Kræftens Bekæmpelse støtter nyt banebrydende vaccineprojekt mod kræft i blodet
Forskere vil udvikle en ny form for immunterapi.
Kræftens Bekæmpelse har netop bevilliget 3 mio. kr. til et nyt forskningsprojekt, hvor målet er at udvikle en såkaldt behandlende vaccine mod visse typer kræft i blodet.
Hvis projektet lykkes, kan det føre til en helt ny og banebrydende behandling af blodkræft.
Det er professor Mads Hald Andersen fra Herlev Hospital, der står i spidsen for projektet. Han er centerleder ved Nationalt Center for Cancer Immunterapi og har i mange år forsket i kræftvacciner – altså vacciner, der ikke forebygger sygdom, men i stedet behandler den ved at aktivere kroppens eget immunforsvar.
Hans forskerhold har eksempelvis udviklet en vaccine mod modermærkekræft, som i øjeblikket bliver testet i forsøg med patienter i både Danmark og USA.
– Vi ved allerede meget om behandlende kræftvacciner i solide cancere (kræft med kræftsvulster, red.), og nu vil vi gerne overføre vores viden til blodkræft. Det er en særlig udfordring, fordi det er immunsystemets egne celler, der er blevet til kræftceller, forklarer Mads Hald Andersen.
Mads Hald Andersen er centerleder ved Nationalt Center for Cancer Immunterapi og har i mange år forsket i behandlende kræftvacciner. Privatfoto
Træner immunsystemet til at slå kræftceller ihjel
Til forskel fra almindelige vacciner, som beskytter mod sygdomme som f.eks. mæslinger eller fåresyge, er en behandlende kræftvaccine målrettet mod celler, som allerede er syge. Den skal lære immunsystemet at genkende og angribe kræftceller.
– Kræftceller er meget gode til at gemme sig for immunforsvaret. Med vaccinerne forsøger vi at hjælpe immunforsvaret med at blive bedre til at bekæmpe dem, siger Mads Hald Andersen.
Det nye projekt fokuserer på et protein kaldet siglec-15, som ofte findes i store mængder i blodkræftceller. Målet er at skabe en vaccine, der rammer dette protein.
Færre bivirkninger
Forskerne forventer, at vaccinen vil give færre bivirkninger end mange andre former for immunterapi. Det skyldes, at den kun aktiverer en lille, specifik del af immunforsvaret.
– Vi undgår de bivirkninger, der normalt ses ved de immunterapi-behandlinger, der påvirker hele immunforsvaret, forklarer Mads Hald Andersen.
Håb om tidlig indsats
Når vaccinen er færdigudviklet, skal den først afprøves på patienter med fremskreden blodkræft. Men på sigt håber forskerne, at den også kan bruges tidligt i sygdomsforløbet – måske allerede hos patienter med forstadier til blodkræft.
– Blodkræft udvikler sig over mange år. Ofte kan vi se sygdommen i blodet længe før, patienterne mærker noget. Hvis vi kan vaccinere på det tidspunkt, kan vi måske forhindre, at sygdommen udvikler sig, siger Mads Hald Andersen.