Vigtigt at have en stemme
Med mere end 3.000 events, debatter og arrangementer har det været sin sag navigere i Folkemødets program, men Jonna Nymann Pedersen har fundet vej til et par spændende debatter, som hun fortæller om i videoen ovenfor.
Kræftens Bekæmpelse har også et telt med et stærkt program på Folkemødet, og derudover deltager foreningens direktør Jesper Fisker i en lang række debatter. Jonna Nymann Pedersen mener det er helt naturligt, at Kræftens Bekæmpelse også har en stemme her, og er glad for at repræsentere de frivillige:
- I og med, at der er næsten 400.000 danskere, der lever med eller efter kræft, så synes jeg også, at det er relevant at vi i Kræftens Bekæmpelse giver vores mening til kende, siger hun. Hun er er dog selv mere på Folkemødet for at lytte end for at tale, men det gør ikke hendes arbejde som frivillig for kræftsagen mindre vigtigt af den grund.
- For kan man ikke gøre noget for de mange, så kan man gøre noget for de få. Det gør jeg selv sammen med otte andre frivillige i en lokal café for kræftpatienter. Ja, det er måske kun 36 mennesker, vi hjælper i cafeen, men det betyder meget for dem. Jeg gør meget ud af at sige til de andre frivillige: ”Ved du, hvor vigtig du er.” Og det gør de, for det kan de simpelthen mærke, fortæller hun.