Om Patientforeningen Modermærkekræft

Patientforeningen Modermærkekræfts lokalafdelinger

Patientforeningen Modermærkekræft er landsdækkende og arbejder blandt andet gennem lokalafdelinger. På nuværende tidspunkt har foreningen lokalafdelinger i henholdsvis København, Odense, Vejle, Aarhus, Viborg, Silkeborg og Aalborg.

Download vores pjece

Bestyrelsen i Patientforeningen Modermærkekræft:

Bestyrelsen står altid til rådighed med hjælp og vejledning for både patienter og pårørende.

Formand

Poul Abben 
Rørholm 10, 4000 Roskilde
Tlf: 51 51 34 82
Mail: poulabben@hotmail.com 

Næstformand

Rasmus Liothier Ryom Nørholm 
Genuavej 27, 2300 København S
Tlf: 28 26 48 81
Mail: razzak@me.com

Kasserer:

Per Mikkelsen
Hedemøllevænget 25, 4000 Roskilde
Tlf.: 61 60 27 95
Mail.: per.mikkelsen.pmi@gmail.com

Kartoteksfører:

Lene Ottesen
Bækholmen 48, Seden, 5240 Odense NØ
Tlf.: 20 97 75 44
Mail.: lene-ottesen@live.dk

Sekretær:

Søren Chrestensen
Stagebjergparken 45, 6051 Almind
Tlf.: 20200785
Mail.: schrestensen@outlook.dk

Bestyrelsesmedlem:

Jan Ryom Nørholm
Muskathaven 24, 1.th., 2730 Herlev
Tlf.: 31 40 59 55
Mail.: jan_ryom@hotmail.com

Bestyrelsesmedlem:

Jane Chrestensen
Stagebjergparken 45, 6051 Almind
Tlf.: 61 46 86 94
Mail.: janechrestensen@outlook.dk

Bestyrelsesmedlem

Torben Alstrup-Nielsen 
Kærvænget 38, 7800 Skive
Tlf: 40 44 65 01
Mail: alstrup@alstrup.it 

1. suppleant:

Gert Wagner Nielsen
Lungstedvangen 70, Bellinge, 5250 Odense SV
Tlf.: 40 14 29 15
Mail.: gert.w.nielsen@mail.dk

2. suppleant:

Anne Marie Work
Vadstedvej 15, Oksenvad, 6560 Sommersted
Tlf.: 23 71 64 90
Mail.: amw@bbsyde.dk

3. suppleant:

Birgitte Rasmussen
Thujavej 25, 5250 Odense SV
Tlf.: 22 34 93 17
Mail.: birgitte@rasmussen-skilte.dk

 
Besøg cancer.dk

 

Du kan læse dybdegående og opdateret information om modermærkekræft, behandling og statistik på Kræftens Bekæmpelses hjemmeside.


Læs om modermærkekræft på cancer.dk

Besøg cancer.dk