Gå til sygdomsliste

Medarbejdere

Kontaktinformation for alle fastansatte medarbejdere ved Center for Kræftforskning

Forskning, Ledelse og Administration

Mef Christina Nilbert
forskningschef
nilbert@cancer.dk
35 25 76 54
Julio E. Celis
associeret forskningsleder
jec@cancer.dk
35 25 73 63
Helle Emilie Madsen
chefsekretær
helle@cancer.dk
35 25 76 20
Claus Skytte Rasmussen
sekretariatschef
skytte@cancer.dk
35 25 76 33
Mette Bytoft-Thomsen
centersekretær
bytoft@cancer.dk
35 25 76 61
Lissa Churchward
forskningssekretær
lissa@cancer.dk 
35 25 76 13
Laila Fischer
forskningssekretær
lf@cancer.dk 
35 25 73 02
Dorte Holst Pedersen
forskningssekretær
dop@cancer.dk
35 25 73 64
Nanna Bjørn Volqvartz
forskningssekretær
nbv@cancer.dk 
35 25 73 94
Hanne Bastholm Grube
regnskabsmedarbejder
hag@cancer.dk
35 25 73 43
Charlotte Elise Hansen
regnskabsassistent
chahan@cancer.dk
35 25 73 01

Forskningsdata, Evaluering og Kommunikation

Linda Aagaard Thomsen
områdechef
lath@cancer.dk
35 25 74 09
Lone Bilde
seniorprojektleder
loneb@cancer.dk
35 25 74 40
Bolette Danckert
specialkonsulent
boda@cancer.dk
35 25 74 31
Hanne Bødtcher
sundhedsfaglig konsulent
hab@cancer.dk
35 25 75 72
Ditte Maria Bjerno Nielsen
sundhedsfaglig konsulent
dmbn@cancer.dk
35 25 76 15
Vivian Kliim-Hansen
videnskabelig assistent
vkh@cancer.dk 
35 25 75 00
Roza Zandi
research governance officer
rozaz@cancer.dk 
35 25 77 40
Mette Vinter Weber
forskningsredaktør
mvw@cancer.dk
35 25 72 35
Marica Pedersen
digital forskningsredaktør
map@cancer.dk 
35 25 75 00

Kost, Gener og Miljø

Anne Tjønneland
forskningsleder
annet@cancer.dk
35 25 76 07
Per Guldberg
gruppeleder
perg@cancer.dk
35 25 73 83
Anja Olsen
gruppeleder 
anja@cancer.dk
35 25 76 06
Ole Raaschou-Nielsen
gruppeleder
ole@cancer.dk
35 25 76 17
Johnni Hansen
seniorforsker
johnni@cancer.dk
35 25 76 40
Jytte Halkjær
seniorforsker
jytteh@cancer.dk
35 25 76 59
Ulla Hvidtfeldt
seniorforsker
ullah@cancer.dk
35 25 72 47
Mette Sørensen
seniorforsker
mettes@cancer.dk
35 25 76 26
Christina Dahl
postdoc
chd@cancer.dk
35 25 73 97
Anne Kirstine Eriksen
postdoc
ake@cancer.dk
35 25 74 16
Cecilie Kyrø
postdoc
ceciliek@cancer.dk
35 25 79 15
Aslak Harbo Poulsen
postdoc
aslak@cancer.dk
35 25 76 14
Nina Roswall
postdoc
roswall@cancer.dk
35 25 77 14
Tahir Taj
postdoc
tahir@cancer.dk 
35 25 77 18
Jesse Daniel Thacher
postdoc
jesse@cancer.dk 
35 25 76 92
Julie Louise Munk Andersen
ph.d.-studerende
juan@cancer.dk 
35 25 79 47
Agnetha Linn Rostgaard Hansen
ph.d.-studerende
agnrha@cancer.dk
35 25 79 24
Louise Katrine Larsen
ph.d.-studerende
louisekl@cancer.dk
35 25 79 17
Julie Elbæk Pedersen
ph.d.-studerende
juliep@cancer.dk
35 25 76 92
Kristina Elin Nielsen Petersen
ph.d.-studerende
kripet@cancer.dk
35 25 76 75
Nick Martinussen
datamanager
nick@cancer.dk
35 25 76 23
Katja Boll
programmør
katja@cancer.dk
35 25 76 44
Ahmad Abdul-Al
laborant
aaa@cancer.dk
35 25 73 41
Lisbeth Schade Hansen
laborant
lsh@cancer.dk
35 25 77 43

Virus, Livsstil og Gener

Susanne Krüger Kjær
forskningsleder
susanne@cancer.dk
35 25 76 63
Allan Jensen 
gruppeleder
allan@cancer.dk
35 25 76 93
Lene Mellemkjær 
gruppeleder
lene@cancer.dk
35 25 76 12
Marie Hargreave
seniorforsker
mariehar@cancer.dk
35 25 76 89
Christian Munk
seniorforsker
munk@cancer.dk
35 25 76 62
Louise Baandrup
postdoc
lobaa@cancer.dk 
35 25 75 00
Mette Tuxen Faber
postdoc
tuxen@cancer.dk
35 25 79 22
Charlotte Gerd Hannibal
postdoc
hannibal@cancer.dk
35 25 76 01
Louise Thirstrup Thomsen
postdoc
ltt@cancer.dk
35 25 79 27
Annet Bens
ph.d.-studerende
annetb@cancer.dk
35 25 77 29
Hanna Kristina Bertoli
ph.d.-studerende
hkb@cancer.dk
35 25 75 00
Cecilie A. D. Dornonville de la Cour
ph.d.-studerende
cadc@cancer.dk
35 25 75 00
Mathilde Gottschau
ph.d.-studerende
matgot@cancer.dk 
35 25 74 98
Rasmus Hertzum-Larsen
ph.d.-studerende
rahela@cancer.dk
35 25 75 76
Christina Louise Rasmussen
ph.d.-studerende
clr@cancer.dk
35 25 75 00
Kristian Reinholdt
ph.d.-studerende
krei@cancer.dk
35 25 75 00
Freja Lærke Sand
ph.d.-studerende
freja@cancer.dk
35 25 76 87
Cecilie Dyg Sperling
ph.d.-studerende
sperling@cancer.dk
35 25 74 34
Aivara Urbute
ph.d.-studerende
urbute@cancer.dk 
35 25 76 68
Caroline Hallas Hemmingsen
videnskabelig assistent
cahe@cancer.dk 
35 25 76 49
Jakob Hansen Viuff
videnskabelig assistent
jviuff@cancer.dk 
35 25 79 13
Louise Ryttergaard Olsen
datamanager
loro@cancer.dk 
35 25 77 15
Birgitte Blix Treschow
forskningssekretær
blix@cancer.dk
35 25 76 21

Celledød og Metabolisme

Marja Jäättelä
forskningsleder
mj@cancer.dk
35 25 73 18
Tuula Kallunki
gruppeleder
tk@cancer.dk
35 25 77 46
Jesper Nylandsted
gruppeleder
jnl@cancer.dk
35 25 73 30
Elisabeth Corcelle-Termeau
seniorforsker
elc@cancer.dk
35 25 73 51
Kenji Maeda
seniorforsker
kenjim@cancer.dk
35 25 73 51
Mikkel Rohde
seniorforsker
mr@cancer.dk
35 25 73 38
Catarina Dias
postdoc
cad@cancer.dk 
35 25 75 00
Bin Liu
postdoc
liu@cancer.dk
35 25 77 50
Inger Ødum Nielsen
postdoc
inger@cancer.dk
35 25 74 62
Pietri Puustinen
postdoc
ppu@cancer.dk
35 25 77 51
Stine Lauritzen Sønder
postdoc
stilau@cancer.dk
35 25 77 50
Qing Yang
postdoc
qing@cancer.dk
35 25 77 50
Mads Møller Foged
ph.d.-studerende
mmf@cancer.dk
35 25 77 50
Jano Dicroce Giacobini
ph.d.-studerende
jagi@cancer.dk
35 25 75 00
Anne Sofie Busk Heitmann
ph.d.-studerende
anhe@cancer.dk 
35 25 75 00
Lya Katrine Kauffeldt Holland
ph.d.-studerende
lyho@cancer.dk
35 25 75 00
Jonathan Lucien Stahl
ph.d.-studerende
stahl@cancer.dk
35 25 75 00
Ditte Louise Fogde
videnskabelig assistent
dif@cancer.dk 
35 25 75 00
Linda James
forskningssekretær
linjam@cancer.dk
35 25 73 11
Tiina Naumanen Dietrich
laborant
tiinadie@cancer.dk
35 25 77 19
Dianna Skousborg Larsen
laborant
diasla@cancer.dk
35 25 73 50
Louise Vanderfox
laborant
louvan@cancer.dk
35 25 77 49
Olga Magieres
laboratorieassistent 
omg@cancer.dk
35 25 73 50

Cellestress og Overlevelse

Francesco Cecconi
forskningsleder
cecconi@cancer.dk
35 25 74 01
Giuseppe Filomeni
gruppeleder
giufil@cancer.dk
35 25 74 02
Lisa Frankel
gruppeleder
frankel@cancer.dk 
35 25 76 30
Valentina Cianfanelli
seniorforsker
valecia@cancer.dk
35 25 73 93
Daniela De Zio
seniorforsker
dzio@cancer.dk
35 25 74 03
Salvatore Rizza
seniorforsker
rizza@cancer.dk
35 25 74 04
Catharina Steentoft
seniorforsker
cast@cancer.dk
35 25 75 00
Alex Frias Hernandez
postdoc
alex@cancer.dk 
35 25 75 00
Luca Di Leo
postdoc
luca@cancer.dk 
35 25 75 00
Thomas Kleiber
postdoc
thk@cancer.dk 
35 25 75 00
Nikolaus Allan Watson
postdoc
naw@cancer.dk
35 25 75 00
Marie Holm Abildgaard
ph.d.-studerende
mhb@cancer.dk 
35 25 79 68
Sólveig Hlín Brynjólfsdóttir
ph.d.-studerende
shb@cancer.dk 
35 25 79 68
Katrine Hartfelt
ph.d.-studerende
kah@cancer.dk
35 25 75 00
Aida Rodriguez-López
ph.d.-studerende
arl@cancer.dk 
35 25 79 68
Vanda Turcanova
videnskabelig assistent 
vantur@cancer.dk
35 25 73 96

Genomintegritet

Jiri Bartek
forskningsleder
jb@cancer.dk
35 25 73 57
Irina Gromova
gruppeleder
iig@cancer.dk
35 25 73 90
Apolinar Maya-Mendoza
gruppeleder
apomm@cancer.dk
35 25 73 10
Dorte Helena Payne-Larsen
gruppeleder
dhl@cancer.dk
35 25 77 65
Jirina Bartkova
seniorforsker
jib@cancer.dk
35 25 72 95
Pavel Gromov
seniorforsker
psg@cancer.dk
35 25 73 54
Robert Strauss
seniorforsker
strauss@cancer.dk
35 25 77 65
Blanca Nieto Bernáldez
postdoc
bnb@cancer.dk
35 25 75 00
Daniel Gómez Cabello
postdoc
daca@cancer.dk
35 25 77 65
Panagiotis Galanos
postdoc
panos@cancer.dk
35 25 73 47
Arnaldur Hall
postdoc
ahall@cancer.dk
35 25 77 89
Scott Maynard
postdoc
scottm@cancer.dk
35 25 77 89
Joanna Maria Merchut-Maya
postdoc
jomema@cancer.dk
35 25 73 10
Oliver Quevedo-Rodríguez
postdoc
oliver@cancer.dk
35 25 75 00
Despoina Sakellariou
postdoc
desa@cancer.dk
35 25 75 00
Stavroula Boukura
ph.d.-studerende
stbo@cancer.dk 
35 25 75 00
Zita Gál
ph.d.-studerende
zita@cancer.dk
35 25 77 89
Christoffer Lynge Halvorsen
ph.d.-studerende
lynge@cancer.dk
35 25 75 00
Lea Milling Korsholm
ph.d.-studerende
lemiko@cancer.dk
35 25 77 89
Sebastian Howen Nesgaard Munk
ph.d.-studerende
semu@cancer.dk
35 25 77 89
Georgios Pappas
ph.d.-studerende
pappas@cancer.dk
35 25 75 00
Ekaterina Dulina
laborant
ekadul@cancer.dk
35 25 73 84
MyungHee Lee
laborant
mhl@cancer.dk
35 25 77 45

Hjernetumorbiologi

Petra Hamerlik
gruppeleder
pkn@cancer.dk
35 25 74 05
Yi Chieh Lim
postdoc
yilim@cancer.dk
35 25 75 00
Diana Aguilar Morantes
postdoc
diana@cancer.dk
35 25 76 34
Kirstine Juul Elbæk
ph.d.-studerende
kijuel@cancer.dk
35 25 75 00
Henriette Pedersen
ph.d.-studerende
henped@cancer.dk
35 25 74 13
Lina Vardouli
videnskabelig assistent
linv@cancer.dk
35 25 75 76

Celledeling og Cytoskelet

Marin Barisic
gruppeleder
barisic@cancer.dk
35 25 74 05
Susana Eibes González
postdoc
susana@cancer.dk
35 25 77 26
Marie Kirstine Lavrsen
postdoc
lavrsen@cancer.dk
35 25 73 42
Girish Rajendraprasad
postdoc
girish@cancer.dk
35 25 73 42
Martina Barisic
laboratoriemanager
martina@cancer.dk
35 25 73 58

Bioinformatik

Elena Papaleo
gruppeleder
elenap@cancer.dk
35 25 77 11
Emiliano Maiani
seniorforsker
maiani@cancer.dk
35 25 77 41
Burcu Aykac Fas
postdoc
burcu@cancer.dk
35 25 75 00
Matteo Lambrughi
postdoc
matl@cancer.dk
35 25 72 48
Matteo Tiberti
postdoc
tiberti@cancer.dk
35 25 75 00
Valentina Sora
ph.d.-studerende
vaso@cancer.dk 
35 25 75 00
Vendela Rissler
videnskabelig assistent
veri@cancer.dk 
35 25 75 00
Simone Scrima
videnskabelig assistent
sims@cancer.dk
35 25 75 00

Børnekræft

Jeanette Falck Winther
gruppeleder
jeanette@cancer.dk
35 25 76 70
Line Kenborg
seniorforsker
kenborg@cancer.dk
35 25 79 14
Filippa Nyboe Norsker
postdoc
filippan@cancer.dk
35 25 75 00
Camilla Pedersen
postdoc
camped@cancer.dk
35 25 75 99
Karoline Doser
ph.d.-studerende
kdoser@cancer.dk
35 25 77 83
Line Elmerdahl Frederiksen
ph.d.-studerende
liefre@cancer.dk
35 25 75 99
Anja Krøyer
datamanager
anjkri@cancer.dk
35 25 76 58
Thomas Tjørnelund Nielsen
datamanager
ttn@cancer.dk 
35 25 74 89
Andrea Bautz
programmør
andreab@cancer.dk
35 25 76 47
Doris Shannon Rohrer
projektassistent
dsr@cancer.dk
35 25 76 50

Translationel Kræftgenomik

Zoltan Szallasi
gruppeleder
zs@cancer.dk
35 25 75 45
Miklós Dióssy
postdoc
mikdio@cancer.dk 
35 25 75 45
Zsófia Márta Sztupinszki
postdoc
zmsz@cancer.dk
35 25 75 45
Judit Börcsök
ph.d.-studerende
jub@cancer.dk 
35 25 75 00

Overlevelse og Ulighed i Kræft

Susanne Oksbjerg Dalton
gruppeleder
sanne@cancer.dk
35 25 76 18
Gunn Ammitzbøll
postdoc
gunnam@cancer.dk
35 25 75 00
Trine Allerslev Horsbøl
postdoc
trineah@cancer.dk 
35 25 76 46
Trille Kristina Kjær
postdoc
trille@cancer.dk
35 25 76 08
Maja Halgren Olsen
ph.d.-studerende
majols@cancer.dk
35 25 77 69
Lena Saltbæk
ph.d.-studerende
lesa@cancer.dk
35 25 79 90
Eva Kjeldsted Jensen
videnskabelig assistent
evaj@cancer.dk 
35 25 75 00
Tatiana Hansen
datamanager
tah@cancer.dk 
35 25 76 60

Psykologiske Perspektiver på Kræft

Pernille Envold Bidstrup
gruppeleder
pernille@cancer.dk
35 25 76 00
Beverley Lim Høeg
postdoc
bevlim@cancer.dk
35 25 72 99
Rikke Langballe
postdoc
ril@cancer.dk 
35 25 75 00
Hanin Salem
postdoc
salem@cancer.dk
35 25 76 79
Christine Lindgaard Ommundsen
videnskabelig assistent
ommund@cancer.dk
35 25 76 78
Randi V. Karlsen
projektkoordinator
randi@cancer.dk
35 25 76 65

Kræftmonitorering og Farmakoepidemiologi

Lina Steinrud Mørch
gruppeleder
morch@cancer.dk
35 25 76 55
Charlotte Wessel Skovlund
datamanager
cws@cancer.dk 
35 25 75 64
Gerda Engholm
seniorstatistiker
gerda@cancer.dk 
35 25 76 67
Søren Friis
seniorforsker, ekstern lektor
friis@cancer.dk
35 25 76 24
Charlotte Skriver
postdoc
skriver@cancer.dk
35 25 76 52
Anne Julie Tybjerg
videnskabelig medarbejder
tybjerg@cancer.dk 
35 25 75 00

Statistik og Dataanalyse

Christian Dehlendorff
chefstatistiker
chrdehl@cancer.dk
35 25 79 21
Elisabeth Anne Wreford Andersen
seniorstatistiker
elian@cancer.dk
35 25 76 69
Kirsten Frederiksen
seniorstatistiker
kirstenf@cancer.dk
35 25 76 35
Gitte Lerche Aalborg
statistiker
gla@cancer.dk
35 25 75 00
Vanna Albieri
statistiker
vanna@cancer.dk
35 25 76 69
Frederica Belmonte
statistiker
febe@cancer.dk 
35 25 75 00
Jane Christensen
statistiker
jane@cancer.dk
35 25 76 41
Anne Katrine Duun-Henriksen
statistiker
annduu@cancer.dk
35 25 73 61

Bioimaging

Christoffel Dinant
leder
cdi@cancer.dk
35 25 77 65

Lipidomics

Mesut Bilgin
leder
mesutb@cancer.dk
35 25 77 50

Teknisk service

Helle Vestergaard Petersen
teknisk koordinator, leder af dyrestald
helvep@cancer.dk
35 25 72 90
Torben Kent Olsen
servicetekniker
tko@cancer.dk
35 25 73 32
Maria Grønvig Kürstein
bioanalytiker
mgn@cancer.dk
35 25 77 43
Annette Christensen
laboratorietekniker
anc@cancer.dk
35 25 73 15
Karina Grøn Henriksen
laborant 
kgh@cancer.dk
35 25 73 05

Dyrestald

Christian Bang
dyreassistent
cbang@cancer.dk
35 25 73 20
Lotte Svane Drifte
dyreassistent
ldr@cancer.dk
35 25 73 20
Therese Brøndsted Sten
dyreassistent
tbs@cancer.dk
35 25 73 20
Katja Funch
dyreassistentelev
kfunch@cancer.dk 
35 25 73 20

Rengøring

Vibeke Vollmer
teamleder
viv@cancer.dk
35 25 77 97
Vilma Wulff
laboratorieassistent 
vilma@cancer.dk
35 25 73 04
Zeliha Aslan
rengøringsassistent 
zehlia@cancer.dk
35 25 73 77
David R. Bjerregaard Ingram
rengøringsassistent 
dbi@cancer.dk
35 25 73 77 
Kornrawee S. Jensen
rengøringsassistent
korjen@cancer.dk
35 25 73 77
Malika Khoumani
rengøringsassistent
maa@cancer.dk
35 25 73 77