer.dk 
35 25 75 00
Isabelle da Piedade
postdoc
isap@cancer.dk
35 25 75 00
Matteo Tiberti
postdoc
tiberti@cancer.dk
35 25 75 00
Valentina Sora
ph.d.-studerende
vaso@cancer.dk 
35 25 75 00
Thilde Therkelsen
ph.d.-studerende
thilde@cancer.dk
35 25 77 17

Børnecancer

Jeanette Falck Winther
gruppeleder
jeanette@cancer.dk
35 25 76 70
Friederike Erdmann
postdoc
erdmann@cancer.dk
35 25 77 12
Line Kenborg
postdoc
kenborg@cancer.dk
35 25 79 14
Sofie de Fine Licht
postdoc
sofielie@cancer.dk
35 25 77 12
Camilla Pedersen
postdoc
camped@cancer.dk
35 25 75 99
Kathrine Rugbjerg
postdoc
rugbjerg@cancer.dk
35 25 76 37
Line Elmerdahl Frederiksen
ph.d.-studerende
liefre@cancer.dk
35 25 75 99
Filippa Nyboe Norsker
ph.d.-studerende
filippan@cancer.dk
35 25 76 29
Anja Krøyer Kristoffersen
datamanager
anjkri@cancer.dk
35 25 76 58
Thomas Tjørnelund Nielsen
datamanager
ttn@cancer.dk 
35 25 74 89
Andrea Bautz
programmør
andreab@cancer.dk
35 25 76 47
Doris Shannon Rohrer
projektassistent
dsr@cancer.dk
35 25 76 50

Translationel cancergenomics

Zoltan Szallasi
gruppeleder
zs@cancer.dk
35 25 75 45
Marcin Krzystanek
postdoc
marcin@cancer.dk
35 25 75 45
Aimilia Schina
videnskabelig assistent
aisc@cancer.dk 
35 25 75 00
Zsófia Márta Sztupinszki
postdoc
zmsz@cancer.dk
35 25 75 45
Judit Börcsök
ph.d.-studerende
jub@cancer.dk 
35 25 75 00

Teknisk service

Helle Vestergaard Petersen
teknisk koordinator, leder af dyrestald
helvep@cancer.dk
35 25 72 90
Torben Kent Olsen
servicetekniker
tko@cancer.dk
35 25 73 32
Karina Grøn Henriksen
laborant 
kgh@cancer.dk
35 25 73 05

 

Dyrestald

Christian Bang
dyreassistent
cbang@cancer.dk
35 25 73 20
Lotte Svane Drifte
dyreassistent
ldr@cancer.dk
35 25 73 20
Therese Brøndsted Sten
dyreassistent
tbs@cancer.dk
35 25 73 20
Katja Funch
dyreassistentelev
kfunch@cancer.dk 
35 25 73 20

 

Rengøring

Vibeke Vollmer
teamleder
viv@cancer.dk
35 25 77 97
Vilma Wulff
laboratorieassistent 
vilma@cancer.dk
35 25 73 04
Zeliha Aslan
rengøringsassistent 
zehlia@cancer.dk
35 25 73 77
David R. Bjerregaard Ingram
rengøringsassistent 
dbi@cancer.dk
35 25 73 77 
Kornrawee S. Jensen
rengøringsassistent
korjen@cancer.dk
35 25 73 77
Malika Khoumani
rengøringsassistent
maa@cancer.dk
35 25 73 77