Et fristende byrum - fuld af markedsføring af usunde fødevarer og alkohol
På én uge blev Carl i København og Simone i Hillerød eksponeret for reklame for usunde fødevarer og alkohol 675 hhv. 399 gange i det offentlige rum.
Optællingen viser, hvor mange gange to fiktive gymnasieelever mødte markedsføring af fødevarer og alkohol på deres daglige færden i det offentlige rum. Den viser også hvilke typer fødevarer og alkohol, det drejer sig om, og markedsføringens placering.
I løbet af ugen blev Carl eksponeret for markedsføring for usunde fødevarer og alkohol 675 gange, svarende til 88 % af alle reklamer for mad- og drikkevarer og alkohol. For Simone var det 399 reklamer for usunde mad- og drikkevarer og alkohol, eller 97 % af alle reklamer.
Resultatet er ikke repræsentativt, men er med til at tegne et billede af det høje markedsføringstryk for usunde mad- og drikkevarer, som børn og unge er udsat for.
Læs rapporten her