Spring navigation over

’Kræft er ikke for børn’ kampagnen er i gang

Kræft er ikke for børn-kampagnen har skudt flere velkendte indsamlingsaktiviteter i gang.

Kræft er ikke for børn-kampagnen  er i gang, og i løbet af de næste to måneder vil børn, unge og familier fortælle deres personlige historier om kræft på Kræftens Bekæmpelses digitale kanaler. Du kan blandt andet møde Vitus, som fik kræft, da han kun var to år. I dag er Vitus rask og en glad 5-årig fyldt med energi.

Vitus er også en af vores medvirkende i ’Magiske Maj’-konceptet. Ligesom tidligere forkæler vi fire børn, som har været gennem et kræftforløb, med helt særlige oplevelser. Hver oplevelse bliver filmet og vist på Kræftens Bekæmpelses Facebook i løbet af maj. Tirsdag kan du møde Vitus, som fik en særlig oplevelse i Royal Arena, hvor han så store monstertrucks og mødte sit idol, seje Mille Gori.

Bamselotteriet er på gaden igen

Bamselotteriet kører for sjette år i træk og sælges frem til 25. september. Det er et skrabelodslotteri, hvor overskuddet går til ’Kræft er ikke for børn’. Hovedgevinsten er en lækker Kia EV3 Standard Range, Access til en værdi af 275.998 kr. – og medarbejdere og frivillige i Kræftens Bekæmpelse må gerne deltage i lotteriet.

Bamselotteriet sælges især af skoler og idrætsklubber, men butikker, frivillige, Stafet For Livet og lokalforeninger i Kræftens Bekæmpelse er også meget velkomne til at sælge lotteriet. Et skrabelod koster 50 kr., hvor sælgerne kan tjene op til 20 kr. pr. solgt lod.

Bamselotteriet bliver markedsført i forskellige medier frem til 1. september for at hverve sælgere til lotteriet.  

Ny flot 'Klassens Kalender' 

StineStregen har tegnet Klassens Kalender igen år, som har temaet ’Traditioner og Fejring’.

Har du børn i de mindre klasser i folkeskolen, så fortæl meget gerne klassernes lærere om kalenderen. Kalenderen følger skoleåret, og ved hjælp af små klistermærker kan børnene selv være med til at holde styr på fødselsdage, udflugter og mærkedage.

Et hav af kendte deltager i Indsamlingsugen

For 7. år i træk deltager en større gruppe influencere, sportsstjerner og erhvervsprofiler i indsamlingsugen #KræftErIkkeForBørn. Det foregår i hele uge 23, hvor de medvirkende på de sociale medier sætter fokus på børn, unge og kræft – og samler penge ind til ’Kræft er ikke for børn’ kampagnen. Der kommer mere info om aktiviteten i juni.

Opbakning fra erhvervslivet

FME’s telemarketingafdeling kontakter i maj ca. 20.000 mindre virksomheder for at høre, om de vil støtte vores arbejde med børn, unge og kræft. Vi ved fra tidligere år, at det er et område, som mange gerne vil støtte.

En af kampagnens stærke erhvervspartnere, REMA 1000 sælger også produkter, hvor en del af salgspriserne går til kampagnen.