Spring navigation over

Lynge Skole samler ind på Skolerne Motionsdag

Lynge Skole samler igen i år ind på Skolernes Motionsdag. De har samlet mere end 250.000 kr. ind til Knæk Cancer gennem de sidste 8 år.

Skolernes Motionsdag er en årlig festdag på Lynge Skole. Her trækker alle elever i motionstøjet og løber, cykler og ruller alle de kilometer, de overhovedet kan. Og de gør det ikke kun for motionen og den friske lufts skyld. De står nemlig sammen om at samle penge ind til Knæk Cancer.

- Vores elever oplever, at der er noget, der er større end dem selv. Det er noget helt særligt at opleve den glæde, der er hos børnene på skolen, når de ved, at de gør noget for andre, fortæller skoleleder Thomas Kirkegaard.

Ekstra kilometer i benene

- De er motiverede, når de samler ind til en god sag. Ofte tager de lige en rute ekstra, fortæller Louise Hansen, som er lærer på skolen.

Før motionsdagen laver børnene aftaler med forældre, bedsteforældre, onkler, tanter med flere om at donere x antal kroner pr. kilometer de løber, cykler eller ruller på dagen.

- Vi skriver ud i god tid til forældrene, at nu er det tid til vores yndlingsdag på skolen, hvor vi samler ind til Knæk Cancer. Så får forældrene et link til vores indsamling, og så det er jo bare at scanne en QR-kode og så kan man indbetale et valgfrit beløb, forklarer Thomas Kirkegaard og fortsætter med et smil:

- Og så håber vi hvert år på, at vi rammer over 10.000 kr., så vi kan komme med i rulleteksterne på selve showet.

Se Lynge Skoles indsamling

Støt Knæk Cancer 2025

Der er mange måder at støtte Knæk Cancer på, eksempelvis gennem en indsamling eller en donation. Se mulighederne her.

Alle kender nogen

Lærerne på skolen oplever, at Knæk Cancer-indsamlingen giver en god mulighed for at tage nogle svære snakke med børnene om kræft.

- Vi synes, det var vigtigt at få Knæk Cancer med på Skolernes Motionsdag, fordi alle kender nogen, der har kræft eller har haft kræft, siger Louise Hansen.

Da hun spørger eleverne i 6.klasse, hvor mange der kender en, der har eller har haft kræft, rækker over halvdelen af eleverne hånden op.  Det gælder også Vibe, hvis mor har haft kræft, og Mikkel, hvis mormor har haft kræft.

- Jeg får lyst til at løbe længere og støtte det mere, når jeg selv kender nogen, der har kræft.  Jeg synes, det er et godt formål, fordi så kan man jo hjælpe nogen, der ikke har det så godt, siger Mikkel, som går i 6. klasse på Lynge Skole.  

Læs om alle Knæk Cancer projekter:

Det går pengene til

Spørgsmål om Knæk Cancer

Find svar på dit spørgsmål om Knæk Cancer.

Se alle Spørgsmål & Svar

Knæk Cancer er en landsdækkende indsats mod kræft, hvor TV 2 og Kræftens Bekæmpelse går sammen med danskerne om at samle ind til forskning, forebyggelse og støtte til patienter og pårørende.

Kampagnen folder sig ud på tv, online, sociale medier og i hele landet – med events, frivillige og stærke fællesskaber.

Læs mere om Knæk Cancer her

Knæk Cancer 2025 finder sted i uge 41 til 43 – tre uger, hvor hele Danmark står sammen om at knække cancer.

Skoler, byer, virksomheder, familier og enkeltpersoner engagerer sig på hver deres måde – og netop dét gør fællesskabet stærkt.

Sæt kryds i kalenderen: Det store liveshow sendes lørdag 25. oktober på TV 2.

Alle kan være med – som privatperson, virksomhed, skole, forening eller by.

Du kan f.eks.:

✔ Give et bidrag
✔ Deltage i en lodtrækning
✔ Starte din egen indsamling/aktivitet
✔ Sætte gang i et lokalt initiativ

Uanset hvordan du støtter, er du med til at samle Danmark i et stærkt fællesskab mod kræft.

Se hvordan du kan støtte Knæk Cancer

Se alle muligheder for at støtte

Når du støtter Knæk Cancer, støtter du vigtig kræftforskning. Du kan donere et beløb, starte din egen indsamling, deltage i lodtrækning eller tænde et lys. Det er bare nogle af måderne, du kan støtte Knæk Cancer.

Sådan kan du støtte